asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

Škárovanie dlažby epoxidovou maltou

09.10.2018

Škárovacie malty na báze epoxidových živíc sú vhodné na škárovanie dlažieb a obkladov vystavených vode, chemickým látkam a kyselinám. Sú určené na škárovanie obkladových prvkov podláh a stien v potravinárskom priemysle, obchodných priestoroch s požadovanou hygienickou neškodnosťou, priemyselných podláh a stien, plaveckých bazénov aj so slanou vodou, nádrží a zásobníkov s obsahom agresívnych chemikálií, ale aj na lepenie keramických obkladov na rozličné stavebné podklady.

Príprava škár

Škáry musia byť pred aplikáciou epoxidovej škárovacej malty suché, čisté, bez prachu a vyškrabané min. do 2/3 hrúbky obkladu. Je potrebné sa uistiť, že lepidlo použité pri lepení obkladových prvkov je vytvrdnuté a uvoľnilo väčšinu svojej vlhkosti. Škáry nesmú byť počas prác vlhké.

Príprava a aplikácia škárovacej malty

Zložka B (tužidlo) sa vleje do nádoby so zložkou A a mieša sa, až kým nevznikne hladká pasta. Mieša sa elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami na zabránenie prehrievaniu zmesi, čo by mohlo spôsobiť skrátenie spracovateľnosti škárovacej malty. Pastu je potrebné spracovať do 45 min. od zamiešania.

Škárovacia malta sa nanáša neoprénovou škárovacou stierkou s krátkou hranou. Pomocou stierky sa dôkladne vtlačí do škár tak, aby boli úplne vyplnené. Nadmerné množstvo škárovacej malty sa odstráni začerstva stierkou ťahanou v diagonálnom smere na škáry. Ihneď, ešte pred vyschnutím škárovacej malty, sa dlažba vyčistí.

Vyškárovaný povrch sa dôkladne navlhčí vodou a špeciálnou čistiacou stierkou vyrobenou z nylonového vlákna presýteného zmesou živice a brúsneho materiálu sa odstránia zvyšky rozplavenej epoxidovej škárovacej malty. Pritom je potrebné sa ubezpečiť, že škárovacia malta sa nevymýva zo škár. Pri čistení stien by sa mala použiť špeciálna čistiaca stierka úplne nasiaknutá vodou.

Nadmerné množstvo vody sa odstráni pomocou tvrdej špongie s obsahom celulózy, ktorú treba vymieňať, keď je zašpinená od živice. Na finálne dohladenie povrchu škáry sa použije rovnaký typ špongie. Špongiu je potrebné často čistiť vo vode, aby po finálnom vyhladení neostala na povrchu žiadna škárovacia malta.

Ak po dočistení ostane na povrchu dlažby biely „závoj“ epoxidovej škárovacej malty, je možné ho odstrániť aj špeciálnym roztokom vhodným na čistenie epoxidových škárovacích mált. Čistiaci prostriedok sa nanesie na znečistený povrch a nechá sa niekoľko minút pôsobiť. Potom sa povrch vyčistí pomocou špeciálnej čistiacej stierky a dôkladne sa opláchne vodou.
Podlahy sú pochôdzne po 24 hodinách a úplne zaťažiteľné po 4 dňoch po vyškárovaní.

Vyplnenie pružnej škáry

Na zvýšenie prídržnosti škárovacieho silikónového tmelu sa na bočné steny škár nanesie malým štetcom penetračný náter na zlepšenie adhézie silikónových tesniacich tmelov. Penetračný náter sa nechá vyschnúť (5 až 10 min.), aby sa odparilo rozpúšťadlo.

Do vyčistených hlbokých škár sa vloží tesniaci povrazec s priemerom väčším, ako je šírka škáry určená na tesnenie (napr. pri škáre 12 až 13 mm sa použije povrazec 15 mm). Na odstránenie nečistôt sa použije priemyselný vysávač. Tesniaci povrazec sa jemne zatlačí do škáry a škára sa utesní škárovacím silikónovým tmelom. 

01 | Zmiešanie zložky A a B
Zložka B (tužidlo) sa vleje do nádoby so zložkou A a mieša sa, až kým nevznikne hladká pasta.

02 | Premiešanie miešadlom
Zložka A sa dôkladne premieša so zložkou B elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami. Tým sa zabráni prehrievaniu zmesi, čo by mohlo spôsobiť skrátenie spracovateľnosti škárovacej malty.

03 | Škárovacia stierka
Na neoprénovú škárovaciu stierku s krátkou hranou sa nanesie murárskou lyžicou čerstvo zamiešaná pasta epoxidovej škárovacej malty.

04 | Škárovanie
Pomocou stierky sa dôkladne vtlačí do škár tak, aby boli úplne vyplnené. Nadmerné množstvo škárovacej malty sa odstráni začerstva stierkou ťahanou v diagonálnom smere na škáry.

05 | Navlhčenie povrchu dlažby
Ihneď, ešte pred vyschnutím škárovacej malty, sa dlažba vyčistí. Vyškárovaný povrch sa navlhčí výdatne vodou.

06 | Odstránenie zvyškov malty
Zvyšky rozplavenej epoxidovej škárovacej malty sa odstránia špeciálnou čistiacou stierkou vyrobenou z nylonového vlákna presýteného zmesou živice a brúsneho materiálu. Škárovacia malta sa nesmie vymývať zo škár.

07 | Dočistenie
Nadmerné množstvo vody sa odstráni pomocou stierky so špongiovým nadstavcom, ktorá sa často čistí v čistej vode. Špongia zašpinená od živice sa vymení (min. trikrát).

08 | Leštenie
Na odstránenie bieleho „závoja“ epoxidovej škárovacej malty z povrchu dlažby sa použije špeciálny roztok vhodný na čistenie epoxidových škárovacích mált. Čistiaci prostriedok sa nanesie na znečistený povrch, nechá sa niekoľko minút pôsobiť, vyčistí sa pomocou špeciálnej čistiacej stierky a dôkladne sa opláchne vodou.

09 | Vyplnenie pružnej škáry
Na bočné steny škár sa nanesie malým štetcom penetračný náter na zlepšenie adhézie silikónových tesniacich tmelov. Penetračný náter sa nechá vyschnúť (5 až 10 min.). Do vyčistených škár sa vloží tesniaci povrazec a jemne sa zatlačí do škáry. Škára sa utesní škárovacím silikónovým tmelom.

10 | Tesniaci tmel
Špic kartuše tesniaceho tmelu sa zreže pod uhlom 45° v závislosti od hrúbky škáry, priskrutkuje sa špic a kartuša sa vloží do aplikačnej pištole. Do škáry sa nanesie potrebné množstvo tmelu. Povrch naneseného tmelu sa vyhladí špongiou namočenou vo vode so saponátom.

Info o materiáli:

» Dvojzložková kyselinovzdorná epoxidová škárovacia malta na škárovanie keramických obkladov, dlažieb a prírodného kameňa v interiéri a exteriéri, pre šírku škáry min. 3 mm, trieda R2T; možné použiť ako lepidlo na lepenie keramických obkladov, mramorových dverných prahov, okenných parapetov a pod.

Čo budete potrebovať:

Epoxidová škárovacia malta
Kerapoxy
spotreba: 0,3 až 2,4 kg/m2 (v závislosti od veľkosti dlažby a šírky škáry), plastová nádoba 2, 5 a 10 kg (zložka A a zložka B), 10 kg od 128,59 €

Roztok na čistenie epoxidových škárovacích mált
Kerapoxy Cleaner
fľaša s rozprašovačom 750 ml, plastová nádoba 5 kg, 750 ml 27,04 €

Čistiaca stierka
Scotch Brite®

Penetračný náter
Primer FD
spotreba: 0,1 kg/m2, fľaša 0,2 až 0,9 kg, 0,2 kg 23,15 €

Mapesil AC
výdatnosť: 0,4 až 12 m/kartuša (v závislosti od rozmeru škáry), 1,5 až 25 m/kartuša (trojuholníková škára, v závislosti od rozmeru škáry), kartuša 310 ml od 9,13 €

Tesniaci povrazec
Mepefoam
priemer × dĺžka: 6 × 2 500 mm,
10 × 550 mm, 15 × 550 mm,
20 × 350 mm, 25 × 200 mm
a 30 × 160 mm, m od 0,384 €

Náradie a pomôcky
nízkootáčkové elektrické miešadlo
murárska lyžica
neoprénové hladidlo
molitanová hubka
ochranné rukavice
plastová nádoba s nadstavcom
na žmýkanie špongie
špongiová stierka
priemyselný vysávač
štetec
aplikačná pištoľ

Tip

Čistenie veľkých plôch
Na čistenie epoxidovej škárovacej malty použitej na škárovanie veľkých plôch sa odporúča použiť výkonné rotačné diskové hladidlá so špeciálnymi čistiacimi nadstavcami dobre nasýtenými vodou. Všetka prebytočná voda sa môže z povrchu odstrániť gumenou stierkou. Ak od vyškárovania uplynul dlhý čas a škárovacia malta už začala tuhnúť, odporúča sa do vody pridať 10 % alkoholu.

 

TEXT: spracované z podkladov firmy Mapei
FOTO: Mapei

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 4/2018.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP