Obnoviteľné zdroje energie majú zelenú
Galéria(2)

Obnoviteľné zdroje energie majú zelenú

Partneri sekcie:

Nedávno schválila vláda očakávanú Stratégiu vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku, z ktorej vyplýva, že záujemcovia o využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) budú od budúceho roka dostávať podporu na nákup slnečných kolektorov a kotlov na biomasu, ktoré slúžia na vykurovanie a ohrev vody. Ročne plánuje štát poskytnúť na nákup zariadení 100 miliónov korún. Tri štvrtiny z celkových prostriedkov na nákup zariadení chce štát vynaložiť na podporu kolektorov a so zvyšnými 25 miliónmi korún môžu počítať záujemcovia o kotly na biomasu. Takáto masívna stimulácia domácností k využívaniu OZE bude mať určite veľký a pozitívny vplyv na vývoj stavebníctva i oblasť TZB.

Záujemcovia o vykurovanie biomasou by mali dostať dotáciu vo výške 25 % z nákupnej ceny kotla na drevné pelety, brikety alebo štiepky. Pri cene kotla na pelety vo výške 100 000 korún by tak mohla domácnosť získať od štátu 25 000 korún. Dotácia na ohrev vody v slnečných kolektoroch by mala predstavovať 3 000 Sk na m2 plochy kolektora. Pri cene okolo 100 000 korún za najrozšírenejšie kolektory s plochou 6 m2 pre rodinné domy by tak štát jednu rodinu dotoval sumou 18 000 Sk.

„Pre fyzické osoby, ktoré sa rozhodnú namontovať na rodinný dom slnečné kolektory, sa od 1. januára 2008 navrhuje výška investičnej podpory 3 000 Sk/m2  inštalovanej kolektorovej plochy do veľkosti 8 m2. Pri väčších solárnych zariadeniach sa podpora má znížiť na 1 500 Sk/m2 inštalovanej kolektorovej plochy. V praxi to znamená, že čo štát vyberie na DPH, to vráti investorovi vo forme podpory, takže štátny rozpočet to vôbec nezaťaží. Naopak, štát získa z daní zo zisku, miezd a podobne,“ konštatoval M. Novák, riaditeľ spoločnosti THERMO|OLAR Žiar, s. r. o., ktorý vďaka schváleniu stratégie očakáva po spustení dotácií nárast záujmu o slnečné kolektory. Štátna dotácia by mohla znásobiť súčasných približne 5 000 m2 ročne namontovaných slnečných kolektorov. Optimistické štátne štúdie hovoria o potrebe namontovať v rokoch 2007 až 2010 viac ako 25 000 m2 ročne a v období rokov 2011 až 2020 dokonca 150 000 m2 slnečných kolektorov ročne.

Dotácie by mali pomôcť zvýšiť podiel OZE na spotrebe energií, ktorý vyžaduje EÚ. Ministerstvo hospodárstva odhaduje, že Slovensko môže do roku 2020 zvýšiť tento podiel zo súčasných 4 % na 12 až 14 %. V stratégii sa počíta aj s výstavbou niekoľkých veľkých vodných elektrární, ktoré majú v súčasnosti hlavný podiel na výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Nové zdroje by mali vyrásť napríklad na rieke Váh pri Seredi a v lokalite Nezbudská Lúčka pri Strečne alebo na rieke Ipeľ.

Na Slovensku podporí úsporné energetické projekty a výstavbu elektrární na OZE aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). V apríli podpísala banka dohodu s Ministerstvom hospodárstva SR o poskytnutí 15 miliónov eur (asi 500 miliónov korún). Prostriedky budú môcť získať ľudia alebo firmy, ktoré si vezmú úver z komerčnej banky. Jeho súčasťou bude aj grant z prostriedkov EBOR.

Martina Jakušová
Foto: Dominik Vlaheko, Adam Cifra