image 82208 25 v2
Galéria(13)

Epoxidový náter proti vlhkosti

Partneri sekcie:

Zvyškovú vlhkosť v cementovom podklade možno odizolovať použitím vhodného epoxidového náteru. Tým je možné urýchliť samotnú pokládku a realizáciu podlahy. Náter možno použiť i na podlahové vykurovanie. Pred aplikáciou epoxidových náterov proti zvyškovej vlhkosti v betónových poteroch treba povrch mechanicky očistiť a odstrániť zvyšky starých a nesúdržných častí.

12Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto14 1
01Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto2 1
02Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto1 1
03Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto3 1
04Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto4 1
05Thmosit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto6 1
06Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto7 1
07Thomsit Instalace vlhkostni bariery Thomsit foto8 1

Tiež je potrebné vykonať kontrolné meranie vlhkosti podkladu. Povrch musí byť bez trhlín. Cementový podklad treba odstrániť vhodnými strojmi a povrch dôkladne povysávať. Epoxidový náter sa odporúča aplikovať na kritické podklady na ich spevnenie. Náter sa skladá zo živičnej a tvrdidlovej zložky, ktoré sa dodávajú v oddelených nádobách. Pred použitím sa tvrdidlo zamieša so živicou. S týmto cieľom sa horná nádoba prerazí na viacerých miestach napríklad skrutkovačom a jej obsah sa nechá úplne vytiecť do spodnej nádoby. Potom sa vrchný diel nádoby zloží a materiál sa mieša minimálne dve minúty vŕtačkou s miešadlom. Epoxidový náter sa odporúča nanášať na podklad valčekom.

Pri izolácii proti kapilárne vzlínajúcej vlhkosti alebo zostatkovej vlhkosti v betónových podlahách alebo cementových poteroch je nevyhnutné dvojaké nanášanie krížom. Druhý náter je potrebné naniesť najneskôr do 48 hodín po vytvrdnutí prvej vrstvy. Čerstvý penetračný náter zasypte suchým kremičitým pieskom so zrnitosťou 0,3 až 0,7 (približne 2 kg/m2), pri izolácii proti vlhkosti stačí posypať len druhý náter. Zasypanie pieskom treba vykonať vždy pred aplikáciou samonivelačných hmôt. Vytvrdnutie závisí od teploty v miestnosti a od relatívnej vlhkosti vzduchu. Po približne 24 hodinách je epoxidový náter vytvrdnutý tak, že sa nelepí. Na takto vytvrdnutý náter možno priamo lepiť drevené podlahy, prípadne aplikovať samonivelačné stierky.

12 | Zbrúsenie povrchu
Povrch sa následne zbrúsi buď ručne, alebo pomocou vhodnej brúsky.

01 | Príprava podkladu
Podklad sa pred nanesením penetračného epoxidového náteru očistí, odstránia sa vrstvy, ktoré obmedzujú priľnavosť. Podklad musí byť suchý, bez trhlín, s vyhovujúcou pevnosťou v ťahu a tlaku podľa STN 74 4505.

02 | Mechanická úprava podkladu
Zvyšky starých lepidiel a nečistôt sa mechanicky odstránia pomocou brúsky. Rovnako sa mechanicky odstráni existujúci cementový povlak a celý povrch sa dôkladne povysáva. Teplota podlahy musí byť minimálne 15 °C

03 | Prerazenie hornej nádoby
Epoxidový penetračný náter sa skladá z dvoch zložiek – živice a tvrdidla –, ktoré sa dodávajú v oddelených nádobách. Pomocou skrutkovača sa na viacerých miestach prerazí dno hornej nádoby.

04 | Vytečenie obsahu
Obsah hornej nádoby sa nechá úplne vytiecť do dolnej nádoby. Potom sa vrchný diel nádoby zloží.

05 | Zmiešanie zmesi
Živičná a tvrdidlová zložka sa opatrne zmiešavajú pomocou vŕtačky s miešadlom dve minúty.

06 | Ochranné pomôcky
Pri práci je potrebné používať ochranné rukavice a okuliare.

07 | Preliatie zmesi
Rozmiešaná zmes epoxidového náteru sa preleje do čistej nádoby.

08 | Nanesenie náteru
Epoxidový penetračný náter sa nanesie na podklad najlepšie valčekom. Náter sa nanesie pohybom valčeka v pozdĺžnom a priečnom smere na celý povrch.

09 | Druhá vrstva náteru
Pri izolácii proti kapilárne vzlínajúcej vlhkosti alebo zostatkovej vlhkosti v betónových podlahách alebo cementových poteroch treba naniesť náter v dvoch vrstvách kolmo na seba. Druhý náter by sa mal naniesť do 12 hodín (najneskôr do 48 hodín) po vytvrdnutí prvej vrstvy. Treba dbať na dokonalé prekrytie jednotlivých náterov.

10 | Zasypanie pieskom
Čerstvý penetračný náter sa zasype suchým kremičitým pieskom so zrnitosťou 0,3 až 0,7 (približne 2 kg/m2), ak sa realizuje izolácia proti vlhkosti, posype sa len druhý náter. Zásyp sa vykoná pred aplikáciou samonivelačných stierok. Ak sa lepia drevené parkety pieskovanie nie je potrebné.

11 | Pozametanie piesku
Po vyschnutí povrchu sa pozametá prebytočný piesok z podlahy. Vytvrdnutie závisí od teploty v miestnosti a od relatívnej vlhkosti vzduchu. Po približne 24 hodinách je epoxidový náter vytvrdnutý tak, že sa nelepí.

13 | Vysatie povrchu
Nakoniec sa celý povrch dôkladne povysáva priemyselným vysávačom. Na podklad očistený od piesku sa môžu po 48 hodinách priamo aplikovať samonivelačné stierky, príp. lepiť drevené parkety.

Info o materiáli:

  • Bezrozpúšťadlový dvojzložkový penetračný náter na báze epoxidovej živice na predbežnú úpravu hrubo poréznych minerálnych a bitúmenových podkladov a poterov z asfaltu liateho za horúca, na vysoké zaťaženie; vhodný aj na izoláciu od kapilárne vzlínajúcej vlhkosti alebo zostatkovej vlhkosti v betónových podlahách alebo cementových poteroch.

Čo budete potrebovať

  • Epoxidový penetračný náter, vlhkostná uzávera Thomsit R 755, spotreba: približne 300 g/m2 na jeden náter, plechová nádoba na dve zložky, 7 kg    162,24 €
  • Kremičitý piesok: zrno 0,4 až 0,8 mm, spotreba: min. 2 kg/m2, papierové vrece, 25 kg    
  • Náradie a pomôcky: elektrická brúska, vŕtačka, miešadlový nástavec, ochranné okuliare, ochranné rukavice, skrutkovač, čistá nádoba, valček na dlhej rúčke, metla,

Brúska na betón

Silná a výkonná brúska na betón Makita PC5001C určená na brúsenie vodorovných a zvislých betónových povrchov. Mäkký štart, elektronická kontrola otočiek pri zaťažení. Elektronická ochrana stroja pred preťažením. Antireštart funkcia. LED kontrolka signalizujúca poruchu kábla a preťaženie stroja. Tvarovaná pogumovaná protišmyková rokoväť na bezpečnú prácu. Súčasťou brúsky je aj nastaviteľná vodiaca lišta na presné rovné brúsenie. Príkon: 1 400 W, diamantový kotúč ∅ 125 mm, hmotnosť 4 kg, rozmery (d × š × v): 427 × 235 × 195 mm

TEXT: spracované z podkladov Thomsit
FOTO: Thomsit

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.