Hodnotenie kvality strešných okien v špeciálnych testovacích laboratóriách
Galéria(5)

Hodnotenie kvality strešných okien v špeciálnych testovacích laboratóriách

Partneri sekcie:

Nepriazeň počasia, vietor, dážď či krupobitie dokážu preveriť kvalitu všetkých obalových konštrukcií. Klimatické zmeny spôsobujú, že tieto živelné pohromy sa opakujú čoraz častejšie. Aby sa zistila kvalita strešných okien ešte pred ich osadením, odporúča sa testovať ich v špeciálnych laboratóriách.



Simulátor počasia

Kvalita strešných okien sa preveruje v testovacích strediskách, kde odborníci pomocou počítačového programu v simulátore počasia vedia navodiť živelné pohromy, ako sú napríklad vietor rýchlosti hurikánu, ktorý strháva strechy, alebo dážď meniaci sa na prívalový lejak.

Simulátor počasia je prístroj, pomocou ktorého sa už od roku 1992 testuje kvalita strešných okien.
Nachádza sa v miestnosti s rozlohou 18 × 40 m, pričom samotný testovací priestor zaberá plochu 7,5 × 10,5 m. Vietor pri testoch dosahuje rýchlosť až 40 m/s, pričom sa generuje cez prierezovú plochu 11,5 m2.

Pri testovaní sa spolu so silným vetrom používajú aj zrážky. Štandardný test trvá 10 minút pre každý smer vetra a sklon strechy, pričom rýchlosť vetra sa simuluje od 10 do 30 m/s a sila zrážok v objeme do 120 mm/h.

Forma testu je navrhnutá na základe dát o počasí v Európe a zodpovedá štatisticky extrémnemu počasiu, ktoré sa priemerne objaví raz za desaťročie.

Odolnosť proti vetru a dažďu
Okná sú pri teste odolnosti vsadené do skutočnej strešnej konštrukcie a natáčajú sa do rôznych uhlov tak, aby ani jedna štrbina neunikla neustálym nárazom vetra a dažďa.

Na testy záťaže sa pravidelne vyberajú náhodné vzorky z bežnej produkcie, a nie špeciálne upravené okná. Testy odolnosti proti vode a vetru pritom nie sú jediné, ktorými okná musia prejsť. Testuje sa aj ich tesnosť.

V meracom boxe sú dva priestory oddelené vhodne zavretými oknami. V jednom je bežný atmosférický tlak, v druhom prekračuje tlak hranicu 600 Pa. V pokusnom boxe sa presne odmeria množstvo vzduchu, ktoré pri týchto hodnotách prenikne ­oknom. Tou­to skúškou tak možno zistiť, či strešné okná spĺňajú najprísnejšie európske normy.

Odolnosť proti vysokým teplotám a žiareniu

Okná sa vystavujú horúcemu vzduchu so 100 % vlhkosťou, pričom sa nesmie v priestore medzi okennými sklami objaviť ani kvapka vody. Odolávať musia aj simulovaným podmienkam tropického leta so zosilneným UV žiarením.

V testovacom zariadení možno vytvoriť vzduch podobný agresívnemu morskému povetriu a doplniť ho extrémne silným slnečným žiarením, ktoré pôsobí na okná v prímorských oblastiach či vo veľhorách. Lakované časti okna by mali pri týchto skúškach odolať dlhodobému pôsobeniu slnečných lúčov, vysokých i nízkych teplôt a UV žiareniu bezo zmeny farby a povrchu (pri špeciálnych chemických testoch odolávajú napríklad soľnému roztoku).

Odolnosť proti častému otváraniu a poškodeniu
Odolnosť okna sa skúma aj pri takzvanom zlomovom teste, pri ktorom sa okná nepretržite otvárajú a zatvárajú, až kým sa nepoškodia. Postupne musia vydržať zaobchádzanie, ktoré zodpovedá dĺžke používania 10, 20 a 25 rokov. Skúške odolnosti podlieha aj obalový materiál. Zabalené okná dopadajú pri tomto teste na zem vo všetkých možných polohách a nesmú sa pri tom nijako poškodiť.

Záver
Poznatky, ktoré získajú odborníci priamo v laboratóriách, samy osebe nestačia. Dôležité je ich aplikovať priamo do praxe. To znamená, že okná treba testovať a priamo kontrolovať vo výrobných závodoch. Ak sa zistia na nich čo i len malé estetické chyby, ako sú trhlinky či škrabance, musia sa z ponuky vyradiť. Preto je každý výrobok, ktorý spĺňa kvalitu strešných okien podľa európskych noriem, označený identifikačnými znakmi.

Ing Jana Mašatová
Foto: Velux Slovensko

Autorka pracuje ako produktová manažérka v spoločnosti Velux Slovensko, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.