Efektívna výstavba stĺpov použitím papierového debnenia
Galéria(12)

Efektívna výstavba stĺpov použitím papierového debnenia

Partneri sekcie:

Rýchlosť a jednoduchosť realizácie jednotlivých častí stavby predstavujú jednu zo základných požiadaviek stavebníkov a investorov. Medzi najčastejšie konštrukčné prvky patria steny, stropy a v neposlednom rade stĺpy. Vďaka dostupným moderným metódam možno v súčasnosti stĺpy z liateho betónu, prípadne šikmé podpery realizovať veľmi efektívne.

Stĺpy s kruhovým a štvorcovým prierezom, s prierezom oválu či šesťuholníka, prípadne stĺpy s premenlivým prierezom možno vytvárať použitím papierového debnenia.

Medzi základné výhody papierového debnenia patria:

  • hladký vnútorný povrch,
  • rýchla manipulovateľnosť s debnením na stavbe,
  • jednoduchá montáž debnenia,
  • realizácia oddebnenia pomocou trhacej pásky,
  • vodovzdornosť vnútornej a vonkajšej steny,
  • povoskované konce debnenia,
  • nízka hmotnosť.

papierové debnenie,trhacie lankoJednoduchá montáž
Papierové debnenie umožňuje betónovať väčšie množstvo stĺpov na jeden záber, čo predstavuje významnú úsporu času a optimálny pokrok na stavbe. Nízkou hmotnosťou debnenia sa dosahuje jednoduchá ovládateľnosť pri transporte a montáži. Vo väčšine prípadov nie je na jeho presun nevyhnutné použiť žeriav. Debnenie možno odstrániť zo stĺpa pomerne rýchlo pomocou trhacieho lanka (obr. 1), pričom nehrozí poškodenie povrchu pohľadového betónu.

Vodovzdornosť
Papierové debnenie možno skladovať v exteriéri a montovať pri každom počasí. Debnenie sa neodporúča zakrývať. Zabráni sa tak akumulácii tepla v debnení, ktorá by mohla nastať pre PVC fóliu, ktorá tvorí vnútornú vložku debnenia.

Pohľadová kvalita betónu
Papierové debnenie sa odporúča použiť aj na realizáciu konštrukcií z pohľadového betónu. Výsledný povrch stĺpov môže byť úplne hladký (debnenie s vnútornou vložkou z PVC fólie) alebo s odtlačkom špirálovitého vzoru.

Ekologickosť
Čistenie a spätný transport debnenia odpadáva. Nie je nevyhnutné použiť oddebňovací olej. Debnenie sa vyrába z recyklovateľného papiera, preto nepredstavuje po jeho použití ekologicky nebezpečný odpad a odpad vyžadujúci špeciálne a energeticky náročné postupy pri jeho likvidácii.

Kruhový prierez
Debnenie vhodné na betónovanie stĺpov s kruhovým prierezom je na trhu dostupné v priemeroch od 150 do 1 200 mm. Hmotnosť týchto debnení sa pohybuje od 1,30 do 13,70 kg/m. Hrúbka stien je 3 až 6 mm. Debnením možno realizovať 2 až 6 metrov stĺpa za hodinu pri spotrebe betónu od 0,018 do 1,131 m3 na 1 m stĺpa (podľa hrúbky stĺpov).

Štvorcový a obdĺžnikový prierez a zaoblené hrany
Papierové debnenie možno použiť aj na ­realizáciu stĺpov so štvorcovým (obr. 2a) a obdĺžnikovým (obr. 2b) prierezom. V prípade štvorcových stĺpov je na trhu k dispozícii debnenie s rozmermi od 150 × 150 do 800 × 800 mm, pričom vonkajší priemer debnenia je 241 až 1 165 mm. Hmotnosť týchto debnení sa pohybuje od 2,10 do 17,80 kg/m. Za hodinu možno vybetónovať 2 až 6 m stĺpa pri spotrebe betónu od 0,023 do 0,640 m3 na 1 m stĺpa (podľa hrúbky stĺpov).

V prípade obdĺžnikových stĺpov je na trhu k dispozícii debnenie s rozmermi od 175 × 240 mm do 500 × 600 mm, pričom vonkajší priemer debnenie je od 331 do 811 mm. Hmotnosť týchto debnení sa pohybuje od 2,80 do 11,30 kg/m. Za hodinu možno vybetónovať 3 až 6 m stĺpa pri spotrebe betónu od 0,042 do 0,300 m3 na 1 m stĺpa (podľa hrúbky stĺpov).

a) b)
c)
d)
Obr. 2 Debnenie na realizáciu stĺpov
a) so štvorcovým prierezom, b) s obdĺž­niko­vým prierezom, c) so šesťuhol­níkovým prierezom, d) s osemuhol­níkovým prierezom

Šesť- a osemuholníkový prierez
Vonkajší priemer debnenia na realizáciu stĺpov so šesťuholníkovým prierezom (obr. 2c) je od 288 do 578 mm. Pri použití debnenia s priemerom 288 mm možno vytvoriť stĺp s priemerom 250 mm a pri priemere debnenia 578 mm je priemer hotového stĺpa 500 mm. Šírka jednej strany stĺpa sa pohybuje od 144 do 289 mm. Vonkajší priemer debnenia je 394 až 682 mm. Za hodinu možno vybetónovať 3 až 6 m stĺpa pri spotrebe betónu od 0,053 do 0,228 m3 na 1 m stĺpa. Hmotnosť debnenia sa pohybuje od 3,74 do 7,45 kg/m.

Debnenia na realizáciu stĺpov s osemuholníkovým prierezom (obr. 2d) sa vyrábajú s vonkajším priemerom od 270 do 541 mm, pričom priemer hotového stĺpa je od 250 do 500 mm. Šírka jednej strany stĺpa môže byť 104 až 207 mm. Debnenie sa vyrába s vonkajším priemerom od 376 do 646 mm. Za jednu hodinu možno vybetónovať 3 až 6 m stĺpa pri spotrebe betónu od 0,057 do 0,213 m3 na 1 m stĺpa. Hmotnosť debnenia sa pohybuje od 3,55 do 7,08 kg/m.

papierové debnenie,oválny prierez,realizácia stĺpovIné tvary stĺpov
Na stĺpy s oválnym prierezom (obr. 3) sa vyrába deväť typov debnení umožňujúcich realizáciu stĺpa s rozmermi 200 až 400 mm a  500 až 600 mm. Debnenie sa vyrába s rádiusom od 100 do 200 mm. Vonkajší priemer debnenia je od 600 do 700 mm. Za jednu hodinu možno vybetónovať 3 až 4 metre stĺpa pri spotrebe betónu od 0,091 do 0,206 m3 na 1 m stĺpa. Hmotnosť debnenia sa pohybuje od 6,45 do 7,15 kg/m.

Okrem uvedených typov debnení sa vyrába debnenie na stĺpy v tvare písmena L, polkruhové, poloválne, kruhové vrátane izolácie, v tvare dvojitého oválu, obdĺžnikové osadené tesne pri stene a obdĺžnikové s ostrými hranami.

Postup montáže
Papierové debnenie sa ukladá vždy celoplošne, aby sa zabránilo vzniku otlačených miest. Papierové debnenie sa nesmie tlačiť násilím cez eventuálne nadmerne ohnutú výstuž. Oceľová výstuž môže spôsobiť poškodenie debnenia. Debnenie sa postaví na základy v osi a zafixuje sa dreveným krížom (obr. 4). Na boku sa zarovná vo zvislej polohe pomocou napínacieho pásu a vyrovnávacích podpier. Podpery sú odolné proti ťahu a tlaku a vopred pripravené na stavenisku sa používajú na zaistenie debnenia proti výtlaku (obr. 5).

papierové debnenie papierové debnenie,vyrovnávacie podpery
Obr. 4 Fixovanie debnenia dreveným krížom Obr. 5 Vyrovnávacie podpery

Betónovacie práce sa realizujú v súlade s DIN 1045 Betónovanie. Pri použití kruhového debnenia možno betónovať v jednom pracovnou kroku. Betónová zmes sa leje pomocou čerpadla, prípadne nalievacej rúrky a hutní s v asi 50-centimetrových úsekoch. Na zhutnenie sa používa iba ponorný vibrátor, pričom hadica čerpadla ani vibrátora sa nesmie dotýkať vnútornej strany rúry debnenia. Výška spádu betónu pri zástavbe bez zástavbových rúrok alebo hadíc musí byť obmedzená na približne 1,5 m (v súlade s požiadavkami vestníka DBV – Zväzu nemeckej betonárskej a stavebnej techniky). Po ukončení všetkých prác sa vykonáva dodatočné zhutnenie a prekontroluje sa zvislosť a rozmery.

Debnenie sa odstraňuje pomocou integrovaného trhacieho lanka. Vnútorná vrstva debnenia môže na betónovom stĺpe ostať po celý čas výstavby a slúžiť tak ako ochrana. Použité debnenie sa likviduje termickou recykláciou.

Najčastejšie chyby a odporúčania
Najčastejšie chyby vznikajú v dôsledku nedodržania predpísanej rýchlosti liatia betónu. Ďalším častým javom je neodborná manipulácia s debnením a jeho následné poškodenie, ktoré spomaľuje výstavbu a zapríčiňuje nedokonale rovný povrch hotových stĺpov. Na hotových stĺpoch sa odporúča ponechať vnútornú vrstvu debnenia ako ochranu počas ďalšieho procesu výstavby.

Záver
Papierové debnenie predstavuje modernú technológiu umožňujúcu rýchle, technicky presné a spoľahlivé betónovanie stĺpov (obr. 6). Stĺpy do dĺžky 12 m možno realizovať v jednej pracovnej operácii.

papierové debnenie
Obr. 6 Stĺpy realizované s papierovým debnením

TEXT: Ing. Karol Rýznar
FOTO: TEBAU

Ing. Karol Rýznar je riaditeľom firmy TEBAU, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený  v časopise Stavebné materiály.