Partner sekcie:
  • Stavmat

2. Časť seriálu o strechách: Štýlová viacfarebná strecha

2. Časť seriálu o strechách: Štýlová viacfarebná strecha

„Som architekt a zároveň sa zaoberám stavebnou činnosťou. Celý svoj profesijný život sa venujem najmä strechám. Zákazníci sa ma často pýtajú, či aj pri nich existujú nejaké trendy a novinky. V tomto seriáli sa preto s vami rád podelím o svoje poznatky.“
Ing. arch. Ján Briežnik

Vplyv Stredomoria na našu architektúru
Letné obdobie využíva mnoho našincov na dovolenkový pobyt pri Stredozemnom mori, resp. v hornatých oblastiach južného Tirolska. Z týchto ciest sa často vracajú ovplyvnení lokálnou kultúrou a aj architektúrou, ktorej bežnou súčasťou sú viacfarebné strechy s výrazne profilovanými škridlami.

Na Slovensku sú najobľúbenejším typom domov z dôvodu praktickosti, ako aj stavebných nákladov bungalovy. Tie sú tvorené strechami s nižším sklonom okolo 25°, pri ktorom sa hodí použitie členitejších krytín.

Čoraz viac staviteľov sa tak rozhoduje zatraktívniť svoj dom strechou v stredomorskom štýle. Nie vždy je však správnym riešením dovoz keramických krytín z uvedených krajín, pretože tieto nie sú pripravené čeliť nárokom nášho podnebia, a to hlavne v zime.
Preto aj naši domáci výrobcovia krytín zareagovali na tento trend a vo svojej ponuke pripravili verzie striech so stredomorskou optikou, ale s parametrami spĺňajúcimi naše prísnejšie normy.

Bramac Adria s povrchovou úpravou Slurry
Viacfarebný vzhľad škridiel sa dá vytvoriť viacerými spôsobmi. Častý a zároveň jednoduchý spôsob je nástrek farieb viacerých odtieňov. Mne sa však najviac pozdáva spôsob, pri ktorom je povrch tvorený minerálnou, veľmi robustnou vrstvou Slurry.

Zástupcom tohto štýlu je model krytiny Bramac Adria. Jej povrch sa opticky líši od bežných nástrekov jemnou štruktúrou, vďaka čomu pôsobí oveľa hodnotnejšie. Zároveň zvyšuje odolnosť škridly, jej hrúbka je totiž v porovnaní s alternatívami až 10-násobná. Takisto vynikajúca je jej farebná stálosť.

montano magico umbra

Model Bramac Adria je v ponuke v troch farebných verziách – jemnejšia „montano“ (hnedo-oranžová) a dva výraznejšie a kontrastnejšie „magico“ (červeno-hnedo-biela) a „umbra“ (hnedo-biela).

Ak hľadáte spôsob, ako sa odlíšiť, prípadne si chcete vytvoriť dovolenkovú atmosféru u vás doma, Bramac Adria je pre vás riešením.

Ďalšie časti seriálu Najnovšie trendy v strechách, ktoré budú nasledovať:
1. Moderná nízkoenergetická strecha
3. Prémiová ľahká strecha
4. Strecha s nízkym sklonom
5. Zelená strecha Eco-Active
6. Spoľahlivá plochá strecha

Text: Ing. arch. Ján Briežnik

Zdroj: PR článok spoločnosti BRAMAC