Veľký formát prináša očakávaný efekt
Galéria(10)

Veľký formát prináša očakávaný efekt

Partneri sekcie:

Zväčšovanie formátov pri keramických obkladoch je neprehliadnuteľným módnym trendom. Veľké formáty zjednocujú a opticky zväčšujú priestory, menšie množstvo škár prospieva hygiene a výrazne uľahčuje údržbu. Dokonca aj samotné kladenie prináša rýchlo viditeľný efekt. Aby však išlo o efekt trvalý, aby dlažba plnila svoju estetickú i praktickú funkciu, je dobré dodržať pri jej kladení základné pravidlá.

Treba vedieť, že veľké formáty nie sú príliš vhodné pre extrémnu mechanickú a bodovú záťaž. Na tento účel sú určené menšie formáty so zosilnenou hrúbkou. Zväčšené formáty sa hodia najmä pre bytovú architektúru, pri dostatočne veľkých a dokonale rovných plochách. V kontrapunkte s touto tendenciou sú naopak členité a tvarovo zložité zakrivené plochy, na ktorých nachádzajú široké uplatnenie napríklad bytové mozaiky. Pri veľkoformátovej keramike je veľmi náročný návrh škárorezu a treba venovať zvýšenú pozornosť technológii kladenia podľa odporúčania výrobcom.

Odporúčané postupy overené dlhoročnou praxou
Meranie podkladu
Pri kladení veľkoformátových dlaždíc musíme dodržať zásadnú podmienku – zaistiť absolútne rovný podklad. Rovinatosť sa môže merať klasickou alebo laserovou vodováhou, prípustná odchýlka na podlahe sú 2 milimetre na 2 metre dĺžky. Rovnako ako tvar je dôležitá aj vyzretosť podkladu, dostatočná pevnosť a súdržnosť. Výrobcovia spravidla odporúčajú zmerať zvyškovú vlhkosť podkladu, ktorá hrá veľkú úlohu najmä pri anhydridoch a môže negatívne ovplyvniť výsledok práce.

Dilatácia
Pri príprave podkladu sa nesmie zabudnúť na dilatáciu. Dilatačné škáry rozdeľujú podklad na menšie polia, ktorých poslaním je vyrovnávať vnútorné napätie v podlahovej konštrukcii. Prechádzajú celým profilom podlahy a objektové dilatácie aj profilom nosnej konštrukcie. V položenej dlažbe musí byť dilatačná škára na rovnakom mieste, ako je dilatačná škára v podlahe.

Penetrácia
Na dosiahnutie požadovanej súdržnosti všetkých vrstiev materiálov treba použiť penetračný náter. Volí sa podľa druhu a stavu podkladu. Na štandardné nasiakavé podklady (betón, cement, mazaninu) sa používa univerzálny penetračný náter, na nenasiakavé podklady (dlažba, gletovaný betón a pod.) sa používa tzv. kontaktný mostík, ktorý zaistí optimálnu priľnavosť. Zvláštnu pozornosť treba venovať podkladom na báze sadry (anhydrid), ktoré sú veľmi citlivé na vlhkosť. Tu sa penetrácia nanáša až po predošlom obrúsení povrchového sintra.

Vyrovnávanie podkladu
V prípade nerovného podkladu prichádzajú na rad samonivelačné hmoty. Tých existuje viac druhov (napr. na báze cementu, anhydridu a i.). Vždy treba mať na pamäti, že výber by sa mal riadiť materiálom, z ktorého je podklad. Voľba správnej nivelačnej hmoty musí vychádzať z predpokladanej hrúbky vyrovnávaného podkladu. Obvykle sa efektívna vrstva pohybuje do hrúbky 15 mm, väčšie objemy sú investične nevýhodné. Ak treba ušetriť čas, môžu sa použiť nivelačné materiály s kratším časom vysychania.

Lepenie veľkoformátovej dlažby
V prípade veľkoformátových dlažieb je absolútne zásadnou požiadavkou použiť správny typ lepidla. Limitným faktorom je dostatočné podlepenie tohto zväčšeného formátu.

Riešením je náročnejšia technológia kladenia, a to dvojakým spôsobom. Buď nanášanie tmelu na podklad i na dlaždicu s následným precíznym zaklepaním do lepiaceho lôžka, alebo použitie tekutého rozlievajúceho sa lepidla. Správna konzistencia a dostatočné množstvo nanášaného materiálu zaistí potrebné rozliatie po celej ploche veľkej dlaždice a zamedzí vzniku nežiaducich dutín. Rozlievajúce sa lepidlá je vhodné nanášať hrebeňom s oblými zubami.

Škárovanie
V interiéri aj exteriéri sú stávkou na istotu flexibilné škárovacie materiály, ktoré zároveň môžu byť aj hydrofóbne (vodu odpudzujúce). Táto vlastnosť ich predurčuje na použitie do kúpeľní a do vlhkého prostredia, kúpeľov a plaveckých bazénov, kde účinne zabraňujú uchyteniu plesní a znečistenia.

V ponuke firiem je celý rad farebných odtieňov. Odborníci však pri škárovaní podláh odporúčajú z praktických dôvodov farebne príliš neexperimentovať a použiť odtiene sivej alebo tlmené farby. Optimálna šírka škáry pri väčších formátoch je 5 mm. Vzhľadom na to, že mnohé keramické dlažby majú hrany už upravované kalibrovaním, môže byť škára aj užšia. Neodporúča sa však pokladať dlažbu úplne bez škár, ak sa kladú vyššie nároky na hygienu. Pre extra úzke škáry so šírkou asi 1,5 mm možno použiť tekuté škárovacie materiály.

Čistenie zvyškov po škárovaní
Zvyšky škárovacích hmôt by sa mali vyčistiť do dvoch dní po vyškárovaní, a to najlepšie niektorým účinným prípravkom.

Bežná údržba
Na bežnú údržbu je vhodné použiť prípravky na to určené, ktoré rešpektujú povahu keramického materiálu a vedia si poradiť napríklad aj s reliéfnou dlažbou. Využitie týchto prípravkov je istejšie ako nanášanie rôznych impregnácií, ktoré môžu nežiaducim spôsobom narušiť dizajn dlažby (škvrny, zmatnenie a pod.).
Je zrejmé, že obklady z keramických materiálov môžu pri správnom výbere a kladení opticky zväčšiť priestor a vydržať viac než len jedno módne obdobie. Experimentovať sa v tomto prípade nevypláca, systémové riešenie víťazí.

Pavla Nováková a kolektív RAKO
Foto: RAKO

Autorka pôsobí ako manažérka komunikácie spoločnosti Lasselsberger, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.