Pracovný postup: lepenie veľkoformátovej dlažby

Partneri sekcie:

Ukladanie veľkoformátových obkladov a dlažby predstavuje výzvu, a to tak z hľadiska technickej, ako aj remeselnej stránky. Aby obklad a dlažba plnili svoju funkciu, je potrebné rešpektovať niekoľko zásad.

Krok 7: Lepidlo na podklad

Suchá zmes flexibilného lepidla sa zmieša s predpísaným množstvom vody a zubovým hladidlom sa nanesie tak, aby hladidlo zvieralo s podkladom uhol 60 až 70°. Lepidlo sa natiahne na podklad zubovou stierkou jedným smerom, a to od hrany predpokladaného ukladania obkladu alebo dlažby.

07 Lepidlo na podklad
07 Lepidlo na podklad

Krok 8: Lepidlo na obkladový prvok

Potom sa nanesie rovnou stranou hladidla v tenkej vrstve aj na rubovú stranu obkladu alebo dlažby.

08 Lepidlo na obkladový prvok
08 Lepidlo na obkladový prvok

Krok 9: Nalepenie obkladu a dlažby

Obklad alebo dlažba sa uloží do čerstvého lôžka lepidla. Spracovateľnosť lepidla je 3 až 4 hod.

09 Nalepenie obkladu a dlažby
09 Nalepenie obkladu a dlažby

Krok 10: Kontrola polohy

Počas lepenia obkladu a dlažby je potrebné kontrolovať dodržiavanie rozloženia obkladu.

10 Kontrola polohy
10 Kontrola polohy

Krok 11: Kontrola vodorovnosti

Zároveň sa pomocou vodováhy kontroluje rovnosť nalepeného obkladu a dlažby. Prípadné nerovnosti je potrebné okamžite skorigovať.

11 Kontrola vodorovnosti
11 Kontrola vodorovnosti

Krok 12: Škáry

Medzi dlažobné prvky sa kladú plastové kliny so sponami, ktoré vyvíjajú na dlaždice rovnomerný tlak počas tuhnutia lepidla, čím sa eliminuje ich pohyb. Šírka škár by nemala byť menšia ako 2 mm.

12 Škáry
12 Škáry

Krok 13: Škárovanie

Po vytvrdnutí lepidla (min. 2 dni) sa obklad a dlažba vyškárujú. Suchá zmes škárovacej malty sa zmieša s vodou (1,35 až 1,55 l/5 kg) nízkootáčkovým miešadlom, nechá sa 5 min. odležať a opätovne sa premieša. Do vyčistených škár sa nanesie v diagonálnom smere neoprénovým hladidlom tak, aby bola škára úplne vyplnená.

13 Škárovanie
13 Škárovanie

Krok 14: Uhladenie škár

Po zaschnutí škárovacej malty sa škáry uhladia vlhkou hubkou a nechajú sa vyschnúť. Po vytvrdnutí sa vyškárovaná plocha finálne umyje molitanovým hladidlom, ktoré sa často čistí vo vode.

14 Uhladenie škár
14 Uhladenie škár

Krok 15: Separačný povrazec

Do vyčistených obvodových škár medzi obkladom a dlažbou sa vloží separačný povrazec PES a škára sa vyplní silikónom. Pred nanesením silikónu sa odporúča oblepiť okraje škár vhodnou krycou páskou.

15 Separačný povrazec
15 Separačný povrazec

Krok 16: Tesniaci tmel

Pomocou aplikačnej pištole sa pružný tesniaci tmel nanesie do škár a zatlačí sa tak, aby nevznikli vzduchové dutiny. Škáry sa úplne vyplnia. Tesniaci tmel sa stiahne stierkou a odstráni sa krycia páska. Rozprašovačom sa nanesie vyhladzovací roztok a tmel sa vyhladí skôr, ako vznikne nelepivý film.

16 Tesniaci tmel
16 Tesniaci tmel

Krok 17: Vyčistenie zvyškov po škárovaní

Plocha sa najskôr navlhčí čistou vodou a potom sa nanesie zriedený (podľa stupňa znečistenia) čistiaci prostriedok na odstránenie cementových zvyškov, nechá sa chvíľu pôsobiť a plocha sa intenzívne vydrhne. Po odstránení nečistôt sa plocha niekoľkokrát umyje vodou. Nakoniec sa povrch vyleští jemnou handrou.

17 Vyčistenie zvyškov po škárovaní
17 Vyčistenie zvyškov po škárovaní

Krok 18: Bežná údržba

Na bežnú údržbu sa odporúča používať čistiace prostriedky, ktoré rešpektujú povahu keramického materiálu a dokážu vyčistiť aj reliéfnu dlažbu. Po zriedení vodou podľa stupňa znečistenia sa čistiaci prostriedok nanesie na plochu ručne, mopom alebo strojom na umývanie podláh. Nakoniec sa opláchne vodou.

18 Bežná údržba
18 Bežná údržba

 

TEXT: spracované z podkladov firmy Lasselsberger
FOTO: Lasselsberger

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 4/2018.

01 Penetrácia a vyrovnanie podkladu
02 Krížový laserový zameriavač
03 Rozmery obkladu
04 Škárorez na stene
05 Rozloženie dlažby na podlahe
06 Priloženie obkladu
07 Lepidlo na podklad
08 Lepidlo na obkladový prvok