Kvalitatívne kritériá pre vnútorné plastové parapety
Galéria(7)

Kvalitatívne kritériá pre vnútorné plastové parapety

Partneri sekcie:

Parapet je neodmysliteľnou súčasťou okna. Často sa však pri jeho výbere dostatočne nezohľadňujú kvalitatívne parametre. Dôsledkom toho sú dodatočné opravy a náročná údržba.

Materiálová základňa pre výrobu parapetov je dnes široká. Ponuka siaha od drevených a drevotrieskových parapetov cez ­komorové alebo penové parapety z polyvinylchloridu (PVC), umelý kameň až po exkluzívny prírodný kameň. V našich podmienkach sa najčastejšie uplatňujú komorové PVC parapety. ­Výhodou je ich prijateľná cena, vysoká mechanická odolnosť, nízka hmotnosť, odolnosť proti vlhkosti, široká farebná škála a recyklovateľnosť. Realizačné firmy oceňujú najmä ich jednoduchú inštaláciu.

Stavebný trh ponúka široký sortiment plastových parapetov od najrôznejších dodávateľov prakticky z celého sveta. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o identické parapety, ich kvalita sa môže výrazne líšiť. Na slovenskom trhu sa objavujú parapety z Číny, Moldavska alebo Rumunska, ktorých kvalita často nezodpovedá naším bežným štandardom. Podozrivo nízka cena výrobku môže naznačovať, že výrobok nespĺňa niektorý alebo hneď viacero z požadovaných základných technických parametrov, medzi ktoré patrí napríklad hygienická neškodnosť, nehorľavosť mechanické vlastnosti a podobne. O kvalite parapetu napovie aj záručná lehota, počas ktorej ho možno reklamovať. Výrobcovia najkvalitnejších parapetov ponúkajú až desaťročnú záruku.

Po zabudovaní tvorí okno s parapetom homogénny celok. Demontáž s úmyslom dodatočnej výmeny je preto výrazným zásahom do interiéru, ktorý si vyžaduje nemalé, a najmä zbytočné finančné náklady. Predísť týmto nepríjemnostiam treba hneď na začiatku dôkladnou diagnostikou kvality parapetu.

Vizuálna stránka
Zakomponovanie okna vrátane parapetovej dosky do interiéru by malo pôsobiť prirodzene a nerušivo. Harmonický vzhľad celej konštrukcie možno dosiahnuť jedine zabezpečením farebnej a materiálovej nadväznosti parapetu na okno.

Šírka parapetov by mala byť zvolená proporčne so zreteľom na šírku špalety. Odporúča sa, aby špaletu nepresahoval o viac ako 5 cm. Parapety by nemali príliš presahovať ani cez vykurovacie telesá, inak by mohli brániť prúdeniu teplého vzduchu do miestnosti. V tejto fáze dochádza aj k výberu farby, ktorý nie je limitovaný iba obľúbenou bielou. Moderní výrobcovia ponúkajú viacero možností povrchovej úpravy.

Prvým spôsobom úpravy plastového parapetu je laminovanie. Na parapet sa nanáša 0,5 až 0,8 mm hrubá dekoratívna vrstva melamínovej živicovej fólie. Vďaka povrchovej úprave laminovaním majú parapety vysokú mechanickú odolnosť proti poškriabaniu i nárazom. Laminovaním povrchovej vrstvy parapetu sa dosahuje vzhľad, ktorý je vernou napodobeninou dreva, kameňa či hliníka. Špičkoví výrobcovia v tejto oblasti pokročili natoľko, že dokážu napodobniť aj prírodný mramor tak, aby parapetová doska po zabudovaní pôsobila vkusne a prirodzene.

Omnoho širšiu farebnú škálu ponúkajú fóliované parapety. Technológia povrchovej úpravy pomocou nanesenia renolitovej PVC fólie umožňuje dokonalé zladenie okien a parapetov. Poprední výrobcovia okenných profilov nezabúdajú ani na doplnkové prvky okien. Farebné varianty fólií, ktoré slúžia na povrchovú úpravu okenných rámov, možno použiť aj na parapetoch. Renolitové fólie pomáhajú tiež zvyšovať mechanickú odolnosť parapetov proti poškriabaniu či prerazeniu. Obľúbené sú najmä fóliované povrchy okien i parapetov s dekorom dreva. Renolitové fólie sú dostupné aj v RAL (systém skladania farieb používaný v Európe) farbách.

V povrchovej úprave parapetu sa nesmú nachádzať žiadne bubliny či vyduté miesta. Vrstva povrchovej úpravy by mala dokonale priliehať, nesmie odstávať, vzdúvať sa a podobne.

Mechanické parametre
Na posúdenie odolnosti treba sledovať najmä to, či sa materiál nekrúti. Pokiaľ by sa pod okenný rám namontoval parapet, ktorý je príliš náchylný na krútenie, môže vplyvom rozťažnosti materiálu dôjsť k skrúteniu a jeho uvoľneniu. Kvalitný parapet by mal preto pri krútení v rukách klásť odpor a nemal by sa deformovať.

Kvalitu parapetu možno preveriť kontrolou pevnosti stien v jeho vnútri. Steny medzi vnútornými komorami by mali byť rovné a čo najsilnejšie. Ak sú steny komôr tenké a nerovné, parapet sa môže zdeformovať. V praxi sa však stretávame aj s prípadmi, keď sú steny komôr takto tvarované úmyselne. V tom prípade majú ostrú hranu, ktorá ale nepredstavuje riziko deformácie. Príznakom slabších vnútorných komôr sú aj zvlnenia a priehlbiny na hornej doske parapetu. Aj pre ne sa môže parapet deformovať.

Dokladom o tom, že parapety spĺňajú aspoň štandardné požiadavky na jednotlivé technické parametre, ako sú napríklad odolnosť proti prierazu padajúcim závažím, rozmerová stálosť, tepelné namáhanie, požiarna odolnosť, hygienická neškodnosť a podobne, sú technické osvedčenia alebo certifikáty. Tie vydávajú skúšobné ústavy – oprávnené osoby na základe výsledkov skúšok realizovaných v súlade s normatívnymi požiadavkami a technickými požiadavkami právnych predpisov.

Montáž vnútorného parapetu
Pri rekonštrukcii sa odporúča vymeniť parapetné dosky spolu s oknami. Pri montáži nových okien a parapetov treba počkať až do ukončenia všetkých vlhkých procesov na stavbe.

Pred samotnou montážou parapetnej dosky musí mať okenná konštrukcia vyriešenú pripojovaciu škáru v súlade s STN 73 3134: 2010: Stavebné práce. Styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy. Požiadavky a skúšanie, to znamená, že táto škára má byť utesnená vhodne zvoleným tesniacim systémom. Po správnom zrealizovaní pripojovacej škáry možno začať s montážou parapetnej dosky.

Základom je vhodne pripravený podklad, ktorý musí byť vyzretý, suchý a očistený od mastnôt a nečistôt. Na pripravený podklad sa nanáša vrstva polyuretánovej montážnej peny s nízkou expanziou. Okenný parapet sa zasunie pod okenný rám do lôžka vytvoreného z vrstvy montážnej peny. Výhodou plastových okien je, že umožňujú zacvaknúť parapet do drážok podkladového okenného profilu, čím sa dosahuje stabilnejšie spojenie oboch častí.

Parapet sa pomocou vodováhy hneď po uložení vyrovná do spádu asi 2°. Na štvrťhodinu ho treba zaťažiť a nechať vytvrdnúť penu. Medzi bočnou hranou parapetu a pravouhlým ostením okna sa odporúča dodržať medzeru 2 mm. Po vytvrdnutí sa škára medzi okenným rámom a parapetom vyplní silikónovým tmelom a škára medzi murivom a parapetnou doskou akrylátovým tmelom v požadovanej farebnosti. Na záver sa na bočné strany parapetu nasadia krytky. Počas realizácie sa pracuje s bežnými nástrojmi. Parapet by mal mať požadované rozmery ešte pred začatím realizácie. Pri dodatočnom rezaní môže dôjsť k poškodeniu ochrannej vrstvy, ktorá parapet chráni pred vlhkosťou.

TEXT: Ing. Ondřej Fridrich
FOTO: Deceuninck

Ing. Ondřej Fridrich pracuje ako marketingový manažér spoločnosti Deceuninck,
s. r. o.

Recenzoval Ing. Boris Vavrovič, PhD., ktorý pracuje na Katedre konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály