asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Celosklenený ľahký obvodový plášť: riešenie nepriehľadných parapetných častí

21.03.2017

Architektonické riešenie celosklenenej fasády so sebou prináša niekoľko zásadných otázok týkajúcich sa nárokov na estetiku a tepelnoizolačné vlastnosti použitých materiálov. Samostatnou kapitolou je riešenie nepriehľadných častí v mieste stropných dosiek a podláh, tzv. parapetov. Kvalitne navrhnuté riešenie musí spĺňať vysoké nároky na tepelnú izoláciu, estetický vzhľad, prípadne súlad s transparentnou časťou fasády. Riešenie v prípade celozaskleného obvodového plášťa budovy ponúkajú vákuovoizolačné panely integrované do izolačného skla.

V súčasnej dobe vyhľadávajú architekti, projektanti, ale i stavební technici produkty, ktoré by zodpovedali nielen súčasným, ale predovšetkým budúcim potrebám stavebného trhu. Požiadavky na úsporu energie v stavebníctve sú stále prísnejšie, zvlášť v otázke tepelnej izolácie. Zároveň je záujem o materiál, ktorý by tieto potreby flexibilne zohľadňoval. Jedným z nezastupiteľných materiálov v stavebníctve je sklo. Spoločnosť AGC Glass Europe ponúka širokú paletu produktov, ktoré sa zameriavajú na úsporu energií. Izolačné zasklenie dnes predstavuje hlavnú zložku transparentnej časti budovy, možno ho však využiť i na nepriehľadných častiach sklenenej fasády.

Projekt:  Forschungszentrum Dresden, Dresden, Germany

Projekt: Forschungszentrum Dresden, Dresden, Germany

Vrcholný pokrok v oblasti fasádnej izolácie
Novinkou v produktovom portfóliu spoločnosti AGC Glass Europe je izolačné sklo Thermobel® VIP. Vákuovoizolačné panely integrované do izolačného skla optimálne tepelne izolujú. Thermobel® VIP je izolačné zasklenie, ktoré je určené na medziokenné panely, tzv. parapety. Vďaka využívaniu nových technológií dosahuje Thermobel® VIP hodnotu Ug až 0,15 W/(m2 . K) pri hrúbke celkového zasklenia (vrátane VIP panela) 46 mm.

Thermobel® VIP vzniká na princípe výroby izolačných skiel. Vonkajšia nepriehľadná tabuľa skla môže byť tvorená smaltovaným sklom Colorbel® v širokej palete farieb RAL alebo môže byť zo skla Lacobel® T/Matelac® T v škále 15 farieb, a to v prípade vysokých požiadaviek na odolnosť a jednotnosť laku. Vnútri hermeticky uzavretej dutiny sa nachádza vákuovoizolačný panel, ktorý zaisťuje optimálnu tepelnú, ale i hlukovú izoláciu. Vnútorná tabuľa skla potom môže byť tvorená priehľadným tepelne tvrdeným sklom, prípadne opäť sklom Colorbel® či Lacobel® T/Matelac® T. Na ňu možno následne aplikovať ďalší prvok podľa želania zákazníka, napríklad plech (z hliníka alebo ocele).

Práve použitie skla Colorbel® ponúka širokú škálu farieb na vytvorenie osobitého vzhľadu budovy. Ide o tepelne tvrdené sklo s povrchom pokrytým farebným smaltom, ktoré je k dispozícii v mnohých odtieňoch a ktoré zaručuje optimálnu mechanickú odolnosť, takže sa veľmi dobre vyrovnáva s extrémnymi teplotnými rozdielmi, UV žiarením, poškrabaním a so škvrnami. Vďaka svojmu odolnému povrchu sa ľahko spracováva a inštaluje. Možno si vybrať zo vzorkovnice RAL, z metalických odtieňov alebo matných smaltov rozptyľujúcich svetlo, prípadne si zvoliť špecifické odtiene na objednávku.

Ak túžite po vysokej reflexnosti, je tým pravým Lacobel® T. Toto sklo je učené na tepelné spracovanie v škále štandardných farieb. Lesklý povrch vytvorí z vašej budovy vybrúsený diamant architektúry.

Projekt: AGC Technovation Centre, Gosselies, Belgium

Projekt: AGC Technovation Centre, Gosselies, Belgium

Naopak, zamatový povrch skla Matelac® T dodá budove neobvyklý matný vzhľad. Oproti iným materiálom je veľmi odolný proti znečisteniu a poškrabaniu. Vďaka tomu, že sklá Lacobel® T a Matelac® T sa ponúkajú v rovnakej škále farieb, možno kombináciou lesklých a matných plôch vytvoriť ojedinelý dizajn jednej farby alebo zvoliť akúkoľvek kombináciu farieb, ktorá splní vaše predstavy, na rovnakom povrchu.

Ušetrite stavebné náklady a buďte šetrní k životnému prostrediu
Vďaka subtílnemu sklu, ktoré sa dá veľmi jednoducho aplikovať do rovnakého fasádneho profilu ako celá transparentná časť fasády, možno ušetriť nemalé peniaze za profilový materiál, ale aj znížiť časovú náročnosť pri samotnej realizácii fasády. V porovnaní s inými dostupnými izolačnými materiálmi, pri ktorých sa hrúbka pohybuje na úrovni až 150 mm, prináša Thermobel® VIP viac miesta vo vnútri budovy, a to práve vďaka svojej subtílnosti. Thermobel® VIP obsahuje 100 % recyklovateľných materiálov, takže je v úplnom súlade s politikou spoločnosti AGC Glass Europe v oblasti životného prostredia.

Výhody:
• veľmi dobré izolačné parametre – hodnota Ug v rozpätí 0,3 až 0,15 W/(m2 . K),
• veľmi tenké celkové zasklenie – v rozpätí 30 mm až 46 mm,
• oproti iným materiálom ponúka rozšírenie úžitkovej plochy vnútri budovy,
• parapetné zasklenie možno inštalovať do rovnakého profilu ako celú fasádu – úspora času a materiálu,
• šetrnosť k životnému prostrediu,
• CE označenie výrobku Thermobel® VIP dokladuje zhodu s európskymi normami a predpismi (STN EN 1279-5 +A2).

Jednotný vzhľad celej fasády

Zámerom spoločnosti AGC Glass Europe je ponúkať také produkty, ktoré budú nielen na vrchole svojich technických možností, ale budú prinášať aj zaujímavú estetiku a zohľadňovať aktuálne trendy propagované architektmi a projektantmi. Preto všetky sklá Thermobel® VIP možno veľmi dobre kombinovať so sklami zo škály Stopray alebo ipasol a dosiahnuť tak zhodný vzhľad transparentných a parapetných častí fasády.

Energetické parametre

Obchodní název tloušťka skla šířka dutiny/ tloušťka VIP tloušťka skla součinitel Ug W/(m2.K)
Thermobel VIP 6 mm 34 / 32 mm 6 mm 0,15
6 mm 26 / 24 mm 6 mm 0,2
6 mm 22 / 20 mm 6 mm 0,23
6 mm 18 / 16 mm 6 mm 0,3

Zvuková izolácia

Obchodní název tloušťka skla šířka dutiny/ tloušťka VIP tloušťka skla Ocelový plech Rw (C; Ctr)  dB
Thermobel VIP 6 mm 22 / 20 mm 6 mm - 35 (-1; -3)
6 mm 22 / 20 mm 6 mm 0,75 mm 38 (-2; -5)
6 mm 22 / 20 mm 6 mm 2,00 mm 42 (-2; -5)

Celé portfólio výrobkov spoločnosti AGC nájdete na www.YourGlass.com.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP