asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

Dizajnéri odkúpili starú továreň a vytvorili v nej príjemný loft

09.01.2017

Projekt s názvom Loft House je rezidenčná renovácia priestoru z dielne štúdia A+Z Design Studio. Nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v Budapešti, bola premenená z nehostinných priestorov továrne na skutočne originálny príbytok počas roku 2015.

Majitelia hľadali presne takýto priestor – opustený, tichý a vhodný na prestavbu podľa vlastných predstáv. Atypická estetika budovy im učarovala a rozhodli sa objekt kúpiť, pričom jeho premenu zvládli sami presne podľa svojho gusta. Napokon, obaja sa profesionálne venujú architektúre a dizajnu v rámci svojho štúdia A+Z (názov pochádza z ich mien Attila a Zsuzsa). Architekt a produktový dizajnér Attila F. Kovács a jeho manželka, art directorka a stylistka Zuzana Megyesi, našli práve v tomto objekte vysnívaný „ostrov mimo mestskej reality".

To, čo by väčšina ľudí azda považovala za odpudivé a nehostinné, sa excentrickému umeleckému páru zdalo neskutočne príťažlivé a prívetivé. Staré ošarpané budovy, ktoré vidia z okien a balkóna, a pre niekoho skľučujúce ticho je pre ich duše balzamom. V južnej časti Budapešti vybudovali príbytok Loft 19 s ohromujúcou podlahovou plochou 600 m². Továreň bola vybudovaná v rokoch 1913 – 1915 pôvodne ako fabrika vyrábajúca zbrane, neskôr sa využívala ako textilná fabrika. Celý priemyselný objekt je v súčasnosti chránenou industriálnou pamiatkou.

V podkroví bola pri prestavbe objavená nádrž na vodu na hasiace účely. Betónový objekt sa podarilo premeniť na originálny bazén s umelým protiprúdom. Dizajn celého príbytku je postavený na mixe štýlov, v ktorých hlavnú úlohu zohrávajú rôzne artefakty, ktoré počas dlhých rokov nachádzali a zbierali majitelia. Nájdeme tu rôzne starožitnosti, hodnotné umelecké solitéry, ale aj vtipné doplnky, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru.

Hlavným plusom sú tu obrovské okná, ktoré krásne presvetľujú celý objem budovy. Obrovské izby, priznané prvky industriálnej budovy, vysoké stropy a materiály tvoria celok, ktorý len tak ľahko medzi obytnými priestormi súčasnosti nie je možné nájsť. Byt je odrazom osobností a záujmov kreatívnej dvojice, ktorá si jeho vybudovaním splnila sen o svojskom pokoji a dokonalom bývaní.


Text: Anna Martausová
Foto: Beppe Brancato
Zdroj: homedsgn.com

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP