Výrobcovia cementu vidia budúcnosť v alternatívnych palivách
Galéria(2)

Výrobcovia cementu vidia budúcnosť v alternatívnych palivách

Partneri sekcie:

Snahu znížiť na Slovensku emisie CO2 a zlepšiť ochranu nášho životného prostredia podporujú konkrétnymi krokmi aj slovenskí výrobcovia cementu. V priebehu posledných desiatich rokov uskutočnili rozsiahle investície do modernizácie technológií, ktoré viedli k viac ako 17% zníženiu emisií CO2. Tým pádom slovenskí cementári splnili záväzky Kyótskeho protokolu v predstihu. Zároveň sú však presvedčení, že Slovensko by mohlo mať osoh zo zvyšovania podielu alternatívnych palív pri výrobe cementu.


„Ak chce Slovensko maximalizovať prínosy alternatívnych palív, malo čo najskôr prijať legislatívu, ktorá je bežná v krajinách EÚ. Konkrétne to znamená obmedziť skládkovanie v prospech environmentálne vhodnejších metód nakladania s odpadmi a uznanie obsahu biomasy v alternatívnych palivách ako ich CO2 neutrálnej zložky,“ hovorí Karol Podhora, prezident Zväzu výrobcov cementu SR. „Oceňujeme postoj Ministerstva životného prostredia SR, ktoré vo svojom Programe odpadového hospodárstva SR na roky 2006 – 2010, počíta s energetickým zhodnocovaním odpadových materiálov v cementárniach. Rýchlejším prijatím noriem bežných v európskych krajinách by však Slovensko mohlo získať ďalšie výhody v podobe úspory neobnoviteľných fosílnych palív ako je napríklad uhlie, zlepšenia ochrany životného prostredia pri nakladaní s odpadmi a, čo je veľmi dôležité, dosiahnuť ďalšie zníženie emisií CO2.“

Alternatívne palivá totiž vedú pri výrobe rovnakého množstva tepelnej energie k zníženiu emisií CO2 o viac ako 15%. Alternatívne palivá tiež obsahujú významné množstvo biomasy, ktorá je v mnohých európskych krajinách pokladaná za CO2 neutrálnu. To znamená, že emisie CO2 z biomasy sa v procese alokácií kvót CO2 neberú do úvahy.

Cementári zdôrazňujú, že zhodnotením odpadových materiálov znižujú množstvo odpadu likvidovaného v spaľovniach. Vďaka tomu dochádza k ďalšiemu nepriamemu zníženiu celkových emisií CO2. CO2 patrí medzi hlavné skleníkové plyny a je jediným, ktorý z výroby cementu pochádza vo väčšej miere.

„Viac ako 17% zníženie emisií CO2 dosiahli slovenské cementárne rozsiahlou modernizáciou, ktorá sa začala koncom 90. rokov. Dnes sú v kľúčových oblastiach vybavené najlepšou dostupnou technológiou a energetickú náročnosť výroby znížili o takmer štvrtinu na hodnotu okolo 3600 MJ/t. Ďalšie znižovanie energetickej spotreby a vďaka tomu aj emisií CO2 preto dnes už investíciami do technológií nie je možné realizovať rovnako razantným tempom,“ vysvetľuje K. Podhora. „Je tiež zrejmé, že pri alokácií kvót CO2 bude potrebné brať do úvahy už dosiahnuté úspory emisií CO2 ako aj nárast dopytu po cemente, ktorý je úzko spojený s rastom slovenskej ekonomiky.“

Za posledných päť rokov vybudovali slovenskí cementári technologické kapacity na energetické zhodnocovanie alternatívnych palív. Keďže pri používaní alternatívnych palív musia cementárne dodržiavať prísnejšie emisné limity, investovali cementárne rádovo stovky miliónov korún aj do ochrany životného prostredia. Podiel tepelnej energie z alternatívnych palív sa zvýšil z jednociferných hodnôt pred desiatimi rokmi na dnešných 10 až 30%. Dve najväčšie slovenské cementárne si už v tomto roku trúfajú vyrobiť takmer polovicu tepla z alternatívnych palív. Slovensko by sa tým pádom mohlo dostať na úroveň Nemecka, Rakúska či Švajčiarska, kde sa priemerný podiel alternatívnych palív pri výrobe cementu pohybuje okolo 50% hranice už niekoľko rokov.

Používanie alternatívnych palív má svoje pevné miesto v hierarchii odpadového hospodárstva a nebráni snahám o znižovanie množstva odpadu a recykláciu. Na rozdiel od spaľovní, kde okrem tepla vznikajú aj popol a škvara, ktoré je následne potrebné skládkovať, ponúkajú cementárne bez zvyškové energetické zhodnotenie odpadu. Anorganické zložky odpadu, ktoré nezhoria, sú totiž v plnej miere integrované do slinku v koncentráciách podobných ako v zemskej kôre. Odpadové hospodárstvo by malo byť stredobodom aktuálneho záujmu štátnej správy, keďže rýchly ekonomický rast slovenskej ekonomiky povedie aj k nárastu množstva odpadov.

Zdroj: Renáta Mládková, Mmd