Utesnené obklady na báze plastu
Galéria(3)

Utesnené obklady na báze plastu

Partneri sekcie:

Jedným z materiálov, ktorý možno použiť ako výplň fasád, je plast. Je to materiál na báze polymérov podobných živiciam a môže slúžiť ako transparentná alebo netransparentná výplň napr. pri utesnených obkladoch. Svoje uplatnenie tu nachádzajú najmä polyester vystužený sklenými vláknami a polykarbonát.

Polyester vystužený sklenými vláknami

Je to kompozitný materiál s prímesou sklených vlákien. Z pevnostných charakteristík vyniká pevnosť v ťahu, ktorá je väčšia ako pri oceli. Dobre prenáša namáhanie v šmyku a tlaku. Pri veľkom zaťažení sa však veľmi ohýba a musí byť vystužený, no napriek tomu je tuhší ako iné plasty. Polyester vystužený sklenými vláknami nie je horľavý a pri určitých aplikáciách odoláva požiaru až 60 minút.

Polykarbonát

Tento materiál sa radí medzi termoplasty – materiály, ktoré sa pri vysokých teplotách roztavia. V stavebníctve sa polykarbonát využíva vo forme jedno-, dvoj- a trojkomôrkových prvkov v tvare platní, ale možno z neho vyrobiť aj zložitejšie tvary. Dvoj- a trojkomôrkové platne majú pozdĺžne vrstvy oddelené stojinami. Vďaka tejto štruktúre je materiál tuhší a má vzduchové dutiny, ktoré zlepšujú jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Maximálna veľkosť platní je asi 2 000 × 6 000 mm.

Polykarbonát má tendenciu časom ožltnúť, čomu možno zabrániť úpravou jeho povrchu akrylom. Má veľkú pevnosť, je tvarovateľný a má malú hmotnosť. V porovnaní so sklom je jeho výhodou rázová pevnosť, ktorá je vyššia ako pri bezpečnostnom alebo lepenom skle. Najväčšími nevýhodami polykarbonátu v porovnaní so sklom sú kratšia životnosť, malá odolnosť proti škrabancom, ktoré spôsobujú jeho zmatnenie, a veľká miera tepelnej rozťažnosti (o 20 % väčšia ako pri skle). Tento materiál je horľavý, a preto ho možno použiť na fasády iba v obmedzenom rozsahu.

Platne z polyesteru vystuženého sklenými vláknami

Výhodou tabúľ z polyesteru vystuženého sklenými vláknami je ich malá hmotnosť a možnosť vyrobiť ich vo formách s rozmerom tabúľ 6 000 × 1 500 mm. Obkladové platne z polyesteru vystuženého sklenými vláknami možno vyrobiť ako samostatné platne, ktoré sa vložia do systému s hliníkovými pritláčacími lištami so sekundárnou nosnou konštrukciou alebo sú stužené vlastnými profilmi z extrudovaného hliníka. Platne pozostávajú z dvoch tabúľ z polyesteru vystuženého sklenými vláknami, ktoré sa nalepia na prednú a zadnú stranu tuhého tepelnoizolačného materiálu. Steny zhotovené z týchto platní sú ekonomickejšie ako zodpovedajúca tepelnoizolačná zasklená stena. Aby boli platne stabilné a poskytovali požadovanú tepelnú ochranu, vyrábajú sa v hrúbkach 70 až 75 mm.

Kotvenie platní pomocou prítlačných líšt

Montáž platní je podobná montáži sklenených tabúľ. Platne z polyesteru vystuženého sklenými vláknami majú navyše tenké hrany, ktoré možno stlačiť, vložiť do tesnenia z EPDM a kotviť pomocou extrudovanej hliníkovej lišty. Okná sa osadzujú do pritláčacích líšt ako samostatné prvky. Pretože nie je jednoduché vytvoriť v platni prevetrávanú dutinu na odvod vlhkosti, okná sa vkladajú priamo do platní len zriedka. Pri prvých verziách fasád z platní z polyesteru vystuženého sklenými vláknami sa v 60. a 70. rokoch minulého storočia používali na utesnenie škáry medzi oknom a platňou gumené tesnenia, ktoré slúžili aj na utesnenie čelných skiel automobilov.

Keďže tesnenie sa nepoužívalo len v jednej úrovni, vznikali netesné miesta, cez ktoré mohla do konštrukcie prenikať vlhkosť. Pri kotvení platní sa používajú prítlačné lišty a prítlačné platničky z hliníka. Pretože technológia nanášania povrchovej farby je pri každom materiáli odlišná, vznikajú rôzne odtiene krycích líšt a tabúľ. To možno využiť pri architektonickom stvárnení fasády.

Spájanie platní pomocou profilov z extrudovaného hliníka

Platne z polyesteru vystuženého sklenými vláknami možno spájať aj pomocou profilov z extrudovaného hliníka, ktoré sa zapustia do škár medzi platňami. Platne sa vkladajú do profilov s prerušeným tepelným mostom. Veľké platne sa vnútri stužujú profilmi v tvare písmena I alebo T. Platne môžu byť opakové alebo priesvitné. Pri priehľadných platniach vidieť vnútorný nosný rám z hliníka ako raster, a preto pripomínajú tradičné japonské zásteny „shoji“. Tieto vnútorné rebrá vytvárajú raster 300 × 300 mm až 300 × 600 mm. Priestor medzi dvomi priesvitnými platňami môže byť vyplnený priesvitným tepelnoizolačným materiálom, čím sa zvýši tepelnoizolačný účinok fasády a zároveň sa nebráni prenikaniu denného svetla do interiéru.

Ako tepelnoizolačný materiál sa väčšinou používa minerálna vlna, ktorá však musí byť dobre upevnená, aby sa neskôr nezosunula. Bez tepelnej izolácie je svetelná priepustnosť platní asi 15 % a hodnota súčiniteľa prechodu tepla U je 1,5 W/(m2. K), čo približne zodpovedá hodnotám prvkov s dvojitým zasklením. Na rozdiel od systému s pritláčacími lištami možno do platní vložiť okná, pričom možno skombinovať okná, dvere a priesvitné platne bez komplexného rámového systému. Okenné rámy môžu byť súčasťou obvodových extrudovaných hliníkových profilov v tvare písmena T. Pri okenných rámoch integrovaných do hliníkových profilov, ktoré majú stykové škáry utesnené silikónom, nevznikajú netesné miesta ako pri spoločnom osadzovaní okenných rámov a rámov platní. Pri integrovanom okennom ráme môže voda vytekať z rámu.

Polykarbonátový obklad

Na stenové obklady sa používa polykarbonát v podobe tvarovaných platní alebo dvojkomôrkových, resp. Trojkomôrkových platní. Platne sa môžu ukladať vo zvislom smere tak, aby mohla dažďová voda odtekať bez znečistenia priesvitného materiálu, alebo vo vodorovnom smere. Ak sa pri ukladaní platní s tvarovaním vo zvislom smere nepoužije opakový tmel, platne sa ukladajú na presah a vytvárajú tak viditeľné prekrytie. Ako spojovacie prvky možno použiť aj tvarované hliníkové profily, ktoré sa osadia medzi dve platne ležiace vedľa seba.

Výroba obkladov z polykarbonátu sa obmedzuje na výrobu platní, ďalšie prvky ako profily na obklady vonkajších parapetov alebo ukončovacie profily sa zvyčajne nevyrábajú. Namiesto toho sa používajú hliníkové krycie lišty, ktoré sa upevnia tak, aby boli minimálne viditeľné. Na kotvenie dvojkomôrkových polykarbonátových prvkov sa používajú tradičné hliníkové rámy na okná alebo rámy systémov zasklení roštových fasád. Niektorí výrobcovia dodávajú extrudované profily v tvare písmena I podobné profilom používaným pri obkladoch z platní z polyesteru vystuženého sklenými vláknami, pričom vzniká veľmi ľahký kotviaci systém.

Vzhľadom na nedostatočnú odolnosť proti požiaru nemožno tento materiál používať pri výstavbe skladov a továrenských budov, aj keď ostatné vlastnosti tohto materiálu by ho na tento účel predurčovali – je priesvitný, má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a je ekonomický. Rovnako ako pri tvarovaných platniach z polykarbonátu sa väčšinou nevyrábajú iné štandardné prvky a namiesto profilov z polykarbonátu, ktorých výroba by bola veľmi nákladná a prácna, sa na obklady parapetov a atík používajú hliníkové profily.

spracované z publikácie Moderné fasády
Foto: Zenit, s. r. o.

Príspevok je súčasťou publikácie Moderné fasády, ktorá je v predaji od októbra 2007.