asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

Veľký prehľad škárovacích mált

01.10.2018

Výber škárovacej malty závisí od typu obkladového prvku, ako aj od šírky škáry. Zároveň je potrebné zohľadniť aj priestor, v ktorom sa dlažba či obklad nachádza. 

Pred škárovaním musí byť lepidlo, do ktorého je uložená dlažba alebo obklad, dostatočne vyschnuté a vytvrdnuté. Škáry a hrany dlažby alebo obkladu je potrebné očistiť od zvyškov lepidla. Očistené okraje obkladového prvku sa odporúča navlhčiť vodou. Škárovacia malta sa pripraví zmiešaním suchej zmesi s predpísaným množstvom vody. Mieša sa nízkootáčkovým miešadlom, až kým nevznikne homogénna zmes bez hrudiek. V prípade, ak to predpisuje výrobca, nechá sa chvíľu odležať a opätovne sa dôkladne premieša.

Pripravená zmes škárovacej malty sa nanáša do škár medzi obkladovými prvkami gumenou stierkou tak, aby boli škáry úplne zaplnené a nevznikali dutiny. Škárovaciu maltu sa odporúča nanášať v diagonálnom smere na škáry. Po krátkom zaschnutí sa odstráni prebytočné množstvo škárovacej malty vlhkou špongiou, ktorú je potrebné často čistiť vo vode. Povlak vytvorený na povrchu obkladových prvkov sa po úplnom zaschnutí škárovacej hmoty odstráni suchou handrou. Neodporúča sa škárovať plochy veľmi prehriate alebo priamo vystavené slnečným lúčom. Po vyškárovaní je potrebné plochy chrániť pred poveternostnými vplyvmi.  

ST line škárovacia hmota

Vlastnosti a použitie
Špeciálna cementová, polymérmi modifikovaná škárovacia malta s obsahom špeciálnych hydrofobizačných prísad (technológioa DropEffect®), na výplň škár do 6 mm, trieda CG2WA podľa EN 13888. Určená na škárovanie obkladových prvkov z keramiky (dvakrát vypaľované, jedenkrát vypaľované, klinker, porcelán atď.), terakoty, kameňa (prírodný kameň, mramor, žula, aglomeráty atď.), sklenenej mozaiky a mozaiky z mramoru, v interiéri aj v exteriéri. Vhodná aj na škárovanie obkladových prvkov v priemyselných prevádzkach, kde sa nepožaduje odolnosť proti chemickým látkam (garáže, sklady a pod.). Škárovacia malta je vodoodpudivá, s dobrou pevnosťou v tlaku a ťahu pri ohybe, mrazuvzdorná, s hladkým a kompaktným povrchom, s veľmi dobrou odolnosťou proti obrusovaniu, nízkym zmrašťovaním a dobrou odolnosťou proti kyselinám.

Balenie
Papierové vrece, 2 a 5 kg

Orientačná cena
7,99 €/5 kg

Predajca
Stavmat stavebniny

 

Farebná škárovacia hmota FB 300

Vlastnosti a použitie
Minerálna farebná škárovacia malta triedy CG2WA podľa EN 13888. Určená na škárovanie plôch s keramickým, kameninovým, mozaikovým, kamenným, betónovým obkladom alebo dlažbou (pre všetky prvky s uzavretými pórmi). Na škáry so šírkou 2 až 5 mm. Vhodná na použitie vo vnútornom a vonkajšom prostredí aj na plochy s podlahovým vykurovaním, balkóny, terasy, ako aj do vlhkých priestorov (kúpeľne, kuchyne, sprchy a pod.). Vysoká stálofarebnosť, oteruvzdornosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom a mrazu, tvrdne bez vzniku trhlín, s perlotvorným efektom.

Balenie
Papierové vrece, 5 a 25 kg

Orientačná cena
Od 6,67 €/5 kg (v závislosti od zvoleného farebného odtieňa)

Výrobca
quick-mix

 

Flexibilná škárovacia hmota na obklady a dlažbu

Vlastnosti a použitie
Škárovacia malta na báze jemne mletých vápencov a cementu vytvrdzujúcich odparením vody, trieda CG2WA podľa EN 13888. Určená na škárovanie obkladov a dlažieb z prírodného kameňa a betónu, mozaiky so šírkou škáry do 8 mm v interiéri a exteriéri. Vhodná aj na podlahové vykurovanie a trvalé zaťaženie vodou (bazény, balkóny, terasy, kúpeľne a pod.). Škárovacia malta s doplnkovou charakteristikou, zníženou nasiakavosťou vodou a vysokou oteruvzdornosťou. Vysokoflexibilná, odolná proti mrazu a alkáliám, s hladkým povrchom, stálofarebná, odolná proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom.

Balenie
Papierové vrece, 5 kg

Orientačná cena
Od 5,52 €/5 kg (v závislosti od zvoleného farebného odtieňa)

Výrobca
Den Braven

 

Ultracolor Plus

Vlastnosti a použitie
Škárovacia malta modifikovaná polymérmi, s rýchlym tvrdnutím a vysychaním, bez tvorby výkvetov, na vypĺňanie škár so šírkou 2 až 20 mm, hydrofóbna (systém DropEffect®) a s protiplesňovou technológiou Bioblock®, trieda CG2WA podľa EN 13888. Určená na škárovanie obkladových prvkov z keramiky (dvakrát vypaľovaná, jedenkrát vypaľovaná, klinker, porcelán, a pod.), terakoty, kameňa (prírodný kameň, mramor, žula, aglomeráty a pod.), sklenenej mozaiky a mozaiky z mramoru v interiéri aj v exteriéri. Vhodná aj na škárovanie obkladových prvkov v priestoroch vystavených intenzívnej prevádzke, na terasách, balkónoch a v plaveckých bazénoch. Vodoodolná, s kvapôčkovým efektom, jednotná farebnosť škáry, bez škvŕn a výkvetov, odolná proti UV žiareniu, veľmi nízka nasiakavosť, nízke zmrašťovanie bez trhlín, vysoká odolnosť proti obrusovaniu, pevnosť v tlaku a ťahu pri ohybe, dobrá odolnosť proti kyselinám.

Balenie
Papierové vrece, 2, 5 a 23 kg

Orientačná cena
Od 18,66 €/5 kg (v závislosti od zvoleného farebného odtieňa)

Výrobca
Mapei

 

Ceresit CE 40 Aquastatic

Vlastnosti a použitie
Vodoodolná flexibilná škárovacia malta s polymérnou technológiou Silica Active na ochranu pred výkvetmi a zmenou farby, vysoká odolnosť proti vzniku trhlín a poškriabaniu, rýchlejšie vytvrdzovanie a umývanie pri škárovaní. So zvýšenou odolnosťou proti plesni. Určená na škárovanie keramických obkladov a dlažby (vrátane gresovej), skla, mozaiky, pírodného kameňa alebo mramoru so šírkou škáry do 8 mm. Vhodná na použitie v priestoroch s trvalým zaťažením vodou, ako sú kúpeľne, sprchy a kuchyne. Škárovanie je možné aj na kritických podkladoch, akými sú sadrokartón, drevotrieska a plochy s podlahovým vykurovaním v interiéri aj exteriéri (vrátane balkónov, lódžií a terás).

Balenie
Plastová nádoba, 2 a 5 kg

Orientačná cena
Od 11 €/5 kg (v závislosti od zvoleného farebného odtieňa)

Výrobca
Henkel

 

Baumit Baumacol PremiumFuge

Vlastnosti a použitie
Suchá škárovacia zmes triedy CG2WA podľa EN 13888 s vodoodpudivým perlovým efektom, mrazuvzdorná, flexibilná, s protiplesňovou úpravou, vysokopevná a vhodná aj do potravinárskych prevádzok. Veľmi dobrá spracovateľnosť (rovnomerné nanášanie a ľahké vypĺňanie škár). Vďaka malej nasiakavosti a dobrej odolnosti proti oteru je odolná proti tvorbe fľakov. Vhodná na škárovanie keramických obkladov a dlažieb, platní, mozaikového obkladu, obkladu z jemnej kameniny so šírkou škár 1 až 8 mm. Môže sa použiť aj na podlahové vykurovanie a do miestností s vyššou vlhkosťou, na terasy a balkóny. Určená na vnútorné a vonkajšie použitie.

Balenie
Plastová nádoba, 2 a 5 kg a papierové vrece, 20 kg

Orientačná cena
Od 8,16 €/5 kg (v závislosti od zvoleného farebného odtieňa)

Výrobca
Baumit

 

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív firiem, Mapei

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 4/2018.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP