Profil spoločnosti EBM Co.
Galéria(5)

Profil spoločnosti EBM Co.

Éra vláknocementu sa začala v roku 1900, keď rakúsky inžinier Ludwig Hatschek vyvinul novú techniku vystuženia cementu vláknami. Licenciu na jeho výrobu získal o päť rokov neskôr zakladateľ belgickej firmy Eternit – Alphonse Emsens. Postupnou diverzifikáciou sortimentu sa z koncernu Eternit stáva koncern Etex. Aké portfólio produktov tento koncern ponúka na našom trhu, nám prezradila konateľka slovenskej pobočky Mgr. Eva Kovačovičová.

Ste súčasťou belgického nadnárodného koncernu Etex Group, ktorý sa špecializuje na výrobu stavebných materiálov a systémov. Jeho začiatky siahajú až do roku 1905. Prečo vstúpil na slovenský trh až v roku 2009 založením firmy EBM Co. (European Building Materials Company)?
Určité produktové portfólio holdingovej spoločnosti Etex Group bolo na slovenskom, ako aj českom trhu dostupné už v minulosti, a to prostredníctvom firiem, ktoré sú jeho súčasťou. Na českom trhu pôsobila už od roku 1992 firma Eternit, výrobca vláknocementovej krytiny, fasádnych a interiérových dosiek, a na slovenskom trhu firma Euronit, výrobca betónovej krytiny. Tieto firmy získali v priebehu rokov optimálny podiel na trhu a vytvárali požadovaný obrat, čo je v súlade s filozofiou holdingu predpokladom na založenie dcérskej pobočky v danej krajine. Keďže sa potenciál slovenského a českého trhu javil dostatočne veľký na ďalší rozvoj, rozhodli sa predstavitelia holdingu v decembri 2009 založiť na Slovensku firmu EBM Co., ktorá začala aktívne pôsobiť od 1. januára 2010.

Hlavnou úlohou EBM Co. je distribúcia strešných, fasádnych a interiérových výrobkov na území SR a ČR.

Koniec roka 2009, podobne ako rok 2010, nebol pre stavebný priemysel na Slovensku veľmi priaznivý. Je v takomto období vhodné zakladať novú stavebnú firmu?
Podľa môjho názoru aj z nepriaznivej situácie na trhu možno vyťažiť. Založenie dcérskej spoločnosti v nie veľmi priaznivom období je jednoznačne dôkazom o schopnosti spoločnosti byť dostatočne silným, konkurencieschopným partnerom ostatných firiem.

Na základe dosiahnutých výsledkov za rok 2010 hodnotíte toto rozhodnutie pozitívne?
Rozhodnutie hodnotím pozitívne. Jednotlivé značky, ktoré sa už na trhu nachádzali, sme zastrešili a zvýšili sme starostlivosť o obchodných partnerov. Tieto kroky prispeli nielen k stabilizovaniu firmy, ale aj k jej rozvoju a rozšíreniu sortimentu po celom území Slovenskej a Českej republiky.

V porovnaní s firmami, ktoré mali možnosť zažiť expanziu a nárast nielen obratu, ale aj finančných ziskov ešte v predkrízovom období, ste určitým spôsobom vo výhode. Začínate, a tak nemáte čo porovnávať. Aké sú vaše očakávania?
Rok 2010 bol pre nás rokom, keď sme museli dokázať, že na trh bez akýchkoľvek pochybností patríme. To sa nám aj podarilo, preto sa v roku 2011 sústredíme na aktívny prístup k cieľovým skupinám, a to zvýšením marketingových aktivít. Nimi chceme dosiahnuť, aby sa jednotlivé značky, ktoré zastrešujeme, dostali ešte viac do povedomia verejnosti, aby boli jednoznačne identifikovateľné. Okrem článkov v odborných časopisoch pripravujeme pre obidva štáty cyklus seminárov a školení. Školenia budú určené montážnym firmám. Po ich absolvovaní získa každý účastník certifikát o spôsobilosti na prácu s našimi výrobkami. Zároveň sa ako prednášateľ zúčastňujeme na seminári Lídri stavebného priemyslu organizovanom Architektonicko-stavebným informačným centrom (ASICE). Seminár je určený architektom, projektantom a ostatnej odbornej verejnosti.

Veríme, že všetky uvedené aktivity budú mať pozitívny vplyv na jednotlivé cieľové skupiny a zvýšia záujem o naše produkty.

Základným materiálom vašich výrobkov je vláknocement známy z minulosti pod obchodným názvom Eternit. V prípade vláknocementu išlo v minulosti o kombináciu cementu a azbestových vlákien. V roku 1999 bolo používanie azbestu v EÚ úplne zakázané. Čím bol nahradený?
Azbestové vlákna boli nahradené vláknom Kuralon K-II. Ide o špeciálne polyvinylalkoholové (PVA) vlákno, ktoré sa vyznačuje vysokou pevnosťou, výbornou priľnavosťou k materiálom, ako sú cement, guma a podobne, vysokou odolnosťou proti zásaditému prostrediu, ekologickou, a najmä zdravotnou neškodnosťou. Toto vlákno sa bežne používa aj v textilnom priemysle, čo rovnako svedčí o zdravotnej neškodnosti.

Možno teda tvrdiť, že v súčasnosti stavebné produkty z vláknocementu nepredstavujú žiadne riziko poškodenia zdravia?
Áno, jednoznačne. Na ich výrobu sa používajú ekologické materiály šetrné k životnému prostrediu. V súčasnosti sú všetky vláknocementové výrobky z našej produkcie zdraviu neškodné.

Tento stavebný materiál a výrobky z neho zažili najväčší rozmach v povojnovom období. Aké je jeho súčasné postavenie na slovenskom a českom trhu? Je porovnateľné s celosvetovým priemerom?

Na Slovensku existovali v minulosti dvaja výrobcovia tohto materiálu. V čase, keď nastal prechod z azbestových vlákien na vlákna bez obsahu azbestu, chýbali týmto spoločnostiam finančné prostriedky na nákup novej technológie. Výrobná cena nového vlákna bola trojnásobne vyššia oproti cene pôvodného vlákna. Rovnako aj vývoj novej receptúry prebiehal za chodu, čo sa odzrkadlilo na nižšej kvalite výrobkov. Zákazník tak začal inklinovať skôr k novým, na trh prichádzajúcim výrobkom – pálenej a betónovej krytine. Výrobcovia stavebných materiálov na báze nového ekologického vláknocementu tak museli na Slovensku začať od nuly.

V Českej republike bola situácia úplne iná. Výrobné závody existujúcich firiem odkúpili hneď po revolúcii zahraniční investori, ktorí mali dostatok finančných prostriedkov tak na nákup technológie, ako aj na marketingovú podporu a šírenie osvety o zdravotnej neškodnosti vláknocementových výrobkov. Odbúranie predsudkov k tomuto materiálu malo za následok kontinuálny predaj jednotlivých výrobkov. Z týchto dôvodov je postavenie vláknocementu na českom trhu omnoho lepšie a vláknocementové výrobky patria medzi tradičné výrobky.

V ponuke máte výrobky určené na realizáciu strešných konštrukcií, fasád a deliacich konštrukcií v interiéri, nielen na báze vláknocementu, ale aj na báze betónu, hliny a zmesi drevených triesok a cementu.
Nosnú časť sortimentu tvoria výrobky na strechy, a to vláknocementová krytina Eternit (šablóny alebo vlnitá), betónová krytina Euronit a keramická strešná krytina Creaton.

Okrem strešnej krytiny máme v ponuke exteriérové fasádne prvky. Ide o vláknocementové obkladové dosky Natura, Natura PRO, Textura, Etercolor a Cedral, vhodné na realizáciu odvetrávaných fasád, a o keramickú obkladovú dosku Tonality, rovnako vhodnú na realizáciu odvetrávaných fasád. Odvetrávané fasády sú charakteristické dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, a to vďaka vzduchovej medzere, ktorá sa pri ich realizácii vytvára. V zimnom období neuniká teplo – nevykuruje sa smerom von a v letnom období teplo nepreniká dovnútra. Kombinácia vláknocementového alebo keramického fasádneho obkladu a odvetrávanej fasády vytvára vhodné riešenie pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Na fasádne prvky možno aplikovať špeciálnu, takzvanú pro-coating úpravu, ktorá má fasádu ochrániť proti grafitom. Grafity možno z fasády odstrániť bez väčších problémov v priebehu dvoch až troch týždňov, a to bez použitia chemikálií, len čistou vodou. Životnosť tejto úpravy sa zhoduje so životnosťou fasádneho prvku.
Fasádne dosky možno použiť nielen do exteriéru, ale aj do interiéru na vytvorenie obkladu schodísk alebo chodieb a na dekoráciu reprezentačných miestností.

Súčasťou nášho sortimentu sú aj interiérové stavebné dosky na báze cementotriesky a vláknocementu. Cementotriesková doska Duripanel je určená na realizáciu nosných stien drevostavieb, podhľadov, podláh, strateného debnenia, kontajnerovej výstavby, strešného debnenia. V ponuke máme tri typy vláknocementových dosiek. Dosky Hydropanel sú vhodné do prostredia so zvýšenou vlhkosťou. Dosky Bluclad sa používajú ako podkladové dosky na dodatočné nanesenie omietky. Posledný z troch typov vláknocementových dosiek – nehorľavé dosky Eterplan – je vhodné použiť na realizáciu stenových a podhľadových konštrukcií.

V neposlednom rade dopĺňajú naše port­fólio výrobkov podlahové materiály vyrábané z keramickej hliny. Sú vhodné na realizáciu plávajúcich keramických interiérových podláh a vyznačujú sa dobrou akumulačnou schopnosťou. Naakumulované teplo z podlahového vykurovania udržia počas šiestich hodín po odstavení vykurovania.

Ak porovnáte mechanické a fyzikálne vlastnosti betónovej, pálenej strešnej krytiny a krytiny z vláknocementu, v čom sú podobné a v čom sa celkom líšia?
Každý typ krytiny má svoje špecifiká. Jednou z najdôležitejších vlastností strešnej krytiny je jej životnosť. Životnosť keramickej krytiny je 80 až 100 rokov, betónovej krytiny 50 až 80 rokov a vláknocementovej asi 70 rokov.

Betónová a vláknocementová krytina je odolná proti mrazu a vysokým teplotám a vďaka povrchovým úpravám sú obidve dostatočne odolné proti vlhkosti. Veľkou výhodou vláknocementovej krytiny oproti pálenej a betónovej krytine je výborná priestupnosť vodných pár.

Hlavná výhoda betónových škridiel spočíva v cementovom základe – časom sa zvyšuje ich pevnosť. Kombináciou kuralónových vlákien, ktoré vo vláknocemente vytvárajú ťahovú výstuž s pevnosťou cementu v tlaku, sa získava krytina s vysokou pevnosťou pri ohybe. Vláknocement tak možno klasifikovať ako vysokohodnotný betón s typickými materiálovými vlastnosťami.

Vláknocementová krytina je aj bez pridania fungicídov odolná proti biologickej degradácii pôsobením húb, machov, rias, baktérií a podobne. Betónová krytina je na usadzovanie nečistôt náchylnejšia, a to aj napriek minimalizácii pórovitosti nanesením špeciálne zhustenej disperznej akrylovej povrchovej úpravy. Vlastnosti keramickej krytiny sa približujú vlastnostiam vláknocementovej krytiny – čím je povrchová úprava kvalitnejšia, tým je jej odolnosť vyššia. Najkvalitnejšou povrchovou úpravou je z tohto hľadiska glazúra.

Všetky tri typy strešnej krytiny majú dobré zvukovoizolačné vlastnosti. Z hľadiska odolnosti proti ohňu sa betónová a keramická krytina nachádza v triede horľavosti A1, vláknocement v triede horľavosti A2.

Dôležitým kritériom pri výbere typu krytine je plošná hmotnosť. Plošná hmotnosť keramickej a betónovej krytiny je približne rovnaká, v priemere asi 40 kg/m2, pričom plošná hmotnosť vláknocementovej krytiny je asi 14 kg/m2. Vláknocemetová krytina sa okrem iného vyznačuje najlepšou rozmerovou a tvarovou presnosťou, nasleduje betón a pálená krytina.

Cena výrobku závisí aj od nákladov na prepravu. Kde je sústredená výroba jednotlivých výrobkov určených na slovenský trh?
Logisticky všetky objednávky v rámci Slovenska a Česka zabezpečujeme cez našu pobočku v Nitre. Dodanie vláknocementových, ako aj betónových výrobkov vieme zabezpečiť do troch dní. V prípade keramických prvkov je dodacia lehota tri dni až dva týždne. Výrobky dovážame priamo z výrobných závodov buď do skladov našich obchodných partnerov, alebo priamo na miesto výstavby. Betónová strešná krytina sa dováža z výrobného závodu v Poľsku, pálená strešná krytina z jedenástich závodov v Nemecku a zo závodu v Maďarsku. Pokiaľ ide o keramické obklady, dovoz sa zabezpečuje z výrobných závodov firmy Creaton v Nemecku. Vláknocementové výrobky sa dovážajú z Nemecka a Belgicka.

Orientujete sa skôr na koncového zákazníka alebo na predaj výrobkov cez obchodných partnerov?
Našou stratégiou je zameriavať sa na obchodných partnerov. Nepriamo sa orientujeme aj na koncového zákazníka, ale len so zámerom podporiť našich obchodných partnerov. Ďalší dôležitý článok obchodného reťazca tvoria architekti a projektanti. Vďaka použitiu našich výrobkoch v ich projektoch vzrastá šanca našich partnerov získať novú zákazku.

Väčší podiel vašich dodávok tvoria novostavby alebo rekonštrukcie?

V roku 2010, ktorý môžem hodnotiť, tvorili väčší podiel dodávok našich výrobkov rekonštrukcie. Príčinu vidím v situácii na stavebnom trhu, keď pre obmedzené finančné stimuly od bankových inštitúcií, ale aj zo strategických dôvodov developerských firiem boli investície do novostavieb výrazne nižšie.

Ktorú zákazku považujete za najvýznamnejšiu a z akého dôvodu?
Z nášho pohľadu nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Pre nás je dôležitý zákazník a jeho pocit zo zrealizovaného projektu. Za významnú realizáciu z môjho pohľadu považujem rekonštrukciu strechy na kostole v Skalici, ktorý je z architektonického hľadiska zaujímavou dominantou mesta. V prípade tohto projektu sme dodávali strešnú keramickú krytinu bobrovku. S pálenou krytinou bobrovka typu Noblesse (špeciálna viacvrstvová glazúra) sa nám podarilo presadiť aj na českom trhu. Išlo o rekonštrukciu strechy statku v obci Podolí. Projekt bol špecifický zaujímavými obrazcami, ktoré architekt na streche navrhol.

TEXT: Andrea Dingová
FOTO: Dano Veselský, archív JAGA

Clánok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.