realizacia podlah v univerzitnej klinike v ulme
Galéria(14)

Realizácia podláh v univerzitnej klinike v Ulme

Partneri sekcie:

Realizácia veľkých stavebných objektov je veľmi náročná. Platí pravidlo, že o čo sú väčšie o to viac starostí so zhotovovaním detailov. A tie sú spravidla časovo veľmi náročné.

01aulm big image
05dulm big image
05culm big image
05bulm big image
05aulm big image
04culm big image
04bulm big image
04aulm big image
Keď už to inak nejde, pomôže chloroprenové montážne lepidlo, platilo ako zásadné pravidlo dlhé desaťročia v podlahárstve. Pre mnohých to bola spoľahlivá istota v prípadoch, keď už nič iné nepomáhalo. Medzitým sa karta otočila. Každý, kto sa chcel uchádzať o zákazky na náročné a významné stavebné objekty, musel ponúknuť aj moderné a zdraviu neškodné alternatívy tradičného lepenia, ako napríklad špeciálne fixačné pásky.

Nové chirurgické oddelenie univerzitnej kliniky v Ulme predstavuje obrovský projekt. Náklady na stavbu nového traktu s viac ako 2 000 izbami sa pohybujú približne na úrovni 190 miliónov eur. O tom, že práve v náročnom medicínskom odbore treba spĺňať najprísnejšie ekologické štandardy niet pochýb.
Zadanie obsahovalo zákaz použitia produktov na báze rozpúšťadiel. Všetky použité technológie museli byť bez akýchkoľvek emisií a museli spĺňať požiadavky EC1 v súlade s Gev Emicode. Návrh projektu zahŕňal zhruba 32 000 m2 linoleových podláh a ďalších 3 500 m2 kobercov, vrátane soklových líšt vystužených hliníkom a revíznych otvorov. V minulosti by sa pri takomto zadaní použilo chloroprenové lepidlo.

Fixačné pásky
Na všetkých kontrolných otvoroch využil tím Straehuber AG špeciálne fixačné pásky Thomsit DT 700 z radu Drytack. Tieto pásky so šírkou 16 cm sú vysokozaťažiteľné, pevné a sú určené na podlahové krytiny – linoleum s hrúbkou do 3,2 mm, CV a homogénne PVC, schodové profily na báze PVC, koberce, ako aj na schody a podesty s veľkosťou do 5 m2. Páska s obojstranne lepiacou vrstvou sa pritlačí na podkladovú vrstvu a následne sa z nej odstráni krycí papier. Nahrádza kontaktné lepidlá na báze rozpúšťadiel. Má nízky obsah vlhkosti, a preto ju možno použiť bez potreby odvetrávania alebo dlhého času schnutia.

Metóda kontaktného lepenia
Linoleum sa na schodovité sedenie vo veľkej posluchárni Univerzitnej knižnice lepilo špeciálnym disperzným lepidlom Thomsit K 188 E. Toto lepidlo umožnilo vyrovnanie veľkých síl, ktoré pôsobia na zvislých povrchoch.

Výhodou kontaktného lepenia je potreba tenšej vrstvy lepidla ako na podkladovej vrstve, tak aj na spodnej strane podlahovej krytiny. Vďaka tomu sa lepidlo nedostane mimo lepenú plochu a rovnomerne sa rozprestrie. Pri tomto postupe lepidlo vykazuje zároveň vysokú priľnavosť, ktorá bola nevyhnutná. Linoleum s plochou 1 m2 totiž vážilo 3 kg. Lepidlo sa nanášalo na rubovú stranu krytiny, po čase odvetrania muselo dokonale zavädnúť, až sa stalo priehľadným. Potom sa lepený materiál položil na podklad a starostlivo pritlačil. Vďaka metóde kontaktného lepenia, lepidlo neskĺzalo a tým sa zabezpečila dlhodobá stabilita podlahovej krytiny. V júni 2012 uviedli nové chirurgické oddelenie kliniky do prevádzky.

Vodorovné plochy
Na všetky vodorovné plochy sa linoleum lepilo špeciálnym disperzným lepidlom Thmosit L 240 D. Lepidlo má certifikát EC1Plus, ktorý sa udeľuje v súlade s najprísnejšími požiadavkami na emisie.

Štruktúra podláh
Na dvoch podlažiach sa realizovali anhydritové duté podlahy, na ostatných podlažiach betónové potery (približne 80 %) – s disperzným základným náterom Thomsit R 766, ako stierka sa použila rýchlotvrdnúci samonivelačný vyrovnávací materiál Thomsit DX s nízkou prašnosťou pri miešaní, nízkym pnutím a s vysokou pevnosťou alebo expresný vyrovnávací materiál Thomsit XXL Xpress s veľmi nízkou prašnosťou (prípadoch, keď bol nevyhnutný rýchly postup). Kobercové krytiny sa lepili lepidlom Thomsit T440 (na plochách s revíznymi otvormi v kombinácii s fixačnou páskou (Thomsit DT 700). Linoleum vo vodorovnej polohe sa lepilo lepidlom Thomsit L 240 D, na zvislé plochy sa použil Thomsit K 188 E.


Aby sa podlahári vyhli stekaniu lepidla na zvislých plochách, použili na lepenie linolea na schodovité sedenie v posluchárni metódu kontaktného lepenia. Záverečné zváranie linolea

Posledné brúsenie linolea v novej posluchárni Univezitnej kliniky v Ulme

Na Ulmskej klinike sa nalepilo približne 32 000 štvorcových metrov linolea a 3 500 štvorcových metrov kobercov.

Pri lepení podlahových krytín sa museli dodržať najprísnejšie ekologické požiadavky. Celkovo sa realizovalo 2 000 izieb, náklady prekročili 190 miliónov eur.

Stierkovanie posledných drobných plôch



TEXT: Henkel
FOTO: Henkel