zastresenie wellness centra v liecebnom dome ozon
Galéria(8)

Zastrešenie wellness centra v liečebnom dome Ozón

Partneri sekcie:

Liečebný dom Ozón je situovaný v centre Bardejovských Kúpeľov, priamo pri prameni minerálnych vôd. Hotel je zrekonštruovaný, má 169 izieb a 8 apartmánov a svojou kapacitou je najväčším ubytovacím zariadením v kúpeľoch. Súčasťou liečebného domu je aj prístavba nového wellness centra.

01mikolas big image
14mikolas big image
06mikolas big image
05mikolas big image
04mikolas big image
03mikolas big image
zastresenie wellness centra v liecebnom dome ozon 6413 big image
Svojou lôžkovou kapacitou patrí liečebný dom medzi najväčšie ubytovacie zariadenia v Bardejovských Kúpeľoch. Hotel bol postavený v roku 1976. Liečebný dom sa nachádza priamo v centre Bardejovských Kúpeľov, v príjemnom prostredí kúpeľného parku, pri prameňoch minerálnych vôd. Klienti tu majú možnosť absolvovať liečebné a relaxačné procedúry. Z Bardejovských Kúpeľov možno realizovať výlety aj do nemenej zaujímavého okolia.

V blízkosti hotela sa nachádza vnútorný relaxačný bazén s rozmermi 26 × 11 m, ktorý sa po rekonštrukcii ešte väčšou mierou podieľa na vytáraní vyššieho štandardu liečeb­ného domu nutného k absolútnej relaxácii.
Objektu dominuje plochá strecha, ale nad jednou z častí bazénového priestoru architekt vytvoril drevenú kupolu. „Tvorba vnútorného priestoru vychádza z celkovej filozofie tohto špecifického objektu. Vďaka kupole je daný priestor zaujímavejší a má podstatne väčší objem. Keďže bazénová hala nemohla byť vyššia vo vzťahu k existujúcemu objektu, rozhodli sme sa do priestoru vniesť viac vzduchu aspoň takouto cestou,“ vysvetľuje Ing. arch. Pavol Mikoláš, autor projektu.

Nosnú konštrukciu plochej strechy nad bazénovou časťou tvoria drevené priehradové väzníky s rozponom 18,65 m ukladané v osových vzdialenostiach 1 500 mm. Na jednom konci sú uložené na železobetónový prievlak, na druhom konci sú zavesené do nosníka LLD (lepené lamelové drevo). Nosník LLD s rozponom 17,70 m je uložený na železobetónovej obvodovej a vnútornej konštrukcii. Priehradové väzníky sú zavetrené v kolmom smere zavetrovacími väzníkmi v troch radoch. V strešnej rovine sú zavetrené väznicami a celoplošným dreveným záklopom. Strecha jednoplášťová, so spádom 2 % do dažďových žľabov a zvodov na zadnej fasáde.

Kupola je navrhnutá ako trojkĺbový rám na báze nosníkov LLD. Jednotlivé nosníky sú kotvené do kruhovej železobetónovej konštrukcie. Na hornej úrovni sú nosníky oblúkových rámov kotvené do kruhového prvku z nehrdzavejúcej ocele. Stuženie je zabezpečené väznicami, ktoré sú uložené kolmo na smer spádnice tak, že horná hrana oblúkových rámov a horná hrana väzníc sú na jednej úrovni. Celá kupola je uzavretá celoplošným dreveným záklopom, ktorý tvorí ďalšiu zavetrovaciu vrstvu. „Bolo pomerne náročné vytvoriť tvarovo zložitú konštrukciu kupoly a strešný plášť tak, aby bol funkčný a bezpečný,“ opisuje náročnosť projektu Ing. Ivan Kolárik, konateľ realizačnej spoločnosti Kontrakting Krov Hrou.

Skladba strešného plášťa
Plochá strecha je riešená ako jednoplášťová s účinnou parozábranou na báze asfaltovaných modifikovaných pásov, umiestnenou na drevenom záklope. Ako tepelný izolant sa použili dosky na báze extrudovaného polystyrénu (Synthos s hrúbkou 80 a 100 mm). Na vrstvu tepelnej izolácie sa uložila geotextília s plošnou hmotnosťou 300 g/m2. Strešnú krytinu tvorí fólia na báze plastu (Sikaplan 15G).

Na nosnú konštrukciu kupoly sa na pero a drážku ukladal drevený podhľad. Na podhľade sa nachádza vrstva účinnej parozábrany na báze asfaltovaného modifikovaného pásu, na ktorej je vytvorený drevený rošt. Priestor dreveného roštu sa vyplnil tepelnou izoláciou na báze čadičovej vaty s hrúbkou 200 mm. Na rošte je natiahnutá paropriepustná fólia (Delta Vent N plus). Odvetrávaná vzduchová vrstva sa vytvorila pomocou kontralát a druhého záklopu. Na záklope sa nachádza štruktúrovaná rohož (Delta Trela) s krytinou. Na zastrešenie kupoly sa použila krytina z titánzinkového plechu (Rheinzink bridlicovosivý s hrúbkou 0,7 mm).
Tepelný odpor strešného plášťa je na úrovni R = 5,39 m2 . K/W a hodnota súčiniteľa prechodu tepla U = 0,18 W/(m2 . K).

Prostredie s vysokou relatívnou vlhkosťou
Pri navrhovaní a realizácii zastrešenia nad prostredím s vysokou relatívnou vlhkosťou je dôležitý správny návrh strešného súvrstvia s preukázaním vlhkostného režimu konštrukcie tak, aby sa v konštrukcii nekondenzovali vodné pary. Súčasťou každej takejto strechy musí byť dokonalá a funkčná parozábrana, ktorá oddeľuje strešný plášť od prostredia s vysokou relatívnou vlhkosťou. Je takisto dôležité prípadné vodné pary odviesť vhodným spôsobom (odvetrávanou vzduchovou vrstvou) mimo konštrukciu.

V prípade wellness centra liečebného domu Ozón sa navrhla jednoplášťová strecha s účinnou parozábranou, ktorá zabráni prestupu vodných pár z vnútorného prostredia do strešného súvrstvia, kde by hrozila ich kondenzácia. V kupole sa vzhľadom na použitie plechovej krytiny vytvorila odvetrávaná vzduchová vrstva. Tá slúži na odvod prípadnej skondenzovanej pary na vnútornom povrchu plechovej krytiny.

Odvetrávaná vzduchová vrstva zároveň slúži aj na odvod vlhkého vzduchu, ktorý sa za určitých podmienok môže v súvrství objaviť.

Rovnako dôležité je v priestoroch s podobnou charakteristikou navrhnúť kvalitnú vzduchotechniku tak, aby sa v prostredí zabezpečila maximálne 50- až 60-percentná vlhkosť vzduchu. To sa dá dosiahnuť vhodnými vzduchotechnickými jednotkami (napríklad od firmy Menerg) a tiež je dôležitá optimálna distribúcia vzduchu. Ide najmä o prívod vzduchu pod podlahou tak, aby sa ofukovali všetky sklenené výplne otvorov. Tým sa zabráni ich orosovaniu.

Drevo sa musí ošetriť proti drevokazným hubám. To sa vykonáva priamo vo výrobe. Z hľadiska požiarnej ochrany je drevo nevyhnutné ošetriť dodatočným náterom. Na drevené prvky použité na zastrešenie wellness sa naniesol transparentný náter Planostop, a to na predpísanú požiarnu odolnosť, ktorá sa určila v projekte požiarnej bezpečnosti. Všetky použité spojovacie prvky musia byť antikorové.

Odvodňovací systém
Na realizáciu odvodňovacieho systému striech sa uplatnil titánzinok. Žľaby a zvody sú napojené na dažďovú kanalizáciu. Strecha je spádovaná a zvody sú riešené po fasáde. Problematika snehu sa riešila v zmysle príslušných noriem.

TEXT: Ing. Ivan Kolárik, Ing. arch. Pavol Mikoláš, Andrea Dingová
FOTO: Dano Veselský, Kontrakting Krov Hrou

Ing. Ivan Kolárik je konateľom spoločnosti Kantrakting Krov Hrou, s. r. o.

Ing. arch. Pavol Mikoláš pôsobí v architektonickom ateliéri ARCHPRO.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.