00Strecha STEICOspecial application
Galéria(9)

Strešná konštrukcia bez prehrievania

Partneri sekcie:

Premyslená konštrukcia dokáže spoločne s drevovláknitou izoláciou udržať aj pod strechou príjemnú teplotu.

Keďže strechy tvoria pomerne veľkú konštrukčnú plochu stavby, majú pomer vonkajšej plochy k objemu miestnosti značne nepriaznivý. To je dôvod, prečo by sa na ich zateplenie mala použiť vysokoúčinná tepelná izolácia.

Okrem tepelnoizolačných vlastností je potrebné pri návrhu izolácie zohľadniť aj fakt, že pod strešnou krytinou môže počas horúcich dní vystúpiť teplota až na +80 °C, ktorá umocňuje prehrievanie priestoru pod strechou a to aj v dôsledku veľmi nízkej akumulačnej hmoty strešnej konštrukcie.

Na zachovanie priaznivej klímy je tak nevyhnutné navrhnúť izoláciu s vysokou hustotou a mernou tepelnou kapacitou. Pri správnej hrúbke, resp. správne zvolenej kombinácii hrúbok jednotlivých izolačných vrstiev, tak možno zabezpečiť dostatočný teplotný útlm a fázový posun teplotného kmitu. Tieto požiadavky bez väčších problémov spĺňa drevovláknitá tepelná izolácia.

Príklad strešnej konštrukcie s teplotným útlmom 10 a s fázovým posunom 12 hodín.
Príklad strešnej konštrukcie s teplotným útlmom 10 a s fázovým posunom 12 hodín. |

Vysvetlime si, o čo ide

Teplotný útlm (1/TAV) vyjadruje pomer kolísania vonkajšej teploty voči vnútornej teplote. Ak napr. vonkajšia teplota počas dňa kolíše medzi 10 až 40 °C a vnútorná medzi 18 až 21 °C, potom je kolísanie vonkajšej teploty 30 K (kelvinov) a kolísanie vnútornej teploty 3 K. Teplotný útlm je pomer týchto dvoch hodnôt, v tomto prípade rovný 10. Inak povedané, kolísanie teplôt medzi exteriérom a interiérom cez danú stavebnú konštrukciu je utlmený na desatinu, teda 10 %.

Fázový posun je časový úsek, ktorý leží medzi okamihom najvyššej teploty na vonkajšej strane a analogickým okamihom najvyššej teploty na vnútornej strane. Cieľom letnej ochrany pred nadmerným teplom je spomaliť prechod tepla cez strechu alebo stenu tak, aby sa najvyššia denná teplota vo vnútornom priestore dosiahla až vtedy, keď je v exteriéri už tak chladno, že je možné vetraním účinne zabrániť prehriatiu interiéru.

Ako správne nastaviť teplotný útlm a fázový posun?

S výnimkou strešnej krytiny a vnútorného plášťa pozostáva akumulačná hmota strešnej konštrukcie iba z tepelnoizolačného materiálu. Preto je nevyhnutné nastaviť ideálny teplotný útlm a fázový posun teplotného kmitu pomocou izolačného materiálu s nízkou tepelnou vodivosťou.

Cieľom by malo byť dosiahnuť teplotný útlm 10 (TAV 10 %) a fázový posun min. 10 hodín. Časť tepla naakumulovaná v stavbe sa totiž potom rovnako odvedie do exteriéru. Vďaka tomu nedochádza na vnútornej konštrukcii k rovnakému zvýšeniu teploty ako na vonkajšej stene.

Porovnanie strešných konštrukcií

Pri použití drevovláknitej tepelnej izolácie Steicoflex s hodnotou súčiniteľa prechodu tepla U = 0,17 W/(m2 . K) a s objemovou hmotnosťou 50 kg/m3 sa zvýši objem tepelnej akumulácie izolačnej vrstvy v porovnaní s tradičnými izoláciami päťnásobne, a to aj vďaka vysokej schopnosti tepelnej akumulácie, ktorá je pre túto drevovláknitú izoláciu charakteristická. Teplotný útlm strechy dosiahne hodnotu 14 a fázový posun 12 hodín.

Priebeh teploty na vnútornej strane strešnej konštrukcie bude potom vyzerať takto: teplota vzrastie maximálne na 21 °C približne o 23. hodine večer. V tomto čase je už vonkajšia teplota taká nízka, že teplotu na vnútornej strane strechy možno znížiť aj dodatočným vetraním.

Predpokladaný priebeh teplôt počas dňa
Predpokladaný priebeh teplôt počas dňa |

Pri vonkajšej teplote od 35 °C o 14.00 h do 15 °C o 2.00 h v noci vychádza maximálna teplota pod strešnou krytinou približne 80 °C, ktorú je počas noci možné znížiť max. o 15 °C.

Priebeh teplôt v streche pri použití rozličných izolácií
Priebeh teplôt v streche pri použití rozličných izolácií |

Použitím drevovláknitej izolácie Steico sa zníži teplotná špička v interiéri, a tým je zabezpečená počas dňa aj noci príjemná teplota.

Vhodné sú mäkké aj tvrdé dosky

Na zateplenie krovu možno použiť okrem mäkkej tepelnoizolačnej dosky Steicoflex, ale aj tvrdé lisované dosky Steicotherm alebo Steicouniverzal s perom a drážkou, ktoré vytvoria účinnú ochranu pred vetrom, vlhkosťou a hlukom a zároveň sú odolné proti pôsobeniu atmosférických vplyvov pod strešnou krytinou. Na zateplenie plochej strechy je určená izolačná doska Steicosafe, ktorá je charakteristická obzvlášť vysokou pevnosťou v tlaku.

Aplikácia mäkkej drevovláknitej tepelnoizolačnej dosky Steicoflex medzi krokvy z interiéru.
Aplikácia mäkkej drevovláknitej tepelnoizolačnej dosky Steicoflex medzi krokvy z interiéru. |

Účinné riešenie na renováciu podkrovia predstavuje tuhá drevovláknitá doska Steicospecial, ktorá dosahuje vysokú stabilitu vďaka zdvojenému profilu s perom a drážkou. Pre priaznivcov dreva v interiéri je dostupné vhodné riešenie v podobe nadkrokvového zateplenia, ktoré je zároveň vhodné použiť aj pri realizácii obytného podkrovia.

Nadkrokvové zateplenie s použitím drevovláknitej tepelnej izolácie Steicospecial alebo Steicotherm totiž umožňuje predĺžiť fázový posun teplotného kmitu až na 17 hodín. Vďaka tomu sa teplota v podkroví dlhodobo neprehreje, čím sa výrazne šetria náklady na jeho chladenie.

Tvrdé drevoláknité dosky ako napr. Steicouniversal sa spájajú na pero a drážku čo vytvára neprerušovaný spoj.
Tvrdé drevoláknité dosky ako napr. Steicouniversal sa spájajú na pero a drážku čo vytvára neprerušovaný spoj. |

Aplikácia týchto tepelnoizolačných materiálov si nevyžaduje žiadne špeciálne konštrukcie, je podobná ako aplikácia tradičných tepelnoizolačných materiálov. Vo väčšine prípadov sa mäkké drevovláknité dosky ukladajú medzi krokvy a pod krokvy. Tuhé drevovláknité dosky sa prichytávajú priamo do podkladového roštu alebo do krokiev.

Fúkaná izolácia

Špecifickým typom tepelnej izolácie je fúkaná izolácia, ktorá sa aplikuje najčastejšie medzi krokvy alebo stropné trámce. Je tak vhodná nielen na zateplenie strechy, či stropu, ale dokonca aj stien. Fúkaná izolácia Steicozell sa aplikuje fúkaním pod predpísaným tlakom v objeme 40 a viac kg/m3.

Aj fúkaná drevovláknitá izolácia si zachováva vysokú mernú tepelnú kapacitu 2 100 J/(kg . K), vďaka ktorej tepelnoizolačná vrstva účinne bráni úniku tepla v zime a prehrievaniu v letnom období. Rovnako ako pri tepelnoizolačných doskách ide o izoláciu s nízkym difúznym odporom, vďaka ktorému prepúšťa vlhkosť do exteriéru.

Zároveň buničinová štruktúra dreva dokáže regulovať vlhkosť v priestore. Štruktúra a spôsob aplikácie fúkanej izolácie umožňujú dokonalé vyplnenie všetkých škár, čím vznikne kompaktná tepelnoizolačná vrstva bez medzier a tepelných mostov.

Pozor na vlhkosť v strešnej konštrukcii

Strešná konštrukcia by mala byť navrhnutá tak, aby v tepelnoizolačnej vrstve nekondenzovali vodné pary. Tepelná izolácia si s tým totiž nedokáže len tak poradiť. Zároveň je potrebné zabrániť tomu, aby do strešnej konštrukcie prenikala vlhkosť z exteriéru.

Platí pravidlo, že vlhkosť, ktorá sa nachádza v interiéri, je možné odviesť do exteriéru, ale vlhkosť, ktorá do strešnej konštrukcie prenikne z exteriéru sa už odbúra ťažšie. Treba si pritom uvedomiť, že so zvyšujúcou sa vlhkosťou sa postupne znižuje tepelnoizolačná schopnosť izolácie.

A zároveň sa zvyšuje riziko tvorby plesní. Pritom snahou nielen projektanta či architekta, ale aj zhotoviteľa a predovšetkým investora by mala byť realizácia stavby, ktorá bude z energetického hľadiska v čo najväčšej miere hospodárna a dlhodobo funkčná.

Mäkka drevovláknitá doska je vhodná aj na zateplenie z exteriéru tzv. nadkrokvové zateplenie v kombinácii s tvrdými doskami.
Tvrdé drevoláknité dosky ako napr. Steicouniversal sa spájajú na pero a drážku čo vytvára neprerušovaný spoj.
Príklad strešnej konštrukcie s teplotným útlmom 10 a s fázovým posunom 12 hodín.
Predpokladaný priebeh teplôt počas dňa
Priebeh teplôt v streche pri použití rozličných izolácií
Porovnanie strešných konštrukcií
Aplikácia mäkkej drevovláknitej tepelnoizolačnej dosky Steicoflex medzi krokvy z interiéru.
00Strecha STEICOspecial application

TEXT + FOTO: reklamný text JAF HOLZ Slovakia, s. r. o.