Ľahké plastové strešné krytiny
Galéria(9)

Ľahké plastové strešné krytiny

Partneri sekcie:

Pri výstavbe a rekonštrukciách rodinných domov, dreveníc, rekreačných zariadení a záhradných chát sa používajú okrem klasických drevených šindľov aj ľahké plastové strešné krytiny.  Keďže ich vzhľad kopíruje prírodné materiály (drevený šindeľ, bridlicu), môžu sa použiť aj pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených objektov.


Plastové strešné krytiny sa vyrábajú z plastov PP a PE s prísadou na ochranu proti ÚV žiareniu a s retardérom horenia.

Vlastnosti ľahkých strešných krytín:

  • nízka hmotnosť,
  • vysoká húževnatosť, ktorá zabraňuje mechanickému poškodeniu krupobitím a ušliapnutím,
  • stálofarebnosť,
  • nulová nasiakavosť,
  • ľahká opracovateľnosť a montáž,
  • žiadna údržba,
  • vzhľad podobný prírodným materiálom (drevený, bridlicový povrch).

Najčastejšie tvary strešných krytín:

  • šindeľ, kopírujúci tvar dreveného šindľa,
  • nemecký štvorec, kopírujúci tvar bridlice,
  • česká šablóna.

Najpoužívanejší je šindeľ, ktorý sa svojím vzhľadom podobá na drevený šindeľ. Vyrába sa vo dvoch farbách, čiernej a hnedej vrátane príslušenstva – nárožie, úžľabie a hrebenáč.

Parametre ľahkých strešných krytín

Základný šindeľ má dvojitú vodnú drážku. Jeho rozmery sú 120 × 510 × 18 mm. Na jeden meter štvorcový je potrebných približne 20 kusov šindľa. Odporúča sa ukladať ich minimálne v sklone strechy 25°. Úžľabie a nárožie sa vyrábajú v rozmeroch 50 × 590 × 18 mm a parametre hrebenáčov sú zhodné so šindľom. Vyrábajú sa pre sklon 25, 35, 45 a 55°. Štvorec kopírujúci tvar bridlice sa vyrába v rozmeroch 300 × 300 × 3,1 mm, pričom potrebný počet kusov na meter štvorcový je približne 20. Minimálny sklon, pre ktorý je tento prvok vhodný, je 25°.

Spôsob ukladania šindľa

Šindeľ treba ukladať na latovanie, prípadne na plné debnenie. Podobne ako pri všetkých druhoch skladaných krytín sa pod šindeľ ukladá hydroizolačná fólia. V nadmerne namáhaných miestach, ako je úžľabie, treba použiť zosilnenú hydroizoláciu, niektorú z modifikovaných asfaltových pásov. Pri montáži šindľov na laty treba laty pribíjať vo dvoch vzdialenostiach. Prvá pevná a nemenná vzdialenosť je 21 cm a je daná rozostupom upevňovacích prvkov na šindli. Druhá voliteľná vzdialenosť lát je 18 až 25 cm a určuje, aký musí byť presah. Pod šindle sa odporúča použiť odkvapový plech, ktorý zabezpečuje odvod vody do odkvapu.

Šindle sa ukladajú zľava doprava, tri až štyri rady naraz. Šindeľ sa odporúča pribíjať dvomi klincami, 2,5 × 28 mm do vyznačených otvorov. Spodný rad šindľov je vhodnejšie prichytávať samorezkami vzhľadom na záťaž snehu a ľadu. Šindle treba zasúvať do horných zámkov a zaklápať do spodného zámku. Dôležité je zachovať dilatačnú medzeru v odvodňovacej drážke, aby sa šindeľ pri vysokých teplotách v letných mesiacoch mohol do takto zachovaných medzier roztiahnuť.

     

Výhodou pri kladení šindľov je, že ich možno klásť zhora dolu, čo zároveň zvyšuje aj bezpečnosť práce. Jednotlivé balíky šindľov sa odporúča premiešavať, aby boli prípadné farebné rozdiely na streche rozmiestnené nepravidelne. Nárožie a úžľabie sa vykladá z kónických šindľov. Pri sedlovej streche sa záveterná lišta odporúča pripraviť z dvoch dielov plechu A a B. Najskôr sa pripevní diel A, po položení šindľov sa zaklopí diel B, ktorý sa zboku pripevní. Tým sa docieli, že sú kraje šindľov pri záveternej lište zasunuté pod diel B, ktorý ich dostatočne mechanicky fixuje. Ostatné oplechovanie (komín, strešné okno, atď.) je klasické. Odporúčaná šírka oplechovania so spätným ohybom by nemala byť väčšia než 5 cm.

Zásady pri montáži plastových strešných krytín

  • neodporúča sa používať klince s priemerom väčším ako 2,8 mm,
  • klince netreba doťahovať príliš tesne (pre možnosť voľného pohybu šablóny pri dilatácii),
  • pri montáži treba dbať na dodržanie dilatačnej škáry v odvodňovacej drážke približne 1,5 mm, podľa teploty šablóny pri ukladaní. Čím je teplota nižšia, tým by mala byť dilatačná medzera väčšia a naopak,
  • v prípade, keď treba upevniť šablónu mimo určeného miesta, odporúča sa použiť skrutku (vhodná je 3,5 × 50 mm, antikorová) priamo cez šablónu do laty. Následne treba spoj poistiť silikónovým tmelom zhodnej farby. Takto možno spojiť maximálne dve až tri šablóny.

Česká šablóna a nemecký štvorec sa dodávajú v čiernej farbe s povrchom podobným prírodnej bridlici. Tieto typy krytín sa môžu pokladať len na plné debnenie. Na debnenie sa ukladá kontaktná difúzna fólia s vnútornou elastickou membránou na zaistenie tesnosti okolo vpichov klincov.

Montáž sa vykonáva podobne ako pri eternitových krytinách (šablóny sa upevňujú dvomi klincami a jednou vichrovou sponou). Treba dodržiavať dilatačné medzery (min. 5 mm) na miestach pre vichrovú sponu a pri zakončovaní do záveterných líšt, štítových plechov a pod.

Ing. Mikuláš Šranko
Foto: Fiera

Autor je konateľom spoločnosti Fiera, s. r. o.