image 73728 25 v1
Galéria(9)

Využitie tepelných čerpadiel v COOP Jednote Krupina, SD

Partneri sekcie:

Zabezpečiť optimálne teplotné pomery v obchodoch s potravinami nie je vôbec jednoduché, no v prípade dvoch supermarketov COOP Jednota Krupina, SD, sa to podarilo. Riešením bolo nahradiť pôvodné zdroje tepla a zefektívniť celý systém pomocou tepelných čerpadiel.

02 Podlavice
03 Podlavice
04 Podlavice
05 Podlavice
06 Podlavice
07 Krupina
09 Krupina
10 Krupina

Spoločnosť i-energy, s. r. o., spolupracuje s investorom COOP Jednota Krupina, SD, v oblasti obnoviteľných zdrojov energie už niekoľko rokov. Vzájomná spolupráca sa začala na základe oslovenia investorom, ktorý, ako sa ukázalo, má pokrokové zmýšľanie a odvahu investovať do projektu vybudovania nového zdroja tepla na báze tepelného čerpadla v jednom zo svojich supermarketov, kde sa toto tepelné čerpadlo využíva na chladenie v letných dňoch. Použité zariadenie zabezpečuje optimálne teplotné pomery v supermarkete počas celého roka. Skutočné prevádzkové náklady sa ukazujú byť na úrovni projektových nákladov a vzhľadom na svoju nízku výšku svedčia o efektívnosti zdroja. Tú potvrdzuje aj spokojný investor. Vzhľadom na to nemal obavu pustiť sa aj do ďalších podobných projektov – supermarketov v Podlaviciach (mestská časť Banskej Bystrice) a v Krupine.  

COOP JEDNOTA Krupina, SD, supermarket v Podlaviciach

Pôvodný stav

Supermarket v Podlaviciach (Banská Bystrica) bol postavený a daný do prevádzky pred ôsmimi rokmi. Majiteľ objektu však stále zaznamenával vysoké prevádzkové náklady, takže sa snažil identifikovať dôvody nadspotrieb a riešiť problém. Pôvodné projekty pravdepodobne neboli celkom správne spracované s ohľadom na spotreby energie, zadanie pre nového projektanta bolo preto jasné – urobiť opatrenia v energetickej oblasti s cieľom znížiť náklady. Okrem toho bolo treba riešiť nedostatok tepla v prevádzke, ktorý investor zaznamenával, no nevedel identifikovať jeho dôvody. Tu nastala ťažká práca – najprv bolo potrebné oboznámiť sa s projektovou dokumentáciou stavby, a to dosť dôkladne na to, aby sa dalo v takom veľkom objekte orientovať. Zistilo sa, že v projekte rekonštrukcie, v časti merania energie, sa riešilo len meranie energie na prípojke, žiadne podružné merania v objekte sa nevykonávali, takže majiteľ objektu sa mohol len domnievať, aké boli dôvody napríklad vysokej spotreby elektrickej energie.

Najprv sa po častiach porovnával skutkový stav s projektovým a hneď v tomto prvom kroku sa zistili značné rozdiely (napríklad chýbajúce časti technológie), nie však ich dôvody. Zároveň sa urobili orientačné prepočty s cieľom zistiť, kde sa stráca vyrobená energia.

Návrh riešenia

Po vstupných analýzach a prepočtoch sa navrhlo nové riešenie na správne fungovanie objektu s doplnením chýbajúceho tepelného výkonu inými zariadeniami. Pri návrhu sa nevyhnutne vychádzalo z toho, že sa týkal riešenia jestvujúceho objektu s danými priestorovými, stavebnými a technickými podmienkami, ktorým sa bolo treba prispôsobiť.  Tak vzniklo riešenie s doplnením vykurovacieho systému dvomi tepelnými čerpadlami vzduch/voda a využitím tepla, ktoré vzniká na chladiacich a mraziacich zariadeniach ako odpad.

Voľba padla na tepelné čerpadlá vzduch/voda z priestorových dôvodov, výber konkrétnych typov vzišiel z výpočtov. Strata celého objektu, ktorý je pomerne veľký, vychádzala na úrovni približne 85 kW. Uvažovalo sa nad dvomi alternatívami vonkajšieho alebo vnútorného riešenia. Zvíťazilo vnútorné riešenie s využitím dvoch tepelných čerpadiel Stiebel eltron určených do interiéru s výkonom každého na úrovni približne 14,4 kW.  

Zároveň sa zohľadnilo, že v objekte je len malá spotreba vody na osobu, takže sa využíva prietokový ohrievač. V akumulačnej vodnej nádobe s objemom 1 000 l (musela sa posúdiť statika jestvujúceho stropu) sa ohrieva voda a pripravuje sa TV na vykurovanie a do výmenníka pre VZT jednotku. Sem sa privádza teplo zo všetkých zdrojov aj zisk tepla z kompresorových zariadení. Táto technika sa napojila na existujúci vykurovací systém, ktorý sa však musel, samozrejme, prerobiť.
V

yrobené teplo z chladiacich a mraziacich zariadení sa až do tejto zmeny riešenia vyhadzovalo ako nevyužiteľné. Podľa informácie chladiarenskej firmy to predstavovalo výkon 19 kW, ktoré museli utrácať vo vonkajšom vzduchu v kondenzačnej jednotke. Dnes sa odoberá všetko teplo s vyššou teplotou ako teplota späť a von odchádza len to, čo sa už nedá spotrebovať. Tak sa pomáha aj chladiarenskej prevádzke – už raz vyrobené teplo sa rekuperuje a nevyhadzuje.

V pôvodnej prevádzke sa nachádzal plynový kotol, ktorý mal nižší výkon ako  pôvodne projektovaný, čo v minulosti znamenalo spotrebu elektriny vo forme vykurovania klimatizáciou a priamo elektrickými špirálami. V súčasnosti sa kotol zatiaľ ponechal a slúži na špičkovú potrebu tepla, keď nestačia tepelné čerpadlá. Jeho zaradenie do prevádzky je automatizované pomocou trojcestných prepínacích ventilov a regulácie. Ďalší význam plynového kotla sa zhodnotí po vykurovacej sezóne. Zvažuje sa úplné zrušenie plynu v objekte a nahradenie starého kotla elektrickým, čím by sa zjednotil zdroj primárnej energie.

V rámci budovy sa nanovo naprojektovala a nainštalovala aj rekuperačná vetracia jednotka s rozvodmi vzduchu, ktorú možno v lete využiť na chladenie priestoru pomocou tzv. letného bypassu. Inak slúži na bežné vetranie, ktoré doteraz v prevádzke chýbalo, a momentálne je vysokoefektívne a pracuje s minimálnymi stratami. Rekuperačná jednotka je v zimnom období v režime cirkulácie s občasným prevetrávaním, vtedy sa využíva na dokurovanie priestoru predajne. Jeho problémom je veľká plocha s množstvom regálov, ktoré v podstate vylučujú umiestnenie odovzdávacej vykurovacej sústavy. Len na úzkom konci pri vstupe boli vykurovacie telesá, ktoré mali vykryť stratu predajne, čo nestačilo, preto sa zamenili aspoň za fancoilové telesá. Vďaka tomu sa mierne zvýšil distribuovaný výkon a zostatok tepla sa prenáša vzduchotechnikou. Nejde o dokonalé riešenie vykurovania, vzhľadom na možnosti jestvujúceho objektu predstavuje kompromisné riešenie. Navyše, predajňa má veľkú výšku a veľké množstvo chladiacich zariadení, takže sa v jej priestore nachádzajú aj časti s teplotou o 1 až 3 °C nižšou. Tento jav je však typický vo všetkých potravinárskych prevádzkach a nemožno ho považovať za nevyhovujúci.

Strojovňa v supermarkete Podlaviciach – v popredí sú dve tepelné čerpadlá vzduch/voda a akumulačná vodná nádoba s objemom 1 000 l

Kompresorovňa na výrobu chladu chladničiek a mrazničiek, odkiaľ sa získava odpadové teplo pre vodnú nádobu s objemom 1 000 l a prietokový ohrev teplej vody

Čo sa získalo

Napriek všetkým úskaliam, ktoré sa vyskytli na mieste realizácie, a nevyhnutnosti robiť kompromisné riešenia v jestvujúcej stavbe s množstvom obmedzení a komplikovaným typom prevádzky sa problémy dostatočne identifikovali a v rámci možností zrekonštruovali technologické zariadenia. Na dosiahnutie ideálneho stavu by sa musela prerobiť celá vykurovacia sústava, to by však bolo finančne neúnosné. Oproti pôvodnému stavu nastalo aj takto extrémne zlepšenie a prevádzka získala:

  • komfortné vetranie s rekuperáciou, dohrevom predajne v zime a letným bypassom (nočné chladenie),
  • zvýšenie výkonu poddimenzovaného zdroja tepla o dve tepelné čerpadlá ­vzduch/voda,
  • využívanie odpadového tepla z chladiarenskej a mraziarenskej prevádzky,
  • čiastočne upravenú vykurovaciu sústavu s doplnením fancoilovými vykurovacími telesami.

Ako to skutočne funguje

Nové vykurovanie je v prevádzke od júla 2014. V tom období sa využívala len príprava TV, ktorej sa v objekte míňa málo, a stačilo na to spätné získavanie tepla až do konca septembra. V októbri len sporadicky dohrievalo jedno tepelné čerpadlo. V čase uzávierky časopisu by mal podľa vonkajších teplôt už opäť postačovať ohrev spätne získaným teplom, nanajvýš s dohrevom jedným tepelným čerpadlom.

Zima bola priemerná, vyskytlo sa počas nej len zopár extrémov, hoci výpočtová teplota (–15 °C) sa prekročila viackrát, ako udáva SHMÚ. Žiadne problémy však nenastali, celý systém pracoval v poriadku. Ak by mali teploty padnúť hlboko pod túto teplotu, možno by mohol vzniknúť problém s výkonom záložného zdroja, keďže bol aj pôvodne poddimenzovaný. Ešte stále je však k dispozícii momentálne trvalo vypnutá klimatizácia na prípadné dokurovanie predajne.

Oproti minulosti je všade teplo, výnimkou je pár exponovaných miest, ktorých náprava by si vyžadovala závažnejšie zmeny do sústavy vykurovania. Navyše, konkrétne v tejto predajni je veľa chladiacich vitrín s obrovským chladiacim výkonom, ktoré predajňu podchladzujú, a túto skutočnosť bude treba zahrnúť do celkového hodnotenia efektívnosti úprav, zrejme však až na konci roka 2015. Optimalizácia takéhoto zložitého systému nie je úplne jednoduchá a bude sa musieť priebežne dolaďovať. Výhodou je, že personál nezasahuje do vykurovania ani vetrania, všetko sa uskutočňuje cez diaľkovú správu, ktorá sa už osvedčila v mnohých prevádzkach COOP Jednoty Krupina, SD.

Informácie o spotrebe energie a nákladoch, ale aj o množstve vyrobenej energie sú uvedené v tab. 1 a 2.  

Návratnosť rekonštrukcie by mala byť podľa výpočtov projektanta do 4 až 5 rokov, investor, ktorý do toho zahŕňa ďalšie svoje položky, ju očakáva do 10 rokov.

Predajňa v Podlaviciach má v súčasnosti komfortné vetranie s rekuperáciou, dohrevom v zime a letným bypassom (nočné chladenie)

COOP Jednota Krupina, SD, supermarket v Krupine

Výhľad do budúcna

Celkovej koncepcii a návrhu by jednoznačne pomohlo začať využívať už vybudovanú  fotovoltickú elektráreň na streche objektu s výkonom 30 kW (2 × 30 kWp), čo je dosť na pokrytie jeho potrieb a čiastočne aj celkových potrieb na vykurovanie a pod. Pôvodný plynový kotol by sa potom nahradil elektrokotlom a celková bilancia (aj pri odbere z elektrární) by bola monoenergetická (teraz sa platí aj za minimálny odber plynu).

Problém je, že hoci bola fotovoltická elektráreň riadne povolená príslušnou distribučnou spoločnosťou, po skolaudovaní ju táto odmietla pripojiť. Zástupca investora, Ing. Ján Ungvarský, hovorí, že pre COOP Jednotu Krupina, SD, to nie je o zarábaní, vyrobená elektrická energia slúži na vlastnú spotrebu v prevádzkových  jednotkách. V súčasnosti má toto družstvo vo svojich prevádzkach 20 fotovoltických elektrární, ktoré sú pripojené k rozvodnej sieti. S ich budovaním začínali v roku 2011, prvá FV elektráreň vtedy vyrobila 1,5 MW elektrickej energie, v roku 2014 to bolo spolu už 887 MW elektrickej energie, pričom väčšina (viac ako 90 %) sa spotrebovala v prevádzkových jednotkách COOP Jednota  Krupina, SD. V súčasnosti sú tri FV elektrárne nepripojené, SSE distribúcia ich odmietla pripojiť z dôvodu obáv o bezpečnosť siete.

Avšak aj tie FV elektrárne, ktoré sú pripojené, sa pre nenahlásenie plánu výroby elektrickej energie nedočkajú tento rok podpory. Podľa zástupcu investora sú to zbytočné prekážky, ktoré sa podnikateľom kladú aj napriek všeobecne deklarovanej podpore zelenej energie zo strany štátu. Keby vopred vedel, ako sa bude vyvíjať situácia, do  realizácie FV elektrární by sa nepustil. V už rozbehnutom podnikaní je však dnes jediným východiskom vybudovanie systému off-grid.

COOP JEDNOTA Krupina, SD, supermarket v Krupine

Pôvodný stav

Supermarket v Krupine vznikol rekonštrukciou pôvodného objektu a spojením so susednou budovou. V podstate išlo o takú komplexnú a zásadnú rekonštrukciu, že sa pri návrhu riešenia uvažovalo o objeke ako o novostavbe, čo znamenalo pre projektanta voľné ruky pri návrhu skutočne optimálneho riešenia. Veľkostne ide o obchod len o máličko menší než v Podlaviciach, jeho potreba tepla je však asi polovičná, keďže obchod zaberá výrazne menší priestor. Predajňa sa nachádza na námestí, ktoré domáci volajú Malý Rínok a podopierajú ho mestské hradby.

COOP Jednota Krupina, SD, supermarket v Krupine

Návrh riešenia

Vzhľadom na to, že sa v tomto prípade nebolo treba prispôsobovať jestvujúcemu stavu, je výsledkom výrazne menšia strojovňa ako v Podlaviciach. Umožnila to voľba pomerne netradičnej koncepcie, v rámci ktorej sa navrhlo použiť ako zdroj tepla a chladu tepelné čerpadlo zem/voda (stiebel eltron). Jeho hlavnou výhodou je pasívne chladenie, ktoré minimalizuje prevádzkové náklady (v obehu je len jediné malé čerpadlo s výkonom približne 50 W), hoci treba rátať s vyššou vstupnou investíciou v podobe vrtov. Samozrejme, v prípade výrazne vyššej potreby chladu sa pristupuje k jeho aktívnej výrobe tepelným čerpadlom. To sa však vzhľadom na situovanie predajne na severnej strane nepredpokladá.

Ako primárny zdroj sú zhotovené pod objektom tri geotermálne plastové sondy 4-rúrkového systému REHAU s hĺbkou 100 m. Pri ich realizácii vzniklo zaujímavé divadlo, aké v centre Krupiny ešte asi nezažili. Keďže budova, ktorú investor prikúpil, mala strechu v zlom stave, projektant stavby dostal návrh vložiť vrtnú súpravu do objektu žeriavom, keď bude strecha rozobratá, a to z dôvodu šetrenia časom a nákladmi na búranie steny a následné murovanie. Tak sa 8,5-tonová vrtná súprava ocitla v centre Krupiny na lane žeriava ČKD 28 a pomaly sa vložila do vnútra budovy. Tu vyvŕtala na určené miesta 3 vrty. Po tlakových skúškach sa sondy zaliali bentonitovou zmesou a zafixovali. Následne sa osadili a privarili Y-tvarovky a zhotovili ležaté rozvody až k rozdeľovaču do strojovne. Po odtlakovaní a zasypaní sa pripojili na rozdeľovač a systém sa naplnil nemrznúcou zmesou vody a glykolu v predpísanom pomere.

Ďalej sa začali práce na vzduchotechnike, ktorá sa inštalovala do stropu a krovu, kde sa naťahali potrubia, káble, rozvody, urobili otvory a priestupy. Vetracia jednotka sa umiestnila s malými komplikáciami do podkrovia. Obsahuje ohrievač aj chladič, pre ktoré pripravuje energiu vo forme vody tepelné čerpadlo. Chladenie predajne sa rieši pomocou vzduchotechniky, pričom existuje možnosť chladiť aj cez podlahové vykurovanie, to sa však nepredpokladá. Ohrievač v jednotke má menší výkon a slúži len na doplnenie straty z vetrania.

Na vykurovanie predajne a väčšiny zázemia slúži podlahové vykurovanie a len tam, kde ho nebolo možné zrealizovať, je radiátor. Podlahové kúrenie je štandardné s dvomi zónami, pričom servopohony v rozdeľovači otvárajú a zatvárajú príslušné okruhy. V predajni funguje aj spätné získavanie tepla z chladiarenských agregátov, no menej sofistikovane, pretože nie sú centrálne, je ich viac a sú samostatné. Sklad zeleniny sa chladí autonómne priamo z primárneho zdroja, pričom teplotu stráži termostat na fancoilovom okruhu priamo v sklade.

Investor sa ešte rozhodol inštalovať automatické vstupné dvere do predajne, ktoré sa následne vybavili dverovou clonou.

Riešenie sa zvažovalo v rámci ohrevu TV. Ohrev sa mohol, samozrejme, riešiť tepelným čerpadlom, to by si však žiadalo zásobník a stále ohrievanie a energiu. V minulosti boli (nielen) v tejto predajni klasické zásobníkové elektrické ohrievače s objemom asi 80 až 120 l, približne dva kusy na predajňu, kde sa nastavená teplota neustále „doťahovala“. Bolo to veľmi neefektívne riešenie, neustály dohrev vody prinášal veľké straty. Skutočná spotreba vody však bola, naopak, veľmi malá.

Túto situáciu vyriešil elektronický prietokový ohrievač Stiebel Eltron, ktorý ohrieva vodu na nastavenú teplotu (45 °C) a má príkon podľa zaťaženia. Napríklad pri jednom odbere je vo WC odber asi 1,5 kW a rastie s počtom odberných miest. Podľa slov investora sa TV používa na umytie rúk po použití WC, občasné umytie náradia a pri umývaní podláh a pultov – ide teda naozaj o veľmi malé množstvá vody. Prietokový ohrievač spotrebuje energiu len vtedy, keď sa teplá voda naozaj míňa a pri nastavení ekonomickej teploty elektronika elegantne riadi jeho príkon, teda prináša aj úsporu nákladov a udržiava teplotu. Použitie tohto spôsobu ohrevu TV je v prevádzkach investora zatiaľ novinkou. Dodávateľ by rád inštaloval do rozvádzača podružné merače spotreby, ale, žiaľ, niet ich s čím porovnať, lebo doteraz sa merania nevykonávali. Bola by to zaujímavá informácia aj pre investora na overenie plánovaných prepočtov.

Keďže sa predajňa nachádza neďaleko sídla investora a má výbornú polohu v rámci mesta Krupina, investor sa rozhodol po rozpracovaní projektu pre zmenu s cieľom urobiť z prevádzky ukážkovú predajňu. Okrem pôvodne plánovaného tepelného čerpadla, podlahového vykurovania s chladením a obyčajného vetrania ventilátormi tak došlo počas realizácie k zmene najmä v časti vetrania, ktoré sa zmenilo na vetranie s rekuperáciou tepla a chladením, pričom ventilátory sa odstránili. Chladenie podlahou zostalo len ako pomocná alternatíva. Teraz predajňa spĺňa všetky štandardy komfortu z pohľadu hygieny aj úspor energie. Predpokladané a skutočné náklady sú uvedené v tab. 3.

Ako to skutočne funguje

Stavba sa realizovala v auguste a dokončila začiatkom septembra 2014, pričom vyvolala veľké množstvo mokrých procesov a zmenu vo forme automatických vchodových dverí. Tieto dve skutočnosti si vyžiadali väčšie nároky na teplo najprv vo forme sušenia stavby, neskôr vo forme únikov. Výsledok je teda taký, že sa v objekte vyrobilo za kratšie obdobie takmer také množstvo tepla, aké bolo určené na spotrebu celého roka. Predpokladáme však, že v budúcom roku bude spotreba už stabilnejšia, lebo stavba sa vysuší a na spotrebu budú mať vplyv len straty produkované samotnou stavbou, nie pozostatkom technologických procesov výstavby.

Aj v tomto prípade platí, že personál nezasahuje do vykurovania ani vetrania, všetko sa uskutočňuje cez diaľkovú správu. Takisto aj návratnosť rekonštrukcie by mala byť podľa výpočtov projektanta do 4 až 5 rokov.

Supermarket v Krupine – vzhľadom na to, že sa v tomto prípade nebolo treba prispôsobovať jestvujúcemu stavu, je výsledkom výrazne menšia strojovňa ako v Podlaviciach

Personál nezasahuje do vykurovania ani vetrania, všetko sa uskutočňuje cez diaľkovú správu, ktorá sa už osvedčila v mnohých prevádzkach COOP Jednoty Krupina, SD

Efektívne investovanie

Treba pochváliť prístup investora COOP Jednoty Krupina, SD, k vlastným budovám a úsporám energie. V prípade použitia obnoviteľných zdrojov energie sa znižuje najmä spotreba primárnej energie, čo prináša lepšie energetické hodnotenie budovy ako takej. V prípade využitia primárneho zdroja na báze geotermálnej energie či podzemnej vody  možno tento zdroj využiť na pasívne chladenie, ktorého potreba je v obchodných objektoch značne vysoká. Využitie obnoviteľných zdrojov znižuje prevádzkové náklady, čo už v COOP Jednote Krupina, SD, poznajú a aj napriek vyššej investícii využívajú. Vo všeobecnosti ide o technológiu s vyššou cenovou úrovňou, tá však prináša v prípade vhodného použitia zníženie prevádzkových nákladov a rýchlu návratnosť. Je dobre, že existujú firmy, ktoré si tieto technológie na vykurovanie a chladenie osvojujú a prijali ich za svoje, a o to viac poteší, že medzi ne patrí, okrem zahraničných supermarketov, kde sú tieto technológie štandardom, aj zástupca siete slovenských supermarketov.

Od myšlienky po výsledok
Ak sa majú dosiahnuť požadované ciele, je nevyhnutné, aby spolupráca investora a projektanta bola čo najužšia. Aj napriek viacročným vzájomným vzťahom, ktoré sa podarilo vybudovať v tomto prípade, to však nie je jednoduché, pretože každý objekt má iný charakter a investor máva vždy iné požiadavky  – zadanie pre projektanta sa teda mení. Z pohľadu investora ide zvyčajne v prvom rade o úsporu prevádzkových nákladov, súbežne s tým však musia spĺňať jeho predstavy aj investičné náklady. Preto sa najprv musí spracovať návrh riešenia s ekonomickými predpokladmi, ktoré sa potom konzultujú s investorom v rôznych alternatívach. Bolo by jednoduché spočítať náklady na prevádzku a nájsť ten najvhodnejší spôsob využitia energie z pohľadu návratnosti, keby nebolo nutné zvažovať aj ekonomickú opodstatnenosť investície, čo vždy vyhodnocuje investor na základe podkladov a prepočtov projektanta. Každá investícia sa začína myšlienkou úspory prevádzkových nákladov, potom sa však hľadá tá najvhodnejšia cesta medzi ich výškou a výškou investície. Tú porovná investor a vyhodnotí na základe svojich ekonomických kritérií. V tejto fáze dokáže projektant poskytnúť služby smerujúce k výhodnému riešeniu z technického hľadiska už aj po zohľadnení mnohých vstupov a napočítať predpokladané prevádzkové náklady. Ostatné vyhodnocuje po diskusii investor.

Čo ukazujú skúsenosti s inštaláciou tepelných čerpadiel
Dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti zo strany projektanta ukazujú, že:
1. Tepelné čerpadlo je špecifický typ zariadenia. Ak chceme dostatočne využiť jeho efektívnosť, hlavne v rodinnom dome, treba nevyhnutne:

  • poznať tepelnú stratu objektu, do ktorého sa má inštalovať (zákazník musí mať jasno v tom, či v budúcnosti bude túto stratu ešte zväčšovať, napríklad prístavbou, nadstavbou…),
  • následne sa musí zariadenie správne navrhnúť aj s primárnym zdrojom (tu nefunguje to, čo pri plynovom kotle, že sa moduluje vo veľkom rozsahu, ktorý môže byť aj o dosť väčší, ako je strata stavby),
  • správne navrhnúť vykurovaciu sústavu, najlepšie nízkoteplotnú, a podľa typu s vyrovnávacím zásobníkom na akumuláciu.

2. Najčastejšie chyby, ktoré sa robia:

  • inštaláciu vykonáva kúrenár bez projektu a znalostí o tepelných čerpadlách,
  • pôvodne navrhnutý plynový kotol sa nahradí tepelným čerpadlom s rovnakým výkonom (je predimenzované a kompresor cykluje, pričom však vždy musí bežať výkonný motor – dosahuje sa zlé COP),
  • investor vykoná neskôr zmeny v stavbe a skutočná strata objektu je menšia alebo väčšia ako pôvodná strata objektu – projektovaná vykurovacia sústava a tepelné čerpadlo potom nesúhlasia so skutočnou potrebou a zákazník pociťuje sklamanie,
  • zle navrhnutý alebo zhotovený primárny zdroj spôsobí, že sa nezíska potrebné množstvo tepla/chladu,
  • zákazník chce neskôr pristavovať, ale nemá na to zdroj, lebo projektanta neinformoval o tomto zámere,
  • použije sa nevhodné tepelné čerpadlo (bez servisu, poruchové, nevhodné do našich klimatických podmienok…),
  • využijú sa služby neodborného predajcu (predá niečo, čomu celkom nerozumie) a inštalatéra (nainštaluje čerpadlo nesprávnym spôsobom…); toto je, žiaľ, najčastejší problém, ktorý v konečnom dôsledku poškodzuje povesť tepelných čerpadiel, namiesto toho, aby prinášal zlé meno konkrétnym firmám či osobám.

(sf)

Text vznikol v spolupráci s Ing. Miroslavom Baucom zo spoločnsoti i-energy, s. r. o.,  Ing. Jánom Ungvarským z COOP Jednoty Krupina, SD, a v spolupráci so spoločnosťou Stiebel Eltron, ktorá dodala do oboch supermarketov tepelné čerpadlá.

Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.