Partner sekcie:
  • Stavmat

Váš dom a rodina si zaslúžia celoživotnú ochranu

image 101689 25 v3

Strecha je jednou z najdôležitejších súčastí celej stavby. Jej správne riešenie a precízna realizácia sú prísľubom kvalitného bývania bez rizika straty funkčnosti či skrátenia životnosti. Ak sa púšťate do realizácie strechy, mali by ste vedieť, že jej funkčnosť sa odvíja od niekoľkých faktorov a podstrešná difúzna fólia je určite jedným z nich.

Úlohou podstrešnej fólie je zaistiť sekundárne odvádzanie vody. Inými slovami, ide o poistnú hydroizoláciu, ktorá v prípade, že nebude kvalitná, môže spôsobiť znehodnotenie celého strešného systému, výrazne skrátiť životnosť strechy a spôsobiť problémy ako pleseň, hniloba, vyššie náklady na vykurovanie, zatekanie vody do obytných priestorov.

Rozhoduje hrúbka funkčnej vrstvy a materiál
Pre správny výber je dôležité (resp. nutné) porovnávať hrúbku funkčnej vrstvy a nie hrúbku fólie. Bežné viacvrstvové 100 – 200 g/m2 fólie majú hrúbku funkčnej vrstvy 11 – 45 mikrónov. Tyvek® Solid (80 g/m2) či Tyvek® Supro (148 g/m2) má hrúbku funkčnej vrstvy 220 mikrónov, tzn. 6- až 20-krát väčšiu než bežné viacvrstvové fólie. Zaujímavé je, že ľudský vlas má 50 – 100 mikrónov. Naozaj si myslíte, že vašu strechu ochráni fólia tenšia ako ľudský vlas???

Bežná viacvrstvová fólia: 30 mikrónov (interné meranie)220 mikrónov (interné meranie
Bežná viacvrstvová fólia: 30 mikrónov (interné meranie)220 mikrónov (interné meranie)

Ďalším dôležitým faktorom je materiál a jeho odolnosť proti UV žiareniu a teplu, čo sú dva činitele, ktoré spôsobujú poškodenie fólií v streche. Väčšina viacvrstvových fólií sa vyrába z polypropylénu (PP), ktorý je citlivejší na UV žiarenie než polyetylén (PE). Funkčná vrstva Tyvek® je vyrobená ze 100 % PE, vysokostabilného pri pôsobení UV žiarenia a teplote až do 100 °C.

Vďaka tomuto všetkému si stojíme za kvalitou materiálu Tyvek® a namiesto štandardnej dvojročnej záruky dávame ako jediní záruku 10 rokov.

Testy odhalili i veľké nedostatky
Pred dvomi rokmi prebehlo rozsiahle testovanie reálneho starnutia fólií. Pri týchto testoch nezávislý odborník odkryl spolu 30 striech, zisťoval ich vodotesnosť zaistenú podstrešnou difúznou fóliou. Tyvek® po viac než 20 rokoch v streche obstál vo viac ako 75 % percentách, ale ani jedna viacvrstvová fólia neobstála po menej ako 10 rokoch v strešnom systéme.

Podstrešné difúzne fólie tyvek - tyvek-supro

Rovnaké podmienky, iné výsledky
Na záver pre vás máme ešte jednu čerešničku na torte, ktorá vás len utvrdí v tom, že s podstrešnými difúznymi fóliami Tyvek® skutočne stavíte na kvalitu.

V roku 2002 sa na jednej streche stretli hneď dva typy podstrešných fólií. Prvá bola viacvrstvová a pôvodne ju vybrali ako hlavný materiál. Vďaka tomu, že jej bolo málo a na časť strechy už nestačila, narýchlo sa pridal ešte jeden kotúč podstrešnej fólie Tyvek® Solid. Obidva typy podstrešných fólií tak mali úplne rovnaké umiestnenie aj podmienky a zároveň boli úplne rovnako staré. A ako sa to skončilo? Možno už tušíte, že vo výsledku bol rozdiel v stave oboch typov podstrešných fólií zjavný a že z tohto pomyselného súboja vyšla ako víťaz práve podstrešná difúzna fólia Tyvek® Solid.

Dole 3-vrstvová mikroporézna fólia 135g/m2, vpravo hore Tyvek®

Dole 3-vrstvová mikroporézna fólia 135g/m2, vpravo hore Tyvek®

Viac informácií o tejto streche nájdete na tyvek.construction.dupont.com/teststrech.

Doplňujúce informácie sú dostupné na http://slovakia.ravagobcs.com/sk/stresne-folie-test-vodotesnost-tyvek

ZDROJ: PR článok spoločnosti RAVAGO