formovanie pohladoveho betonu pomocou elastickych matric
Galéria(12)

Formovanie pohľadového betónu pomocou elastických matríc

Partneri sekcie:

Elastické štruktúrne matrice RECKLI® formujú pohľadový betón. Túto technológiu otlačku textúry matrice na pohľadovú plochu možno aplikovať pri použití monolitickej technológie, ako aj priamo do foriem pri výrobe prefabrikátov a v neposlednom rade aj na vytváranie štruktúrovaného sklocementového povrchu. Textúrovaním pohľadových plôch pomocou elastických matríc sa vytvorí estetické a ekonomicky výhodné dielo. Elasticita matríc umožňuje oddebnenie bez poškodenia pohľadového povrchu aj pri filigránových a komplikovaných štruktúrach. Táto technológia ponúka architektom, projektantom a stavbárom neohraničené možnosti stvárnenia.

formovanie pohladoveho betonu pomocou elastickych matric 5869 big image
paul sabatier toulouse fra big image
nove foto 4 big image
ovata bleiswijk holland blu big image
img 0792[1] big image
gutenberg, heidelberg 2 big image
sparkassen arena, rechts, b big image
university paul sabatier to big image
Existuje široký výber štandardných dizajnov. Matrice na jednorazové použitie, ako aj na desať-, päťdesiat- či stonásobné opakovanie zaručujú hospodárne stvárnenie pohľadového povrchu.

Štandardné matrice

Architekti, projetanti a stavbári si môžu vybrať z približne 250 štandardných dizajnov, štruktúr dreva, omietky, rebrovitej štruktúry, kamennej štruktúry, štruktúry skaly, protišmykových či fantazijných štruktúr a mnohých ďalších.

Individuálne matrice

Ponuka dizajnov nie je ohraničená štandardnými štruktúrami, ale na základe návrhu možno vytvoriť aj individuálnu matricu. Najskôr sa vyrobí model v mierke 1 : 1, na ktorom sa vytvorí elastická matrica slúžiaca ako negatívna forma na betónový povrch.

Individuálne matrice ponúkajú takisto obrovské možnosti stvárnenia štruktúrovaných pohľadových plôch. Do úvahy treba brať len technické limity elastického polyuretánu, neskoršiu manipuláciu a prepravu.

Technológia Foto-Gravur

Inovatívna technológia RECKLI® Foto-Gravur špeciálnym textúrovaním betónovej plochy prenesie na betónovú fasádu fotografiu. Systém vytvára podľa rozlíšenia menšiu či väčšiu povrchovú štruktúru, takže vzniká dojem projektovanej fotografie na betónovej fasáde.

Ide o počítačovo chránený spôsob prenesenia obrazu na formu z dreva pomocou frézovacej techniky. Fotografia sa najskôr naskenuje a prevedie sa do 256 stupňov sivej farby.

Na jej prenesenie na formu z dreva sa vygeneruje pracovný súbor, ktorý obsahuje špeciálne inštrukcie CNC frézy. Vyfrézovaný model slúži ako predloha na vyhotovenie elastickej RECKLI® matrice. Elasticita, kvalita a reprodukovateľnosť umožňuje celú technológiu stvárnenia betónovej plochy podobnej obrazu esteticky a ekonomicky využiť. Reliéfna povrchová plocha Foto-Gravur vytvára portrét predlohy pomocou dopadu svetla a tieňa. Ako každá štruktúra, aj Foto-Gravur ožíva vďaka hre svetla a tieňa na fasáde. Veľkosť matrice je ohraničená maximálnou veľkosťou disponujúcej formy a maximálnou pracovnou plochou frézy. Na vytvorenie celkového obrazu však môžu byť jednotlivé diely fotografie aj poskladané.

Kongresové centrum, Zlín
Architekt: Eva Jiřičná

Veľkou výzvou na začiatku celého projektu bolo zvládnutie akustiky sál, ktoré musia spĺňať požiadavky na vážnu hudbu pri koncertoch filharmónie, ako aj požiadavky na hovorené slovo pri kongresoch. Zároveň bolo potrebné nájsť materiál, ktorý by vyhovoval predstavám architektov o tvare a vzhľade kongresového centra. Akustické (difúzne a odrazivé) panely sú vyrobené z materiálov polycon (sklovláknobetón), pričom z dôvodu dosiahnutia optimálneho času dozvuku sa dolaďovali v laboratórnych podmienkach.

Na výrobu a dodanie takýchto technicky náročných a zložitých prvkov sa použila technológia striekaného sklovláknobetónu polycon do špeciálne pripravených foriem. Na ich výrobu sa použili najmodernejšie CNC zariadenia a polyuretán elastomér dodávaný spoločnosťou RECKLI na výrobu štruktúrnych matríc.

pohľadový betón

Technológia Foto-Gravur
Gutenberg, Heidelberg, Nemecko

Mesto Heidelberg sa v spolupráci so spoločnosťou Hochtief rozhodlo v roku 2005 zmeniť bývalú tlačiareň Heidelberg Druckmaschine AG, ktorá sa rozprestierala na ploche 13 300 m2, na obytný priestor. Vypísanú architektonickú súťaž vyhrala architektonická kancelária ap88, ktorá navrhla obytný komplex 13 domov so 170 bytmi. Portrét Johannesa Gutenberga bol vybraný ako symbol charakterizujúci bývalé priestory tlačiarne.
Veľkosť portrétu je 6,72 × 5,06 m a podľa umiestnenia na fasáde je rozdelený do 3 alebo 4 betónových fasádnych elementov.

pohľadový betón

pohľadový betón

Technológia Foto-Gravur
Hlavná správa pestovateľov kaktusov Ovata, Bleiswijk, Holandsko

pohľadový betón

Univerzita Paul Sabatier, Toulouse, Francúzsko

Univerzita Paul Sabatier leží na južnom okraji mesta Toulouse. Jej knižnica bola postavená v 70. rokoch minulého storočia a už nezodpovedala nárastu počtu študentov a moderným požiadavkám na informačné centrum, čo viedlo k jej postupnému rozširovania.

pohľadový betón

pohľadový betón

Architekt Richard Milani z architektonickej kancelárie Espagno & Milani koncipoval fasádu tak, aby sa od celého areálu nielen odlíšila, ale zároveň zdôraznila základné symboly vedeckej disciplíny.

Individuálna matrica
Sparkassen Arena, Balingen, Nemecko

pohľadový betón

Text: Mgr. Iveta Heczková

Mgr. Iveta Heczková zastupuje spoločnosť RECKLI GmbH na slovenskom a českom trhu.