ASB Články na tému

stavebné firmy

Od svojho založenia na Slovensku v roku 1991 pôsobí spoločnosť v oblasti geotechniky pod značkou Keller špeciálne zakladanie, s. r. o. Počas tohto obdobia zrealizovala viac ako 1 000 stavieb pomocou vlastných technológií, ktoré neustále vyvíja. Špecializuje sa na geotechnické riešenia širokého rozsahu od zabezpečenia výkopov stavebných jám a zárezov, tesnenia stavebných jám a vodných stavieb (hrádzí, priehrad, štôlní) cez založenie objektov, sanáciu objektov a podložia až po poradenstvo a projekciu v oblasti geotechniky.

Časopis Inžinierske stavby -

Optimizmu a nadšeniu Petra Paksiho zo spoločnosti J.A.P. sa pri prvom stretnutí nedalo odolať. Rozhodli sme sa vypraviť na Moravu do Přerova a zistiť, v čom tkvie úspech firmy, ktorú vedie. Neuveríte, ale je to vraj lenivosť.Majiteľom spoločnosti, ktorá má dnes široké portfólio výrobkov do interiéru, je Adam Shampan. Firmu založil pred viac ako 20 rokmi v podstate celkom náhodou, keď cez Moravu len prechádzal. Zapáčilo sa mu tu a rozbehol výrobu sťahovacích schodov a schodísk, neskôr sa pridali dverné puzdrá. Dlho sa spoločnosť venovala len tomuto segmentu, sériová výroba produkovala tri typy výrobkov, až kým do tímu pred 11 rokmi neprišiel Peter Paksi. „Keď som sem nastúpil, firma mala ročný obrat milión eur. Dnes sme približne na 11 miliónoch eur ročne,“ hovorí súčasný výkonný riaditeľ. Ako sa mu to podarilo?

Netkané geotextílie, izolačné fólie, bentonitové rohože, výstužné geomreže a výstužné geokompozity, protierózne georohože – to je len časť produktov, ktoré na slovenskom trhu ponúka spoločnosť CHÉMIA – SERVIS, a. s. Aplikujú sa v cestných komunikáciách, železničných stavbách, tuneloch, ale aj priemyselných halách a vodohospodárskych stavbách. O rýchlom napredovaní spoločnosti a o technických aj ekologických riešeniach nám porozprával riaditeľ spoločnosti Ing. Jozef Struhár

„Na začiatku sme sa zameriavali len zateplenie obvodového plášťa. V súčasnosti vieme riešiť problematiku lodžií, ako aj strechy, copilitov či výmenu otvorových výplní, dokonca zabezpečiť projektovú dokumentáciu či navrhnúť najvhodnejší spôsob financovania obnovy,“ hovorí o meniacom sa portfóliu služieb konateľ spoločnosti JORDAN – SP Viktor Jordan. Rozširovanie portfólia je len odozvou na meniaci sa dopyt investorov. Tí pochopili, že na predĺženie životnosti a zníženie nákladov na prevádzku budovy nestačí len zateplenie obvodového plášťa, ale obnova musí mať komplexný charakter. Dôležitý je výber vhodných stavebných materiálov, ale aj kvalita vykonaných stavebných prác.

Klientom predávame riešenia, nie produkty, tak charakterizuje filozofiu spoločnosti jej generálny riaditeľ Ing. Dezider Machovec. Časopisu TZB Haustechnik porozprával, ako sa darí v dnešnej ťažkej dobe firme, ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou, servisom a projekciou vlastných vzduchotechnických a klimatizačných zariadení.

Spoločnosť VUIS – Zakladanie stavieb vznikla v roku 1992 oddelením od Výskumného ústavu inžinierskych stavieb v Bratislave, ktorý ako organizácia existoval ďalej. Firma sa od začiatku špecializovala na oblasť zakladania stavieb, a to na návrh základov, projektovanie základov náročných objektov, mostov, výškových budov, prípadne na rekonštrukcie, pri ktorých bolo potrebné zvýšiť únosnosť existujúcich základov v dôsledku ich nadstavby a prestavby. O vzniku a súčasnom pôsobení spoločnosti sme sa rozprávali s jej konateľom Ing. Petrom Mišove, CSc.

Pod slovom dizajn si možno predstaviť napríklad špecifickú novodobú úžitkovú výtvarnú činnosť, experimentovanie s tvarmi a povrchom. Na konci týchto činností by mal stáť určitý funkčný a esteticky zaujímavý produkt. Napríklad stavebný materiál, vďaka ktorému stavebný objekt získa okrem požadovaných fyzikálnych a mechanických vlastností aj pridanú hodnotu v podobe jedinečného výrazu. Za jedného z reprezentantov kategórie stavebných materiálov možno považovať titánzinok. O jeho vlastnostiach a aplikačných možnostiach nám porozprával Ing. Gabriel Boros, konateľ spoločnosti RHEINZINK SK, s. r. o.

„Zvyšujúcimi sa požiadavkami stavebníkov a investorov na kvalitu výsledného diela sme boli všetci prinútení naučiť sa precíznosti. V minulosti to tak, bohužiaľ, nebolo. Príchodom nových technológií na trh sa však situácia celkom zmenila,“ porovnáva súčasnú a minulú situáciu vo výstavbe Ing. Karol Rýznar, konateľ spoločnosti TEBAU, spol. s r. o. Patrí k ľuďom, ktorí priniesli na náš trh začiatkom 90-tych rokoch systémové debnenie. Prednostne sa spoločnosť zameriava na debniace systémy a súvisiace komponenty, ale ani lešenárske systémy pre nich neznamenajú problém.

Spoločnosť IZOLA Košice, s. r. o., vznikla v roku 1991 ako špecializovaná projekčno-inžinierska kancelária stavebnej fyziky budov so zameraním na tepelné a vodotesné izolácie. Spočiatku to boli odborné tepelnotechnické posudky a projekty zateplenia bytových domov. Neskôr k tomu pribudli realizácia a predaj izolácií. „Vedeli sme teda ponúknuť vlastníkom a správcom komplexné služby – od poradenstva, projektov obnovy bytových domov cez inžiniersku činnosť pri vybavovaní stavebného povolenia a financovania stavby až po vlastnú realizáciu obnovy,“ hovorí konateľ spoločnosti Ing. Jaroslav Varga.

Spoločnosť EUROVIA SK sa v posledných rokoch zviditeľnila najmä výstavbou PPP projektu rýchlostnej cesty R1. Je stabilnou firmou so zázemím najmä na východnom Slovensku a  tento rok oslavuje 60. výročie svojho založenia. V polovici januára jej kormidlo prevzal nový generálny riaditeľ Ing. Róbert Šinály.

CIDEM Hranice, a. s., je dôkazom toho, že aj spoločnosť, ktorej základnú výrobnú surovinu tvorí drevná hmota a cement, možno považovať za environmentálnu a silne orientovanú na trvalo udržateľný rozvoj. Nejde totiž len o to, čo tvorí základ výsledného produktu – cementotrieskovej dosky, ale aj o to, ako a odkiaľ sa základné suroviny získavajú a ako sa ďalej spracúvajú. Do podrobností nás zasvätil Ing. Martin Klvač, riaditeľ divízie CETRIS.

Na slovenskom stavebnom trhu sa nachádza len málo spoločností s čisto slovenským kapitálom, ktoré by boli naozaj úspešné. Ale pár sa ich predsa len nájde. Medzi ne patrí napríklad spoločnosť AVG group, a. s., ktorá je zameraná na výrobu fasádnych a oceľových konštrukčných systémov. „Našou základnou filozofiou je vždy nájsť spôsob, ako dosiahnuť pre obchodných partnerov, klientov také riešenia, vďaka ktorým možno zrealizovať ich predstavy,“ približuje Vladimír Krajčovic, predseda predstavenstva.

Výťahový riadiaci mechanizmus poháňaný parou a vodnými hydraulickými piestami bol v roku 1880 nahradený elektrickým systémom. Všetky nové v súčasnosti vyrábané výťahy sú riadené mikroprocesorom. Preprava je tak plynulejšia a efektívnejšia. Dôležité je ale predovšetkým bezpečnostné hľadisko. Či je postačujúce, o tom nám porozprával majiteľ firmy LB výťahy pán Ľubomír Blažíček.

Prvá hromadne vyrábaná rozperná kotva (hmoždinka) pozostávajúca z konopnej šnúry, napustenej krvou zo zvierat, do ktorej sa skrutkovala skrutka, bola patentovaná v roku 1913 v Londýne. V priebehu takmer jedného storočia sa jej tvar a materiál výrazne zmenili, funkcia však ostala rovnaká. V súčasnosti možno kotviť do rozličných podkladov vyhotovených z rozličných stavebných materiálov. Problematika kotvenia je pomerne rozsiahla, približne tak ako sortiment spoločnosti ALLMEDIA, spol. s r. o., ktorá sa špecializuje na danú oblasť. O trendoch nielen v oblasti kotvenia, ale aj náradia nám porozprával Mgr. Richard Slafkovský, riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti ­ALLMEDIA.