Povrchové úpravy fasád  – ako sa zorientovať?
Galéria(2)

Povrchové úpravy fasád – ako sa zorientovať?

Partneri sekcie:

Keďže je v súčasnosti na trhu dostatočne široký sortiment fasádnych omietok a náterov určených na povrchovú úpravu fasád, realizátor, projektant alebo investor často stoja pred zložitým rozhodnutím – ktoré riešenie vybrať, aby bolo optimálne?

Spojivo je základ
Základnými zložkami materiálov povrchových úprav sú spojivá, pigmenty, plnivá, rôzne aditíva a rozpúšťadlá. Najdôležitejšou zložkou, bez ktorej nemôže existovať žiadna omietka alebo fasádny náter, je však spojivo. Určuje vhodnosť použitia povrchovej úpravy na konkrétny podklad za konrétnych okrajových podmienok (druh podkladu z hľadiska materiálového zloženia, jeho vlhkosť a pod.), zabezpečuje pevné a trvalé spojenie ostatných zložiek materiálu a ovplyvňuje prídržnosť povrchovej úpravy k podkladu.

Výber konkrétnych materiálov

Prvým kritériom pri výbere vhodnej povrchovej úpravy je zvyčajne predstava o budúcej fasáde (členenie, štruktúra a farebnosť povrchovej úpravy). V zásade je na výber medzi hladkou fasádou s povrchovou úpravou fasádnym náterom a fasádou so štruktúrou (hladená, škrabaná, ryhovaná).

Bez ohľadu na štruktúru fasády je však najdôležitejšie zvoliť takú povrchovú úpravu, ktorá bude svojím zložením a vlastnosťami vhodne spolupôsobiť s podkladom a zároveň bude schopná odolávať všetkým jestvujúcim vonkajším vplyvom (slnečné žiarenie, náporový dážď, výfukové plyny, prach, kyslé dažde, machy, riasy atď.).

Vlastnosti materiálov pre povrchové úpravy z tohto hľadiska podstatne ovplyvňuje práve druh použitého spojiva.

Druhy fasádnych materiálov
Podľa druhu použitého spojiva sa  jednotlivé fasádne materiály sa delia na akrylátové, silikátové, silikónové a minerálne. Pri výbere vhodného materiálu treba rešpektovať charakteristické vlastnosti jednotlivých skupín a rozhodovať sa podľa podmienok, v ktorých sa materiály budú aplikovať, a požiadaviek, ktoré majú plniť.

Typickým príkladom je požiadavka na paropriepustnosť, s ktorou sa možno stretnúť najmä u starších objektov, ale aj pri novostavbách s vyššou stavebnou vlhkosťou (nedostatočne vyzretými omietkami a potermi, nevyzretým pórobetónom a pod.). V takomto prípade by mala mať povrchová úprava pokiaľ možno čo najnižší difúzny odpor a na použitie sú preto vhodné najmä minerálne, silikátové alebo silikónové materiály. Akrylátové disperzné povrchové úpravy sú vzhľadom na vyšší difúzny odpor na aplikáciu na týchto objektoch nevhodné.

Naopak, v prípade požiadavky na sýte farebné odtiene sa odporúča siahnuť po akrylátových materiáloch, ktoré umožňujú použiť výraznejšiu pigmentáciu. Silikónové, a najmä silikátové hmoty nie je možné pigmentovať v príliš výrazných farebných odtieňoch, farebnosťou sa teda približujú skôr k prírodným odtieňom.

Silikátové materiály sa neodporúča aplikovať na opravované fasády. Podklad v takomto prípade sa vyznačuje nerovnomernou nasiakavosťou a vlhkosťou, čo pri použití silikátových materiálov môže viesť ku vzniku škvŕn a rozdielom vo farebnosti. Na takéto povrchy je ideálne použiť materiály na silikónovej báze. Podobne silikátové omietky a farby nie je vhodné aplikovať na staré silikónové a disperzné nátery, teda na hydrofobizované podklady.

Vplyv prostredia
Pri rozhodovaní o najvhodnejšej povrchovej úprave zohráva často dôležitú úlohu aj prostredie, v ktorom je objekt postavený. Ak je totiž situovaný vo viac znečistenom  prostredí, je dobré sa pri výbere orientovať na materiály s nízkou špinivosťou. Tejto požiadavke opäť najlepšie vyhovujú silikónové, silikátové a minerálne materiály. Naproti tomu disperzné látky statickým elektrickým nábojom priťahujú poletujúce zrnká prachu a sú teda náchylnejšie na znečistenie.

V exponovaných lokalitách s častými a silnými náporovými dažďami je potrebné voliť materiál s nízkou nasiakavosťou, napr. silikónové alebo disperzné materiály.

Životnosť
Pokiaľ ide o životnosť jednotlivých druhov povrchovej úpravy, samozrejme, nátery nemôžu konkurovať omietkam, či už tenkovrstvovým, alebo minerálnym ušľachtilým. Z pohľadu materiálovej bázy sa však najdlhšou životnosťou vyznačujú minerálne, silikátové a silikónové materiály.

Záver

O spoľahlivom fungovaní povrchovej úpravy však okrem výberu vhodného materiálu rozhoduje aj jeho výrobca. Podobne ako pri iných investíciach s očakávanou dlhodobou životnosťou je preto rozumné prikloniť sa k materiálom od renomovaných výrobcov ponúkajúcich okrem kvalitných materiálov aj komplexný servis a poradenstvo. 

Pripravené v spolupráci spoločností Woodcote Stavebniny a Baumit
Foto: Wolseley Slovakia s.r.o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.