Pohľadové betónové výrobky
Galéria(3)

Pohľadové betónové výrobky

Partneri sekcie:

Prefabrikovaný architektonický betón (PAB) sa vyrába zo špeciálnych betónových zmesí technologickými postupmi, ktoré mu okrem pevnosti, trvácnosti a ďalších technických parametrov zabezpečujú čo najlepší vzhľad. Práve preto má PAB – na rozdiel od betónových prefabrikátov určených na konštrukčné účely – primárne estetickú funkciu.

V kontinentálnej Európe sa prefabrikované betónové prvky používajú najmä v modernej architektúre. Vo Veľkej Británii a v USA sa uplatňuje aj v klasickom architektonickom štýle, kde je retrofit štýl ešte vždy v móde. Vďaka svojej schopnosti imitovať prírodný kameň a neomietané tehlové murivo je totiž veľmi žiadaný. Významný podiel má aj pri tvorbe exteriéru v záhradnej a krajinnej tvorbe či pri dotvorení verejných mestských priestorov, využíva sa aj v interiéroch. V zahraničí, najmä v USA, sa z tohto materiálu vyrábajú prvky pre kuchynské linky, do kúpeľní, využíva sa pri tvorbe kozubov a je vhodný aj na výrobu dosiek pre barové pulty. Uplatňuje sa tiež v nábytkárskom priemysle, najmä pri výrobe stolových dosiek.

Druhy výrobkov z pohľadového betónu

Výrobky sa môžu vyrábať sériovo, ale aj na zákazku pre konkrétneho zákazníka podľa návrhu architekta, prípadne podľa požiadaviek samotného zákazníka. Ide tu o zákazkovú výrobu prefabrikovaných prvkov v malých sériách alebo o kusovú zákazkovú výrobu.

Prefabrikovaný betón možno podľa spôsobu výroby zatriediť do troch skupín:

1. Vyrábaný tzv. mokrým spôsobom

Betónové prvky zo zmesi vybraných cementov, kamenív, farbív a prísad sa vyrábajú liatím betónovej zmesi do formy s následným zhutnením čerstvého betónu vibračným zariadením a odformovaním výrobku po zatvrdnutí betónu na určitú pevnosť. Tieto prvky môžu mať aj väčšie rozmery a vo väčšine prípadov sú vystužené oceľovými prútmi.

2. Vyrábaný tzv. suchým spôsobom

Prvky zo zmesi portlandského cementu, jemného kameniva a ďalších zložiek sa vyrábajú tak, aby sa produkt čo najviac podobal na opracovaný jemnozrnný prírodný kameň (vápenec, pieskovec, žula). Vyrábajú sa vibračným ubíjaním zavlhnutej zmesi do formy. Používa sa zvlášť starostlivo vybrané drobné kamenivo a čo najmenej vody.

Významnou prednosťou je tu jemnozrnná povrchová štruktúra a úplná neprítomnosť väčších dutín a drobných pórov. Výsledkom je výrobok, ktorý sa verne podobá prírodnému kameňu, a preto sa pre túto skupinu betónových výrobkov používa pomenovanie prefabrikovaný architektonický kameň. Tieto prvky vo väčšine prípadov nie sú vystužené oceľovými prútmi.

Z ekonomického hľadiska sú tieto výrobky výhodné pri väčšej produktovej sérii, a to pri objeme výrobku do 0,06 m3, dĺžke lineárneho prvku do 1,8 m a hrúbke minimálne 80 mm. Prefabrikovaný kameň sa využíva ako doplnok k murovaným konštrukciám či ako architektonický nenosný prvok (lem, rímsa, krycia doska, ornament, stĺp, obklad budov a ďalších konštrukcií).

3. Prefabrikáty vystužené sklenenými vláknami – sklocement

Sú to tenkostenné prvky hrubé 10 až 20 mm z portladského cementu a jemných pieskov vystužené sklenenými vláknami. Sú ľahké – ich hmotnosť je maximálne jedna tretina hmotnosti obyčajných betónových prefabrikátov. Vysoký obsah cementu a prítomnosť sklenených vlákien zaručujú vynikajúce pevnostné parametre tohto kompozitu. Sklocementové prvky sa vyrábajú dvoma spôsobmi – namiešaná tekutá zmes sa buď leje, alebo strieka do formy. Pri liatí zmes vo forme vyplní aj bohato tvarované, ornamentálne prierezy s mnohými detailmi.

Sklocement môže imitovať vzhľad terakoty, opracovaného kameňa, dreva, a dokonca aj liatinových stavebných prvkov. Využíva sa ako architektonický nenosný prvok, ale aj ako samonosný fasádny panel väčších rozmerov s výstužnou oceľovou rámovou konštrukciou.

Finálne povrchové úpravy

Jednou z možností povrchovej úpravy je tzv. pohľadový betón, čiže prizná sa forma na povrchu betónu. Pri liatom betóne však treba akceptovať nielen malé póry, ale aj väčšie dutiny na lícnom povrchu. Podľa použitého cementu (sivý alebo biely), v závislosti od farby pigmentu na integrálne zafarbenie betónu a prípadne aj od typu použitej tvárniacej matrice vloženej do formy je výber naozaj široký. Väčšie možnosti úpravy finálneho vzhľadu pohľadových betónových výrobkov poskytuje povrchová štruktúra s odkrytým kamenivom. Na to slúžia chemické alebo mechanické prostriedky. Ak napríklad povrch betónu opieskujeme, vymyjeme alebo oštokujeme, docielime jeho atraktívnejší, prírodnejší vzhľad.

Hĺbka odkrytia kameniva (od 0,10 do 10 mm), farebný odtieň a veľkosť kameniva, typ cementu a použitie farbiacich pigmentov – to sú činitele, ktoré poskytujú výrobcovi a architektovi široké možnosti výberu.

Uplatnenie na Slovensku

Na Slovensku sa prefabrikované výrobky uplatňujú najmä pri tvorbe exteriérových prvkov drobnej architektúry, ale nachádzajú si svoje miesto aj v architektonickej tvorbe budov. V porovnaní so zahraničím sa však využívajú oveľa menej. Chýbajú tu technické špecifikácie, ale aj kritériá hodnotenia kvality, skrátka, túto problematiku menej poznáme.

Pri uplatnení prefabrikátov väčších rozmerov na opláštenia budov je príčinou ich malého využívania najmä nerozvinutá výrobno-technická základňa existujúcich výrobní prefabrikátov – od zásobníkov na uskladnenie bieleho cementu až po dopravné prostriedky slúžiace na dopravu prefabrikátov na stavenisko. Nové strojno-technologické zariadenia v tejto oblasti však predstavujú nemalé investície.

V prípade výroby malorozmerných prvkov vyrábaných tzv. suchým spôsobom na Slovensku chýba tradícia, a teda aj dopyt. Zrejme si stále vystačíme s prírodným kameňom alebo s jeho lacnejšími imitáciami. V prípade sklocementu existuje okrem mnohých objektívnych príčin aj zbytočný rešpekt pred touto náročnou technológiou.

Ing. Dušan Klocok
Foto: KLOCOK Poprad, s. r. o.

Autor je konateľom spoločnosti KLOCOK ­Poprad, s. r. o.