Partner sekcie:
  • Stavmat

Zavesený most pre chodcov a cyklistov – Nescio brug

zaveseny most pre chodcov a cyklistov nescio brug

Rezidenčná štvrť IJburg na okraji Amsterdamu stojí na šiestich umelo vytvorených ostrovoch, ktoré bolo nutné pospájať veľkým počtom rôznych mostov. V roku 2006 tu vznikol i prvý zavesený most pre peších a cyklistov na území Holandska. Na svedomí ho má svetoznámy architektonický ateliér Wilkinson Eyre Architects. Most nesie meno Nescio a miestnu vládu stál nemalé peniaze.

Mimoriadne elegantný most Nescio pomenovali pseudonymom slávneho holandského prozaika Fritsa Grönloha. Týči sa vo výške 10 m nad kanálom, ktorý spája prístavný Amsterdam s Rýnom, takže pri jeho stavbe bolo potrebné brať ohľad na rušnú lodnú dopravu. Zavesená časť mosta, dlhá necelých 164 m, sa preto musela nainštalovať v priebehu necelých 12 h, počas ktorých mohol byť kanál pre lode uzavretý.

Podľa architektov to bolo možné vďaka úzkej spolupráci s inžiniermi, ktorá je charakteristická pre ich tvorbu. Celková dĺžka cyklistickej a pešej lávky je 779 m.

Na oboch koncoch sa mení na dlhú točenú rampu s nízkym sklonom, aby umožnila pohodlný vstup cyklistom, detským kočíkom aj invalidným vozíkom. Celkové náklady na výstavbu najdlhšieho mosta pre peších a cyklistov v Holandsku sa vyšplhali na viac ako 6,5 milióna libier.

Nesciobrug
Architekt: Wilkinson Eyre Architects
Klient: mesto Amsterdam
Realizácia: 2006, Holandsko

Viac článkov z témy mesiaca
Inžinierske stavby

-vb-
Zdroj:  Wilkinson Eyre Architects
Foto: Flickr – The botster

–>–>

Komentáre