image 63555 25 v1
Galéria(2)

Centrálne vykurovanie je najefektívnejší spôsob vykurovania

Partneri sekcie:

Centrálne zásobovanie teplom alebo domová kotolňa? Zásadná otázka spotrebiteľa, ktorý hľadá najefektívnejší spôsob vykurovania. Hovorí sa, že nič nie je presvedčivejšie ako fakty. Sila ich argumentácie nech rozhodne, ktorej možnosti dáte prednosť.

bratislavska teplarenska

Podpora pre CZT z Európskej únie

Trendom v krajinách EÚ je centralizované vykurovanie, a to mnohokrát aj pri rodinných domoch. Centralizované zásobovanie teplom (CZT) je v EÚ považované za najekologickejší, najefektívnejší a cenovo najprijateľnejší spôsob zásobovania teplom. Dôkazom je aj smernica Európskeho parlamentu a Rady o energetickej efektívnosti z 25. 10. 2012, ktorá CZT vyslovene podporuje a ktorá bude v blízkej budúcnosti implementovaná do národných legislatív.

Na Slovensku je trend zatiaľ opačný, ľudia ešte stále investujú do samostatného kúrenia. CZT má však svoje nesporné výhody. Systémom CZT je zásobovaných približne 1,8 mil. obyvateľov Slovenska. Dôvody tohto vysokého pokrytia sú zrejmé – CZT má u výborne rozvinutú existujúcu infraštruktúru. S jej vybudovaním súviseli nemalé investície, ktoré teraz odberateľom umožňujú využívať výhody CZT.

Princíp fungovania CZT

Princíp fungovania systému CZT spočíva v centralizovanej výrobe a distribúcii tepelnej energie rozvodmi k odberateľom. Centrálna výroba je zabezpečovaná v centrálnom zdroji tepla, ktorým môže byť elektráreň, tepláreň, spaľovňa, priemyselný závod, výhrevňa alebo bloková kotolňa. Ten potom prostredníctvom odovzdávacích staníc tepla (OST) vykuruje naraz väčší počet bytových i nebytových objektov. Centrálne zdroje na výrobu tepla musia zo zákona rešpektovať všetky bezpečnostné a environmentálne hľadiská.

Sila argumentov – výhody CZT

  • V cene tepla dodávateľa tepla sú zahrnuté všetky náklady súvisiace s výrobou a dodávkou tepla. Pri domovej kotolni je okrem investície do technológie vykurovania a nákladov na palivo (variabilných aj fixných) potrebné započítať aj prevádzkové náklady na vykurovanie, servis a opravy, elektrinu, náklady na dopravu paliva, obsluhu, poplatky, poistenie či náklady spojené s vytváraním si rezervy pre prípad rekonštrukcie kotolne po skončení jej životnosti.
  • Nie je pravda, že pri lokálnej kotolni sa vynaložené investície rýchlo vrátia. Pri súčasnej cene plynu pre maloodberateľov a trende vývoja cien to nie je reálne možné. Naopak, spotrebiteľove náklady na teplo ešte porastú.
  • Cieľom CZT je postupne prechádzať na ekologické zdroje, diverzifikovať palivovú základňu a prinášať tak výhody CZT neustále za lepšie ceny. Do sústav CZT môžu dodávať teplo viaceré zdroje tepla. Domové kotolne sú viazané len na jednu palivovú základňu podľa typu technológie a zmena paliva za ekologickejšie by bola ekonomicky náročná a predstavovala by celkom novú investíciu.
  • Porovnanie aktuálne schválených cenových rozhodnutí pre dodávateľa tepla z CZT – spoločnosť Bratislavská teplárenská, a. s., (BAT) – a cien tepla pre prevádzkovateľov domových kotolní s rôznym inštalovaným výkonom potvrdzuje nižšie ceny pre dodávateľa tepla z CZT.
  • Bytový dom ušetrí až 40 % nákladov na energiu najmä zateplením, výmenou okien, vyregulovaním vykurovacieho systému v dome, montážou termostatických ventilov, nie neuváženou zmenou zdroja tepla, ktorá tepelnú náročnosť domu a tým ani spotrebu tepla nezmení.
  • Teplárne sú umiestnené mimo obytných zón, rozptyl znečisťujúcich látok nezasahuje do dýchaných vrstiev ovzdušia. Komíny domových kotolní sú umiestnené v bezprostrednej blízkosti domov a bytov.

Zhrnutie: pri výhodách CZT treba hovoriť o komforte a komplexných službách, spoľahlivosti, bezpečnosti, ekológii a dodávkach tepla za prijateľnú cenu.

Ekonomické porovnanie

Závery štúdie vypracovanej odbornými pracovníkmi na Strojníckej fakulte STU v Bratislave potvrdzujú, že cenu tepla najviac ovplyvňujú náklady na zemný plyn. V budúcnosti možno očakávať prudší nárast cien zemného plynu pre odberateľov v kategóriách maloodber a stredný odber S (domové kotolne) ako v kategóriách veľkoodberateľov (tepelné zdroje CZT).

Z hľadiska ceny tepla, nákladov na teplo a návratnosti investičných prostriedkov na vybudovanie domových kotolní je pri vybraných bytových objektoch výhodnejšie nakupovať teplo z OST. Pri fiktívnych domových kotolniach v týchto objektoch, ktoré sú z hľadiska spotreby zemného plynu zaradené do kategórie odberateľov v tarife S, sa za teoretického predpokladu nezmenených cien tepla a zemného plynu počas životnosti domových kotolní návratnosť investičných prostriedkov na ich vybudovanie blíži k životnosti hlavných technologických zariadení.
 
Vizitka spoločnosti:
Bratislavská teplárenská, a. s.
Bratislavská teplárenská, a. s., (BAT) v procese kombinovanej výroby elektriny a tepla zabezpečuje hospodárne prevádzkovanie sústav CZT, ktorými dodáva teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody v piatich mestských častiach Bratislavy.

Spoločnosť má  najnižšiu cenu tepla zo sústav CZT v Bratislave. Na sústavu CZT sú pripojené významné polyfunkčné objekty a komplexy: III Veže, Central, Rozadol, Boria, TRINITY, Perla Ružinova, Nová Mýtna, Urbanic, Eden Park, Meinl Residence, Jégeho alej a mnohé ďalšie. Spoločnosti sa darí pripájať aj školské a zdravotnícke zariadenia. BAT je od roku 2013 dodávateľom tepla a teplej vody pre ZŠ Nejedlého a nemocnicu v Ružinove.

Spoločnosť má jedno z najmodernejších teplárenských dispečerských centier. Prípadné poruchy sú bezodkladne odstraňované nepretržitou poruchovou službou. Disponuje on-line prenosmi dát zo všetkých vlastných OST a dokáže ich diaľkovo riadiť.

Bratislavská teplárenská, a. s., Bajkalská 21/A, 829 05 Bratislava
tel.: 02/57 372 111, fax: 02/57 372 375
www.batas.sk, e-mail: batas@batas.sk
Poruchová služba NONSTOP – tel: 02/57 372 420, e-mail: poruchy@batas.sk

ZDROJ: PR článok Bratislavská teplárenská, a. s.