udrzatelny central
Galéria(5)

Udržateľný Central

Partneri sekcie:

Multifunkčný projekt sa stal zároveň najlepším developerským projektom minulého roka na Slovensku. Titul mu udelila odborná porota prestížneho magazínu CEE Construction & Investment Journal (CIJ), ktorý sa venuje oblasti nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy.

02a central aerial flyhigh 4 big image
04 central set1 36 big image
02 central set1 41 big image
central park big image
udrzatelny central 6799 big image
Central získal celkovo tri hlavné ceny: Najlepší development roka, Najlepší development nákupného centra a Developer roka. Túto cenu si odniesol investor stavby, slovenská spoločnosť Immocap Group.

Týmito oceneniami sa však rezonovanie úspechu stavby neskončilo. Bratislavské nákupné centrum si zo súťaže Europa Property Retail Real Estate odnieslo titul Najlepší retail projekt a Najlepší projekt roka. Cenu udeľuje Europa Property, jeden z najrešpektovanejších online portálov venujúcich sa developmentu v regióne strednej a východnej Európy. V krátkom čase tak išlo už o druhé prestížne ocenenie, ktorým Central oslovil aj medzinárodných odborníkov.

Multifunkčné centrum sa slávnostne otvorilo v októbri minulého roka. Komplex v blízkosti bratislavského Trnavského mýta pozostáva zo 4-podlažného nákupného centra s prenajímateľnou plochou 36 000 m2 a 150 obchodmi a z kancelárskych priestorov najvyššieho štandardu s celkovou prenajímateľnou plochou 20 000 m2. Súčasťou projektu je aj 4-hviezdičkový hotel s kongresovým centrom patriaci do nemeckej siete Lindner Hotels & Resorts s kapacitou 220 izieb. Projekt Central dopĺňa relaxačno-športové centrum s fitnes a spa zónou na ploche 2 000 m2, ktorej súčasťou je 25-metrový plavecký bazén prístupný širokej verejnosti.
Ďalším unikátnym prvkom projektu je zelený park pre verejnosť rozprestierajúci sa na ploche 6 000 m2 na streche nákupného centra.

Komplex má výnimočne atraktívnu polohu v rezidenčnej zóne s kompletnou občianskou vybavenosťou a v blízkosti centra mesta, čo mu zaručuje bezproblémovú dostupnosť zo všetkých častí mesta. Využiť možno pohodlne MHD aj automobilovú dopravu. Podzemné parkovisko ponúka vyše 1 300 parkovacích miest.

Multifunkčný komplex Central
Poloha: Bratislava
Spádová oblasť: 700 000 obyvateľov
Zastavaná plocha: 163 000 m2
Plocha zeleného parku: 6 000 m2
Začiatok výstavby: 2009
Koniec výstavby: 2013
Náklady: 200 000 000 €
Počet obchodov: 150
Počet parkovacích miest: 1 300 na 3 podlažiach
Developer stavby: Immocap Group
Stratégia a certifikácia trvalej udržateľnosti: e-Dome, s. r. o.

S rešpektom k životnému prostrediu a mestu
Developerská spoločnosť sa rozhodla v tomto prípade realizovať ambiciózny projekt, ktorý v spojení s kvalitnou architektúrou zohľadní aj potreby životného prostredia a mesta. Cieľom je získať striebornú úroveň certifikátu LEED v rámci všetkých štyroch objektov (nákupné centrum, dve administratívne budovy a hotel). Po ukončení certifikácie sa tak Central bude môcť popýšiť najväčšou certifikovanou budovou na Slovensku a budovy nákupného centra a hotela sa stanú prvými certifikovanými budovami svojho druhu u nás.

Hlavnou stratégiou bolo vyťažiť maximum z polohy projektu. Množstvo bodov sa tak po­darilo získať za výnimočnú dostupnosť prostriedkami MHD, občiansku vybavenosť v okolí či za úložiská na bicykle alebo zelenú strechu.

10 bodov udržateľnosti Centralu
Aké sú hlavné prvky udržateľnosti komplexu?

1. Rozsiahla zelená strecha
Strecha slúži ako izolácia, zabraňuje vzniku efektu tepelného ostrova a zadržiava dažďovú vodu, čím znižuje záťaž mestskej kanalizácie.

2. Bezpečné chladivá
V rámci komplexu sa používajú iba také chladivá, ktoré vôbec neškodia ozónovej vrstve.

3. Výnimočná dostupnosť hromadnej dopravy
Polohu stavby charakterizuje výborná dostup­nosť električkami, autobusmi, medzimestský­mi autobusmi, trolejbusmi aj vlakmi.

4. Cyklisti vítaní
Budova poskytuje zariadenia a infraštruktúru pre cyklistov vrátane spŕch.

5. Miestne stavebné materiály
Na účely stavby sa vybrali také stavebné materiály, ktoré sa vyťažili a vyrobili na mieste. Tento prístup podporuje miestne podniky a znižuje množstvo emisií vyprodukovaných transportom.

6. Recyklácia betónu
Betón z pôvodnej zbúranej stavby sa recykloval.

7. Zachytávanie dažďovej vody
Dažďová voda sa zachytáva a používa na polievanie zelene.

8. Vyčistenie miesta výstavby
Miesto výstavby sa pred začiatkom stavebných prác zbavilo kontaminácie a nebezpečných materiálov.

9. Parkovacie miesta
Počet parkovacích miest neprekročil minimál­nu prípustnú hodnotu s cieľom motivovať užívateľov na používanie hromadnej dopravy.

10. Parkovanie pod zemou
Všetky parkovacie miesta sú podzemné. Najlepšie sú vyhradené pre autá s nízkymi emisiami a nízkou spotrebou paliva.

Vhodnými strechami proti efektu tepelného ostrova
Okrem klasických prvkov zelených budov aplikovaných aj na tomto projekte treba určite spomenúť zaujímavý spôsob, akým sa Central vyrovnal s efektom tepelného ostrova. Ten vzniká najmä vo veľmi urbanizovaných oblastiach, kde sú prevažne tmavé povrchy s dobrou akumulačnou schopnosťou. Pociťujeme ho počas leta v centrách väčších miest. Najakútnejšie sa tento efekt prejavuje na strechách. Výber strešnej krytiny tmavej farby sa môže podieľať na spotrebe energie na chladenie až do úrovne 20 %. Prednosť majú biele materiály s vysokou odrazivosťou. Ideálnym riešením je však zelená strecha. Vhodnosť povrchu sa stanovuje pomocou hodnoty SRI (Solar Reflectance Index), ktorú materiál vykazuje. Ide o index odrazivosti materiálu a tepelnej emisivity. Oceľová strecha s bielym náterom má hodnotu SRI 100 a čierna strecha hodnotu SRI 0. Pri stavbe Centralu sa zvolila kombinácia zelenej strechy a bieleho náteru. Strecha dominantnej kancelárskej budovy je natretá bledou farbou s SRI približne 80. Časť strechy obchodného centra tvorí zelená strecha. Tepelnému ostrovu sa dá predchádzať aj použitím bieleho cementu a správnym tienením povrchov mimo samotnej strechy. Vhodný materiál pritom nemusí byť o nič drahší. Medzi najlepšie alternatívy patria: dvojvrstvový biely náter (SRI 107), jednovrstvový biely náter (SRI 100), biele PVC (SRI 104), dlaždice z bieleho cementu (SRI 90), biele EPDM (SRI 84). Zníženie teploty pôsobí priaznivo aj na výkon a životnosť zariadení, ktoré sú umiestnené na streche – napríklad fotovoltické a solárne kolektory či vonkajšie jednotky technických zariadení budov.

Čím oslovil Central odbornú porotu CEE CIJ?
„Projekt vyniká kvalitnou architektúrou, špičkovým vyhotovením stavby a svojou mestotvornosťou. Veľkým úspechom je aj to, ako kvalitne sa Centralu podarilo prenajať všetky svoje prevádzky a ponúknuť atraktívny mix obchodov a služieb. Pre budúcich investorov je projekt veľmi zaujímavý.“

Robert McLean, šéfredaktor magazínu CIJ

Ako to vidí developer?
„S architektom Ivanom Kubíkom sme chceli urobiť projekt, ktorý nebude len účelný, ale ponúkne aj kvalitnú architektúru, dobrú skladbu služieb a moderné riešenia mestského života. Toto ocenenie je dôkazom, že na Slovensku má zmysel robiť ambiciózne projekty pre ľudí.“

Peter Lukeš, predseda predstavenstva Immocap Group

Vplyv chladív na životné prostredie
Dôležitým prvkom je pri zelených budovách aj posudzovanie vplyvu chladív na životné prostredie. Chladivá sa delia na štyri základné kategórie: kategória CFC (chlorofluorocarbons), HCFC (hydrochlorofluorocarbons), HFC (hydrofluorocarbons) a prírodné chladivá (voda, vzduch, amoniak). Environmentálne vplyvy sa posudzujú z dvoch hľadísk: z hľadiska potenciálu poškodenia ozónovej vrstvy (Ozone Depletion Potential – ODP) a potenciálu na globálne otepľovanie (Global Warming Potential – GWP), pričom vplyv na ozónovú vrstvu je prioritný. Pri projekte Central sa použilo chladivo R-410a zo skupiny HFC. Ide o chladivo s ODP = 0 a GWP = 1980, čo ho radí medzi najlepšie možnosti bez vplyvu na ozónovú vrstvu. V minulosti sa často používali chladivá zo skupiny CFC, ktoré majú vynikajúce vlastnosti z hľadiska funkčnosti a GWP, pri ich úniku však dochádza k výraznému poškodzovaniu ozónovej vrstvy. Takto uvoľnený atóm chlóru z CFC chladiva stúpa atmosférou aj niekoľko rokov, a keď dosiahne ozónovú vrstvu, je schopný zničiť až niekoľko desiatok tisíc molekúl ozónu. Použitie týchto chladív sa preto zakázalo Montrealským protokolom. V súčasnosti sú najpoužívanejšie chladivá HFC, ktoré sú takmer bez vplyvu na ozónovú vrstvu, no majú veľký vplyv na globálne otepľovanie. Všeobecne platí, že čím je vyššie ODP, tým je nižšie GWP a naopak. Pri posúdení chladiva treba vziať do úvahy aj dĺžku jeho životného cyklu.

Výber materiálov
Pri projekte sa kládol dôraz aj na výber materiálov vyťažených a vyprodukovaných na Slovensku a v okolitých štátoch. V rámci certifikácie LEED sa udeľujú body za materiály, ktoré pochádzajú zo zdrojov nachádzajúcich sa do vzdialenosti 800 km od miesta výstavby. V európskych podmienkach sa dá splniť táto požiadavka celkom jednoducho, ak sa vylúčia produkty z Ázie a dá sa prednosť regionálnym materiálom. V prípade Centralu sa poradilo zaobstarať vyše 50 % materiálov od miestnych dodávateľov. Percento materiá­lov sa posudzuje na základe ich ceny. Takéto obstarávanie má pozitívny vplyv na miestny trh a redukuje množstvo energie potrebnej na transport materiálov.

Technológia opláštenia
Okrem výberu materiálov sa o udržateľnosť stavby stará aj jedna z najmodernejších technológií opláštenia budov v stavebníctve – element fasáda, ktorej výhradným systémovým dodávateľom bola spoločnosť Schüco. Tá sa postarala o opláštenie 35 000 m2. Okrem ďalších prvkov použitých v rámci okno-dverových systémov a stĺpikovo-priečnikovej fasádnej konštrukcie bola povestnou čerešničkou na torte práve dodávka objektového riešenia elementovej (blokovej) fasády podľa požiadaviek architekta so zachovaním systémových princípov Schüco USC 65.

Objektové riešenie element fasády je založené na tom, že sa jednotlivé časti fasády vyrábajú ako hotové elementy v dielenských podmienkach, čím sa zabezpečuje mimoriadna kvalita výrobkov, ktorá zaručuje konečnú kvalitu hotového plášťa. Extra flexibilné elementové fasády vychádzajú z komplexne overeného stavebnicového systému, ako aj z overených systémových riešení, pričom obsahujú všetky komponenty potrebné na finalizáciu a montáž. Navyše, objektové riešenie fasády umožňuje návrh vonkajšieho plášťa takým spôsobom, aby sa splnili technické parametre kladené na opláštenie a zároveň sa dodržali aj dizajnové požiadavky architekta. V neposlednom rade montáž takéhoto typu fasády skracuje čas na realizáciu stavebného diela, čo má vplyv aj na investičné náklady.

Na výplne okien a dverí sa použil systém, ktorý v sebe spája vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti s mimoriadne pevnými konštrukciami profilov. Tým sa stáva ideálnym riešením do budov, na ktoré sa z hľadiska energetického manažmentu a architektúry kladú najvyššie nároky.

Úspech potvrdil správnosť stratégie
Opakované ocenenia stavby napovedajú, že skutočne má zmysel robiť ambiciózne projekty pre ľudí. Podobne to vidí aj manažér Centralu, Nicolas Simmich, ktorý zastupuje nemeckú spoločnosť ECE: „Veľmi sa tešíme z úspechu, ktorý Central zaznamenáva na od­borných súťažiach. Je to náš jediný projekt na Slovensku a aj tieto ocenenia vnímame ako potvrdenie správnosti našej stratégie.“ ECE má v nákupnom centre na starosti prenájom a správu. Do jej portfólia patrí 184 nákupných centier v celej Európe, ku ktorým sa teraz radí aj jedno úspešné centrum na Slovensku.

(sf)
Kľúčová časť článku vznikla z podkladov Samuela Sůru zo spoločnosti e-Dome, s. r. o., ktorá bola konzultantom developera stavby v tejto oblasti.

Foto: archív e-Dome, Martin Žilka,
Immocap Group

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.