Ukladanie betónovej strešnej krytiny
Galéria(6)

Ukladanie betónovej strešnej krytiny

Partneri sekcie:

Dôležitým predpokladom na bezpečné fungovanie strechy je odborné položenie strešnej krytiny. Pri použití originálnych strešných doplnkov od výrobcu pre rôzne napojenia a prestupy strešnou krytinou sa optimálne zvyšuje funkčnosť strešného plášťa.

Druhy ukladania/latovania

Rozlišujú sa tri druhy ukladania krytiny:

  • jednoduché kladenie veľkoformátovými škridlami pri rovinných plochách strechy so sklonom od 15° do 90°;
  • dvojité kladenie maloformátovými škridlami pri zväčša rovinných plochách strechy a zaoblených tvaroch (kužele, volské oká a pod.) so sklonom od 25° do 90°.

Rozdiel medzi oboma druhmi kladenia spočíva v minimálnom sklone strechy, v latovaní, v množstve škridly na m2, v kladení na strih pri veľkoformátových škridlách alebo na väzbu pri maloformátových škridlách;

  • kombinované kladenie – predstavuje riešenie, pri ktorom sa použijú veľko- i maloformátové škridly.
Strešná krytina sa ukladá na laty, ktoré musia zodpovedať predpísaným normám. Hrúbka lát je závislá od vzdialenosti krokiev, klimatického a iného zaťaženia podľa normy STN 73 0035. Minimálny prierez lát musí byť 30 × 50 mm do osovej vzdialenosti krokiev 90 cm. Pri osovej vzdialenosti 100 až 120 cm sa odporúča použiť prierez lát 40 × 60 mm. Ak je vzdialenosť väčšia, treba prierez posúdiť statickým výpočtom.

Pri vyhotovení debnenia alebo použití difúznej fólie sa musia použiť kontralaty 50 × 50 mm, ktoré sa kladú súbežne na krokvy. Pri nižších sklonoch strechy a dĺžke krokiev väčšej ako 100 cm treba použiť väčší prierez kontralát. Vzdialenosť lát sa určí podľa prekrytia škridiel v závislosti od sklonu strechy.

   
 Demontáž starej krytiny  Montáž kontralát a fólie

Sklon strechy a dodatočné opatrenia

Ak miestne podmienky, ako napr. konštrukcia strechy, využitie budovy a extrémne strmá alebo plochá konštrukcia, kladú zvýšené požiadavky na strechu, pri projektovaní a zhotovovaní strechy treba urobiť určité opatrenia.
Odporúča sa nasledujúci postup pri rôznych sklonoch strechy:

  • od 15° do 17° – zabezpečiť vodotesné podstrešie,
  • od 17° do 22° – vyhotoviť debnenie/vrchný záklop so špeciálnou poistnou hydroizolačnou fóliou alebo vrstvou,
  • od 22° – uložiť priamo na laty,
  • od 45° – každú tretiu škridlu prichytiť príchytkou škridly,
  • od 60° – každú škridlu prichytiť príchytkou škridly, pričom v poslednom rade treba každú škridlu prichytiť dvakrát, a to vľavo dole príchytkou škridly a vpravo hore skrutkou.

Šnúrovanie (vytyčovanie pomocou šnúry s farbou)

Pred ukladaním krytiny sa urobí vertikálne šnúrovanie, ktoré umožní opticky rovné pokrytie strechy. Pomocou 3 m dlhej laty sa určí pravý uhol k odkvapovej hrane. Počiatočné body na odkvapovej late tak musia ležať na priamke a zodpovedať líniám zvislého šnúrovania. Rovnobežne s líniou pravého uhla sa urobí šnúrovanie vo vzdialenosti 90 cm (tri rady škridiel) po celej dĺžke strešnej plochy a zistí sa, či je štítová hrana rovnobežná s líniou pravého uhla. Aby bolo pokrytie strechy opticky prijateľné a zodpovedalo odborným požiadavkám, treba rovnakým spôsobom rozmerať všetky strešné plochy (i valbové).

Montáž lát Pokládka betónovej škridly

Základné pravidlá pri prichytávaní škridiel

  • Pri sklone strechy nad 45° a tam, kde možno očakávať zvýšené účinky vetra, treba v ploche prichytiť každú tretiu škridlu príchytkou.
  • Pri sklone strechy nad 60° a tam, kde možno očakávať extrémne účinky vetra, treba v ploche prichytiť každú škridlu príchytkou, pričom posledný rad škridiel pri hrebeni dvakrát – vľavo dole príchytkou škridly a vpravo hore cez prevŕtaný otvor skrutkou.
  • Nezávisle od sklonu strechy treba pripevniť:
  • na štítoch každú krajnú škridlu dvoma klincami (skrutkami) s protikoróznou úpravou,
  • pri odkvape každú tretiu škridlu príchytkou od prvej laty pri odkvape,
  • pri voľnom pulte každú škridlu pultu príchytkou k prvej a druhej najvyššie položenej závesnej late a zároveň každú tretiu škridlu k najvyššie položenej závesnej late aj s utesňovacím klincom,
  • v rohu pri voľnom pulte každú rohovú škridlu pultu k druhej najvyššie položenej závesnej late príchytkou a zároveň jedným utesňovacím klincom k najvyššie položenej závesnej late.
  • V hrebeni a nárožiach musí byť každý hrebenáč pripevnený najmenej jednou skrutkou alebo klincom s protikoróznou úpravou a zároveň príchytkou hrebenáča k hrebeňovej/nárožnej late (platí i pre kladenie do malty, predovšetkým pre nárožia so sklonom väčším ako 30°).
  • Pri nárožiach a najmä pri úžľabiach musí byť každá škridla pripevnená najmenej jedným klincom alebo skrutkou s protikoróznou úpravou, prípadne pozinkovaným viazacím drôtom s priemerom 2 mm.

Tieto základné pravidlá stanovujú minimálne požiadavky na zaistenie krytiny pred pôsobením vetra. V závislosti od konkrétnych podmienok (terén, okolitá zástavba, tvar a výška objektu, členitosť strechy a pod.) môže byť nevyhnutné vykonanie exaktného výpočtu podľa STN 73 0035 Zaťaženia stavebných konštrukcií alebo podľa STN P ENV 1991-1 Zásady navrhovania a zaťaženia konštrukcií, prípadne použitie dôkladnejšieho spôsobu upevnenia krytiny.

Rady pri ukladaní strešnej krytiny

  • Pri práci na streche treba dodržiavať bezpečnostné predpisy. Ak je výška strechy nad zemou väčšia ako 3 m, odporúča sa zaistiť proti možnému pádu zo strechy.
  • Po streche možno chodiť, ak to povoľuje výrobca, no musí sa stúpať na prostrednú časť škridly, aby nedochádzalo k ulomeniu krajných častí. Na odvetrávacie a protisnehové škridly sa však nesmie stúpať.
  • Pri pohybe po streche treba zvýšiť bezpečnosť predovšetkým na škridlách s hladkým povrchom, najmä ak sú mokré, pretože je pri nich vyššie riziko pošmyknutia a spadnutia ako pri škridlách, ktoré majú povrch z granulátu.
  • Na rezanie škridiel sa odporúča použiť stacionárnu (stolovú) rezačku s diamantovým kotúčom a odsávačom prachu. Prach od rezania, ktorý sa usadí na povrchu škridly, treba ihneď odstrániť, pretože neskôr je jeho odstránenie zložité.
  • Proti silnému pôsobeniu vetra sa musia škridly upevniť pozdĺž okrajov strechy. Podľa predpokladanej sily vetra, bez ohľadu na sklon strechy, treba škridly v celej ploche zabezpečiť príchytkami škridly, prípadne pozinkovanými skrutkami, resp. klincami.
  • Vhodným riešením proti vletovaniu snehu je vyhotovenie debnenia alebo použitie difúznej fólie. Treba brať do úvahy zvýšené zafúkavanie snehu a nečistôt pod odvetrávacie škridly.
  • Optimálne zabezpečenie proti zošmyknutiu snehu zaisťuje pravidelné rozdelenie protisnehových škridiel (podľa schém, ktoré udáva výrobca) na celej ploche strechy. Okrem vysokej funkčnosti je dôležité zohľadniť aj optický vzhľad strechy, pretože protisnehové škridly sa začleňujú do strešnej plochy.
  • Na dosiahnutie harmonického pôsobenia krytiny sa odporúča pri pokrývaní odoberať a miešať škridly aspoň z troch paliet súčasne.
  • Čím stabilnejšia je spodná konštrukcia strechy (laty, debnenie), tým jednoduchšie je pripevňovanie strešných škridiel pomocou klincov. Tepelnoizolačné vrstvy musia byť vždy zaistené proti vnikaniu dažďovej vody a zafúkaniu snehom. Konštrukcie prestupujúce strešnou krytinou, ako napr. komín, pružná spojka odvetrania a pod., treba bezpečne vodovzdorne napojiť na krytinu, prípadne na poistné hydroizolačné vrstvy. Takisto sa musí dbať na to, aby sa zaistila správna funkcia vetranej strechy, a vytvoriť otvory na prívod a odvod vzduchu.
  • Pokrývanie zložitých oblúkov si vyžaduje remeselnícku zručnosť, a preto by tieto práce mali robiť len odborníci.

Pokrývanie strešných plôch

Pri sedlových strechách so štítmi sa začína s ukladaním krytiny krajnou škridlou sprava. Pokrývanie plôch prebieha sprava doľava a od odkvapu smerom k hrebeňu. Škridly sa ukladajú v radoch tak, aby lícovali s líniami rozmeranými na latách pred kladením. Pred ukladaním krytiny treba zvážiť upevňovanie škridiel, druh a rozsah ochrany proti zosúvaniu snehu.

Text: spracované z podkladov firmy Bramac
Foto: Bramac