image 73956 25 v2
Galéria(42)

Zateplenie s povrchovou úpravou tehlovými pásikmi

Partneri sekcie:

Podklady, na ktoré sa má tepelnoizolačný systém aplikovať, musia vykazovať súdržnosť všetkých vrstiev. Pred ukladaním tepelnej izolácie sa rozmeria zakladacia úroveň celej plochy a prichytia sa zakladacie lišty s odkvapovým nosom (šírka lišty závisí od šírky izolácie).

01Zateplenie
02Zateplenie
03Zateplenie
04Zateplenie
05Zateplenie
06Zateplenie
07Zateplenie
08Zateplenie

Lišty sa na podklad pripevňujú pomocou tzv. natĺkacích príchytiek, ľudovo hmoždiniek. Pri nadstavovaní v pozdĺžnej línii je dôležité, aby bola medzi jednotlivými lištami (väčšinou dĺžka 2 m) vždy dilatačná medzera so šírkou približne 3 až 5 mm. Na pripravené lišty sa osadí prvý rad izolačných dosiek. Nalepenie tepelnej izolácie sa realizuje flexibilnou lepiacou maltou, ktorá sa zmiešaním s vodou (25 kg/6 l vody) pripraví do spracovateľnej konzistencie. Na miešanie je možné použiť nízkootáčkové elektrické miešadlo (max. 500 ot./min.). Čas na tvorbu ľahkej pastóznej hmoty je približne 3 minúty. Po zmiešaní sa nechá zmes približne 5 minút odležať a opäť sa krátko premieša.

Ak sa na zateplenie použije fasádny polystyrén, bude sa lepiť tzv. celoobvodovou bodovou metódou. Po obvode izolačnej dosky sa nanesie pás lepiacej malty so šírkou približne 5 cm a s hrúbkou 4 cm. Následne sa do stredu dosky nanesú tri maltové terče. Celková plocha naneseného lepidla musí pokrývať približne 40 až 50 % plochy izolačnej dosky. Doska s nanesenou lepiacou maltou sa položí do zakladacej lišty a plošne pritlačí na obkladanú plochu.

Dosky sa lepia zospodu smerom hore na vzájomnú väzbu. Aby sa nepoškodila povrchová plocha izolačnej dosky, použije sa na zlepšenie plošnej priľnavosti pracovný nástroj s plochou približne 30 × 30 cm. Ak sa na dodatočnú izoláciu plôch použijú dosky alebo lamely z minerálnej vlny, je postup nanášania lepiacej malty na rubovú stranu izolácie odlišný. Na izolačnú dosku sa nanášajú dve vrstvy lepiacej mlaty. Prvá sa nanesie pomocou hladkej strany zubového hladidla na celú plochu dosky. Tým sa zabezpečí fixácia voľných vlákien, ktoré sú rozosiate na celom povrchu dosky. Na prvú vrstvu sa nanesie systémom „čerstvé do čerstvého“ druhá vrstva lepiacej malty, a to zubovou stranou zubového hladidla s veľkosťou zubov 12 × 12 mm (8 × 8 mm). Izolačná doska sa priloží na obkladanú plochu a ľahko pritlačí tak, aby bolo min. 90 % styčnej plochy pokrytej lepiacou maltou.

Pri plošnej fixácii treba zároveň dbať na dôkladnú preväzbu rohov a ich vzájomné nadväzovanie. Následne sa celá plocha prebrúsi a zarovná pomocou plošného brúsneho papiera s rozmermi 30 × 30 cm. V tejto fáze sa skontroluje zvislosť všetkých nároží a rovinnosť plochy. Prípadné defektné miesta je potrebné bezodkladne opraviť. Ďalším krokom realizácie tepelnoizolačného systému je osadenie rohových výstužných líšt.

Po pripevnení rohovej lišty a úprave nároží sa na celú zateplenú plochu aplikuje sklotextilná tkanina. Pancierová tkanina sa aplikuje do celoplošne naneseného maltového lôžka pomocou zubovej stierky s veľkosťou zuba 12 × 12 mm a vtlačí sa do hornej tretiny maltového lôžka. Jednotlivé pásy výstužnej tkaniny sa musia vzájomné prekrývať min. o 10 cm. Jej fixácia na podklad ďalšou vrstvou malty sa realizuje vždy zhora nadol.

Po vystierkovaní plochy sa realizuje vystuženie ostení okien. Tkanina, ktorá prekrýva otvor, sa nareže tak, aby v mieste ostení ostal dostatočný pruh, ktorého šírka zodpovedá hĺbke ostenia. Rohy sa narežú pod uhlom 45°. Na ostenie sa nanesie malta a do nej sa vloží pás tkaniny, ktorá sa celoplošne zapracuje do maltového lôžka. Na zlepšenie plošnej pevnosti stierkovaných plôch sa realizuje dodatočné vystuženie rohov okenných otvorov z lícnej pohľadovej strany.

Vystuženie sa realizuje vložením štvorcov (30 × 30 cm) alebo obdĺžnikov (25 × 50 cm) zo sklotextilnej tkaniny. Tkanina sa umiestni cez roh ostenia pod uhlom 45° a dôkladne sa zastierkuje maltou. Nakoniec sa prebandážuje vnútorný roh okenného otvoru úzkym prúžkom sieťoviny. Pred celkovým zarovnaním vrstvy stierky sa vykoná kotvenie systému.

01 | Zakladacia úroveň
Pred ukladaním tepelnej izolácie sa rozmeria zakladacia úroveň celej plochy a prichytia zakladacie lišty s odkvapovým nosom (šírka lišty závisí od šírky izolácie). Lišta sa na okraji prichytí samoreznou skrutkou.

02 | Zakladacia lišta
Zakladacia lišta sa na podklad pripevní tzv. natĺkacími hmoždinkami, ktoré sa vložia do predvŕtaných otvorov. Natĺkací tŕň sa zatlčie gumeným kladivom. Medzi jednotlivými lištami musí byť vždy dilatačná medzera so šírkou približne 3 až 5 mm.

03 | Lepiaca malta
Lepiaca malta sa pripraví do spracovateľnej konzistencie vysypaním obsahu vreca (25 kg) do 6 l čistej vody.

04 | Zmiešanie malty
Na miešanie lepiacej malty sa použije nízkootáčkové miešadlo (max. 500 ot./min.). Zmes sa mieša, až kým nevznikne plastická kaša bez hrudiek. Zmiešaná zmes a nechá odstáť 5 minút a opätovne sa premieša. Zmes je spracovateľná do 1 hodiny.

05 | Nanesenie lepidla
Po obvode izolačnej dosky sa nanesie pás lepiacej malty so šírkou približne 5 cm a s hrúbkou 4 cm. Následne sa do stredu dosky nanesú tri maltové terče.

06 | Nalepenie izolačnej dosky
Doska s nanesenou lepiacou maltou sa položí do zakladacej lišty a plošne pritlačí na obkladanú plochu. Dosky sa lepia zospodu smerom hore na vzájomnú väzbu.

07 | Pritlačenie izolačnej dosky
Aby sa nepoškodila povrchová plocha izolačnej dosky, použije sa na zlepšenie plošnej priľnavosti pracovný nástroj s plochou približne 30 × 30 cm, ktorým sa izolačné dosky dôkladne pritlačia na podklad.

08 | Stiahnutie prebytočnej malty
Izolačné dosky musia byť zrazené k sebe, aby medzi hranami nevznikali medzery. Do škár medzi jednotlivými doskami sa nesmie dostať lepiaca malta ani stierka, preto sa prebytočná malta po nalepení dosky stiahne murárskou lyžicou.

09 | Miesta spojov
Izoláciou obložené plochy sa v miestach spojov prichytia tzv. plastovými tanierovými hmoždinkami so skrutkovacím kovovým tŕňom.

10 | Prebrúsenie plochy
Následne sa celá plocha prebrúsi a zarovná pomocou plošného brúsneho papiera s rozmermi 30 × 30 cm.

11 | Zvislosť nároží
Pomocou dvojmetrovej hliníkovej vodováhy sa skontroluje zvislosť všetkých nároží.

12 | Vyrovnanie plochy
Zároveň sa skontroluje rovinnosť plochy. Prípadné defektné miesta je potrebné bezodkladne opraviť.

13 | Vystuženie rohov
Na rohy obvodovej konštrukcie sa nanesie vrstva lepiacej malty, do ktorej sa vloží výstužná rohová sieťka a na ňu sa položí kovový rohový profil.

14 | Zastierkovanie rohu
Na výstužný rohový profil sa nanesie pomocou murárskej lyžice lepiaca malta a pomocou rohovej murárskej lyžice sa zahladí.

15 | Maltové lôžko pod sklotextilnú tkaninu
Po približne 48 hodinách sa na celú zaizolovanú plochu aplikuje výstužná sklotextilná tkanina. Najskôr sa celoplošne nanesie prvá vrstva lepiacej malty a následne druhá vrstva, ktorá sa nanáša zubovou stranou antikorového hladidla.

16 | Aplikácia tkaniny
Tkanina sa aplikuje do celoplošne naneseného maltového lôžka pomocou zubovej stierky s veľkosťou zuba 12 × 12 mm a vtlačí sa do hornej tretiny maltového lôžka.

17 | Napojenie pásov tkaniny
Tkanina sa aplikuje zvisle z návinu a vždy s minimálnym vzájomným prekrytím jednotlivých pásov o 10 cm.

18 | Fixácia na podklad
Fixácia výstužnej tkaniny na podklad ďalšou vrstvou malty sa realizuje vždy zhora nadol. Po vystierkovaní plochy sa realizuje vystuženie ostení okien.

19 | Aplikácia tkaniny okolo otvorov
Tkanina, ktorá prekrýva otvor, sa nareže tak, aby v mieste ostení ostal dostatočný pruh, ktorého šírka zodpovedá hĺbke ostenia.

20 | Narezanie rohov
V mieste rohov sa výstužná tkanina nareže pod uhlom 45°.

21 | Zapracovanie tkaniny
Na ostenie sa nanesie malta a do nej sa vloží pás tkaniny, ktorá sa celoplošne zapracuje do maltového lôžka.

22 | Vystuženie rohov okien
Na zlepšenie plošnej pevnosti stierkovaných plôch sa realizuje dodatočné vystuženie rohov okenných otvorov z lícnej pohľadovej strany. Vystuženie sa realizuje vložením štvorcov (30 × 30 cm) alebo obdĺžnikov (25 × 50 cm) zo sklotextilnej tkaniny.

23 | Zastierkovanie vystuženia rohov okien
Tkanina sa umiestni cez roh ostenia pod uhlom 45° a dôkladne sa zastierkuje maltou.

24 | Vystuženie vnútorného rohu okna
Následne sa prebandážuje vnútorný roh okenného otvoru úzkym prúžkom sieťoviny.

25 | Rozmeranie kotvenia
Pred celkovým zarovnaním vrstvy stierky sa vykoná kotvenie systému. Rozmiestnenie kotiev sa presne rozmeria.

26 | Predvŕtanie otvorov
V mieste osadenia kotiev sa elektrickou vŕtačkou predvŕtajú otvory.

27 | Natlčenie kotiev
Kotvenie sa realizuje tzv. tanierovými hmoždinkami so skrutkovacím kovovým tŕňom EJOT cez sklotextilnú tkaninu. Kotvy sa natlčú pomocou gumeného kladiva.

28 | Dotiahnutie kotiev
Kovové tŕne sa dotiahnu pomocou akumulačného skrutkovača.

29 | Rozmiestnenie kotiev
Kotvy sa umiestňujú do pravidelného pásu, ktorý je vo vzdialenosti maximálne 15 cm od úrovne zvislého nárožia a v osovej vzdialenosti maximálne 25 cm od seba. Na ploche musí byť minimálne 8 ks kotiev na 1 m2, ak statický posudok nestanovuje inak.

30 | Prestierkovanie plochy
Po celoplošnom kotvení tkaniny sa celá plocha prestierkuje,  čím sa zarovnajú lokálne nerovnosti a zacelia všetky miesta po aplikácii kotiev. Väčšie nerovnosti sa odstránia prebrúsením plochy. Vzniknutý prach po brúsení treba dôkladne odstrániť metlou, kefou alebo stlačeným vzduchom.

31 | Obklad nadpražia
Po vyzretí vystierkovaných plôch (min. 48 hodín) sa presne rozmeria a vytvorí plán ukladania obkladových prvkov. Lepenie obkladu sa začína v úrovni okenného nadpražia. Na maltu nanesenú na vodorovnú a zvislú plochu nadpražia sa začnú lepiť rohové profily ostenia.

32 | Malta na obklad
Na zlepšenie prídržnosti sa odporúča na rubovú stranu obkladových pásikov naniesť vrstvu malty a obklad realizovať metódou obojstranného lepenia. Šírka ložnej škáry by mala byť 10 až 12 mm, styčnej škáry 10 mm.

33 | Korekcia polohy
Po dokončení nadpražia sa skontroluje rovinnosť obkladu a pomocou gumeného kladiva sa odstránia eventuálne nedostatky.

34 | Obkladanie plochy
Obklad plochy sa realizuje kombináciou rovných obkladových prvkov so špeciálnymi rohovými tvarovkami. Obkladové prvky sa kladú podľa rozmeraného plánu kladenia tak, aby sa dosiahlo vzájomné previazanie jednotlivých prvkov, a to o polovicu ich dĺžky.

35 | Kontrola rovinnosti obkaldu
Po nalepení plošných celkov sa vykoná posledná kontrola rovinnosti obkladu pomocou vodováhy.

36 | Zmiešanie škárovacej malty
Na škárovanie obkladu s nízkou nasiakavosťou je vhodná stierková malta na škárovanie plôch z tehlových pásikov s glazovaným povrchom. Obsah balenia 25 kg sa zmieša s približne 4 l čistej vody a mieša sa nízkootáčkovým miešadlom 3 až 5 minút.

37 | Navlhčenie podkladu
Pred škárovaním sa celá plocha obkladu navlhčí dôkladne vodou tak, aby pri aplikácii škárovacej malty nedochádzalo k priamemu kontaktu zmesi so suchým podkladom.

38 | Škárovanie
Škárovanie sa realizuje celoplošným nanášaním škárovacej malty v diagonálnom smere k všetkým škáram. Zmes sa nanáša na podklad pomocou stierky z tuhej gumy.

39 | Lokálne doškárovanie
Po celoplošnom vyškárovaní sa vykoná lokálne doškárovanie pomocou murárskej lyžice.

40 | Zaschnutie malty
Povrch sa nechá zaschnúť, až kým nie je lepivý.

41 | Očistenie povrchu
Po ľahkom zavädnutí škárovacej mlaty sa plocha očistí pomocou vlhkej hubky alebo molitanového hladidla.

42 | Vymývanie hubky
Hubku treba počas čistenia plôch dôkladne vymývať, aby nedochádzalo k spätnému zanášaniu „šlemu“ na čistenú plochu. Konečné očistenie sa realizuje suchou vlhkosť absorbujúcou handrou.

Pri tepelnoizolačnom systéme s povrchovou úpravou tehlovými pásikmi sa kotvenie realizuje tanierovými príchytkami so skrutkovacím kovovým tŕňom EJOT cez sklotextilnú tkaninu. Tento postup je nevyhnutný s ohľadom na pomerne vysokú hmotnosť finálnej pohľadovej vrstvy. Kotvy sa umiestňujú do pravidelného pásu, ktorý je vo vzdialenosti maximálne 15 cm od úrovne zvislého nárožia a v osovej vzdialenosti maximálne 25 cm od seba. Na ploche musí byť minimálne 8 ks kotiev na 1 m2, ak statický posudok nestanovuje inak.

Po celoplošnom kotvení tkaniny sa celá plocha prestierkuje,  čím sa zarovnajú lokálne nerovnosti a zacelia všetky miesta po aplikácii kotiev.

Ďalším pracovným krokom je po vyzretí vystierkovaných plôch (min. 48 hodín) presné rozmeranie a vytvorenie kladačského plánu jednotlivých obkladových prvkov tak, aby na seba nadväzovali jednotlivé styčné a ložné škáry a dotvárali ucelenú obloženú plochu bez rušivých elementov. Lepenie obkladu sa začína v úrovni okenného nadpražia. Na zvislo nanesenú lepiacu maltu sa začnú lepiť rohové profily ostenia.

Na zlepšenie prídržnosti sa odporúča na rubovú stranu obkladových pásikov naniesť vrstvu malty a obklad realizovať metódou obojstranného lepenia. Po dokončení nadpražia sa skontroluje rovinnosť obkladu a odstránia sa eventuálne nedostatky. Obklad plochy sa realizuje kombináciou rovných obkladových prvkov so špeciálnymi rohovými tvarovkami. Obkladové prvky sa kladú podľa rozmeraného plánu ukladania tak, aby sa dosiahlo vzájomné previazanie jednotlivých prvkov, a to o polovicu ich dĺžky.

Po nalepení plošných celkov sa vykoná posledná kontrola rovinnosti obkladu pomocou vodováhy. Obklad možno realizovať pásikmi s nízkou nasiakavosťou s  prevažne hladkým povrchom alebo pásikmi s rustikálnym povrchom, ktoré sa vyrábajú rezaním celých tehál. Ich postup kladenia je rovnaký, avšak treba mať otvorené aspoň tri balenia a obsahy týchto balení kombinovať, čím sa dosiahne želaný rustikálny efekt. Na škárovanie obkladu s vysokou nasiakavosťou sa používa malta na dodatočné ručné škárovanie pohľadového muriva s obsahom trassu. Obsah balenia 30 kg sa zmieša s približne 3 až 3,8 l čistej vody a dôkladne premiešava 3 až 5 minút nízkootáčkovým miešadlom (max. 500 ot./min.) do zavlhnutej, polosuchej konzistencie bez hrudiek.

Škárovacia malta sa nanáša do škár v namiešanej polosuchej konzistencii a tlakom sa vyplní celý objem škáry bez dutín. Minimálna hrúbka vrstvy škárovacej malty musí byť na celú hrúbku obkladového pásu (min. 15 až 20 mm). Správne pripravená škárovacia malta po uchopení do dlane zostáva po stlačení v tvare guľky a nelepí sa na dlaň. Škárovacia malta sa dôkladne vtláča kovovou škárovačkou (rozmer podľa šírky škáry) silou do celého profilu škár v dvoch vrstvách systémom „živý do živého“. Každú vrstvu treba tlakom nástroja dobre utesniť. Po vtlačení škárovacej malty do celého objemu škáry sa nechá malta mierne zavädnúť a následne sa povrch upraví do požadovaného tvaru a štruktúry vhodným prostriedkom (dreveným kolíkom, gumovou hadicou a pod.).

Po celoplošnom vyškárovaní sa plocha pozametá vhodnou metlou. Na škárovanie obkladu s nízkou nasiakavosťou je vhodná stierková malta na škárovanie plôch z tehlových pásikov s glazovaným povrchom. Obsah balenia 25 kg sa zmieša s približne 4 l čistej vody a mieša sa nízkootáčkovým miešadlom 3 až 5 minút.

Pred škárovaním sa celá plocha obkladu navlhčí dôkladne vodou tak, aby pri aplikácii škárovacej malty nedochádzalo k priamemu kontaktu zmesi so suchým podkladom. Škárovanie sa realizuje celoplošným nanášaním škárovacej malty v diagonálnom smere ku všetkým škáram. Zmes sa nanáša na podklad pomocou stierky z tuhej gumy.

Po celoplošnom vyškárovaní sa vykoná lokálne doškárovanie pomocou murárskej lyžice a povrch sa nechá zaschnúť, až kým nie je lepivý. Posledným krokom je očistenie vyškárovanej plochy, ktoré sa realizuje penovou hubkou neustále vymývanou vo vode. Škárovanie možno realizovať najskôr jeden až dva týždne po nalepení obkladových pásikov.

Info o materiáloch:
» Vonkajší tepelnoizolačný kompozitný systém s povrchovou úpravou tehlovými pásikmi bez odvetrávanej medzery na kontaktné zateplenie zvislých obvodových stien novostavieb či rekonštruovaných budov; súčasťou systému je tepelná izolácia na báze polystyrénu alebo minerálnej vlny

Čo budete potrebovať

Zakladacia lišta
Zakladací AL-profil s odkvapovým nosom
šírka v závislosti od šírky tepelnej izolácie,
dĺžka 2 m

Natĺkacie hmoždinky

Flexibilná lepiaca malta
quick-mix RKS
spotreba od 1,7 kg/m2, papierové vrece, 25 kg

Tepelná izolácia
Tepelnoizolačné dosky na báze fasádneho polystyrénu
alebo
Tepelnoizolačné dosky či lamely na báze minerálnej vlny

Sklotextilná výstužná tkanina
Vertex R265

Rohový výstužný profil a sieťka

Tanierová zatĺkacia hmoždinka so skrutkovacím kovovým tŕňom

Tanierová zatĺkacia hmoždinka s natĺkacím tŕňom

Tehlové pásiky
Klinker

Škárovacia malta (nenasiakavé pásiky s glazovaným povrchom)
quick-mix RSS
spotreba 3,9 až 7,7 kg/m2, papierové vrece, 25 kg
alebo
Škárovacia malta (nasiakavé pásiky)
Quick-mix FM
spotreba 4,5 až 7,5 kg/m2, papierové vrece, 25 kg

Náradie
elektrická vŕtačka
gumené kladivo
plastové vedro
nízkootáčkové miešadlo
murárska lyžica
nástroj na pritláčanie s plochou približne 30 × 30 cm
hliníková lata, 2 m
hladidlo s brúsnym papierom
antikorové hladidlo
antikorové zubové hladidlo (veľkosť zuba 12 × 12 mm)
vysúvací skalpel
príklepová vŕtačka
akumulačný skrutkovač
rohová murárska lyžica
rukavice
gumené hladidlo
plastové hladidlo
molitanové hladidlo
rozprašovač na vodu

Pozor!

Umiestnenie škár izolačných dosiek
Škáry medzi izolačnými doskami nesmú byť umiestnené na rozhraní dvoch rôznorodých konštrukcií alebo v mieste priebežných trhlín. Dosky tepelnej izolácie musia tieto miesta presahovať minimálne o 10 cm.

TEXT + FOTO: quick-mix

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.