Novinky vo fasádach z kompozitných materiálov
Galéria(8)

Novinky vo fasádach z kompozitných materiálov

Partneri sekcie:

Aplikácie obkladu fasád z kompozitných materiálov sú odbornej verejnosti známe už druhú desiatku rokov. Ide o sendvičový materiál z troch vrstiev (hliník – plast – hliník), aj keď pedant by pripočítal i vrstvy lepidiel a lakov a presviedčal by nás až o siedmich vrstvách. Volá sa Bond. Bond. Veselá paralela medzi neprekonateľnými vlastnosťami dokonalého agenta a vlastnosťami kompozitných materiálov ideálnych pre obklady slnkom, vetrom, dažďom a mrazom namáhaných fasád je na mieste. Mimo akýchkoľvek žartov však medzi kladné vlastnosti týchto dosiek patrí nielen rovinnosť, ale aj tvarová a časová stálosť.


Na Slovensku sa dlhé roky používal jediný takýto kompozitný materiál s názvom ­Alucobond od nemeckej spoločnosti Alcan. Preto tento názov „zľudovel“ a začal sa používať aj na označovanie všetkých typov fasád z podobných materiálov. Takže pod všeobecným označením „fasáda z Alucobondu“ sa v poslednom období objavujú na Slovensku veľmi pekné realizácie aj  z J-Bondu, Sundbondu, GutBondu a rôznych ďalších Bondov.

Pri výbere materiálu treba šetrných investorov upozorniť na skutočnosť, že kvalitný materiál by mal mať okrem certifikátu i hrúbku hliníkových vrstiev 0,5 mm a povrchové úpravy musia byť UV odolné. Niektoré Bondy sú určené len do interiérov, čomu zodpovedá aj hrúbka hliníkových vrstiev len 0,3 mm a povrchové úpravy, ktoré by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Pre elegantnejšie aplikácie sa z dosiek vyrábajú kazety: doska sa oreže na požadovaný rozvinutý tvar a v miestach ohybov sa vnútorná vrstva hliníka i časť plastového jadra nareže. Tento proces sa bežne robil na špeciálnych pílach, novinkou je však opracovávanie dosiek na CNC strojoch. Takto sa dajú vyrábať veľmi presné kazety zložitých tvarov a s ďalšími možnými otvormi, napr. na zabudované svietidlá či na zábradlie.
Po výbere materiálu samotných dosiek treba pre konkrétnu aplikáciu vybrať aj vhodný konštrukčný systém. Vývoj zaznamenal viaceré systémy, mnohé sa pravdepodobne ani nedožili úspešnej realizácie.

V súčasnosti sa na Slovensku objavujú systémy na obr. 1 až 3.

 
Obr. 1 Nitované dosky na konštrukcii
Na jednoduchom ráme z hliníkových profilov sú prinitované naformátované platne z Bondu. Toto riešenie sa používa len na rozmerovo menšie aplikácie (podhľady, domerky a skružované časti rovných platní). Svojím nevzhľadným nitovaným povrchom môže zaradiť celú budovu do kategórie „Nautilusov“.
Obr. 2 SZ-systém
Na základný rám zo špeciálnych hliníkových profilov sa skrutkujú jednotlivé kazety. Kazeta z Bondu má zahnuté všetky štyri bočnice. Na hornej bočnici je prinitovaný Z profil, do ktorého sa zasunie S profil umiestnený na spodnej bočnici vyššie umiestnenej kazety.
  Obr. 3 Závesný systém
Na nosnom ráme sú priskrutkované závesy, na ktoré sa jednotlivé kazety jednoducho vešajú. Kazety majú hornú a dolnú bočnicu dvakrát ohnutú a na bočných okrajoch sú vyfrézované, resp. vyseknuté drážky na zavesenie.

Architekti však požadujú aj zložitejšie prvky, napr. fasády do oblúkov. Pre tento prípad existuje viacero možných riešení:

•    v prípade väčších polomerov sa fasády obkladajú rovnými kazetami do tvaru mnohouholníkov;

•  na úkor estetiky možno použiť už opísaný nitovaný systém – stačí skružiť platne Bondu na bežnej skružovačke. Vzhľad však kazí veľké množstvo nitov;

•    najelegantnejšie a technologicky najnáročnejšie je skružovanie už poskladaných kaziet SZ-systému.

Na obr. 4 (titulný obrázok) je fasáda z kaziet, ktoré sú sčasti skružené a sčasti rovné.
Výroba takýchto kaziet je náročná najmä na presnosť a opakovateľnosť. Vďaka úspešnému vývoju novej výrobnej technológie však možno zrealizovať aj takúto zložitú akciu.

Na obr. 5 (v galérii) je budova L-Palace v Žiline. Okrem približne 1 400 m2 skružovaných kaziet sú tu použité ďalšie novinky: šikmé spájanie dvoch skružovaných častí rôznej farby do jednej kazety a atypické oblúkové parapety zvárané z hliníkového plechu.

Hranice možností klasických fasád z Bondu sa výrazne posunuli vpred. Nemusí ísť len o klasické rovné fasády, prípadne „Nautilusy“ plné nitov. Niektoré druhy Bondov sú viac, niektoré menej tvárne, čo umožňuje realizovať nové aplikácie. Pohľad na slnkom zaliatu budovu obloženú skruženým Bondom určite očarí ešte veľa architektov a investorov a dá sa očakávať, že na Slovensku pribudne mnoho stavieb, ktoré budú určovať trend v tejto technológii.

Ing. Peter Pobjecký, Nero, s. r. o.
Foto: archív autora