Ľahké obvodové plášte verzus ľahké fasády
Galéria(10)

Ľahké obvodové plášte verzus ľahké fasády

Partneri sekcie:

Veľká pozornosť sa venuje technickým parametrom obvodového plášťa, ale rozhoduje aj kvalitný vzhľad. Zaujímali nás preto možnosti dodávateľov nielen pri zhotovovaní funkčného obvodového plášťa, ale aj esteticky zaujímavej fasády.
Ľahké fasády sa uplatňujú na budovách s plánovanou dlhšou životnosťou (na administratívnych budovách, v retailových centrách a pod.) alebo pri opláštení budov efemérnejšieho charakteru – logistických centier, skladov, hál. Uvažuje sa pri koncepcii fasády o jej životnosti, o tom, ako bude vyzerať po rokoch?


Ing. Róbert Hilkovič, technický manažér, Haironville Slovensko, s. r. o., Bratislava
Ing. Peter Mišura, vedúci zastúpenia v SR, TRIMO Slovakia, spol. s r. o., Bratislava
Štepán Lášek, produktový manažér, Lindab, s. r. o., Praha
Ing. Róbert Hlavinka, vedúci zastúpenia v SR, HOESCH Bausysteme GmBH, organizačná zložka, Bratislava
Ing. Igor Dúbravec, riaditeľ, Reynaers Systems, s. r. o., Bratislava
Ing. Juraj Škorvánek, obchodný riaditeľ, Ingsteel, spol. s r. o., Bratislava
Ing. Marián Korsák, KOVOVÉ PROFILY SR, spol. s r. o., Trenčín


1. Vedia dodávatelia prispôsobiť riešenie fasády konkrétnej predstave architekta, navrhnúť atypické riešenie pre konkrétnu budovu? (Často sa stretávate s tým, že architekti prichádzajú s takýmito požiadavkami?)

Ing. R. Hilkovič

Na otázku, či dodávatelia vedia prispôsobiť riešenie fasády predstave architekta, musím odpovedať, že podľa môjho názoru vedia, ale vždy len do určitej miery. Ovplyvňujú to v prvom rade technické možnosti samotného materiálu a potom, samozrejme, aj cena, pretože s klesajúcou „sériovosťou“ produktu rapídne narastá cena. Práve to býva kameňom úrazu pri väčšine návrhov architektov.

Práve na uspokojenie predstáv o atypickom riešení vzhľadu konkrétnych budov naša spoločnosť s podporou materského koncernu Arcelor prijala rozhodnutie v tomto roku posilniť segment exkluzívnych fasád vytvorením samostatnej divízie. Tá bude mať za úlohu prostredníctvom širokého sortimentu exkluzívnych produktov v kombinácii so širokou paletou povrchových úprav uspokojovať potrebu atypického riešenia najmä objektov občianskej vybavenosti, sídel spoločností, ale aj častí jednoduchších objektov, ako sú vstupné portály, podhľady a pod.

Pevne verím, že so zvyšujúcim sa počtom zahraničných investícií na Slovensku a s rozvojom našej krajiny bude narastať aj dopyt investorov a architektov po takýchto atypických exkluzívnych riešeniach.

Ing. P. Mišura

Naša spoločnosť sa prispôsobuje a inovuje svoje produkty v súlade s novým trendom a požiadavkami zákazníkov. Investujeme do nových produktov, technológií a vedomostí. Aktívne monitorujeme prácu architektov a všímame si zmeny a nároky kladené na fasády. Dlhodobé partnerstvo nám pomáha porozumieť želaniam, potrebám a snom architektov a ich odvážnym myšlienkam. Vzťahy s architektmi sú podporené prezentáciami, obchodnými stretnutiami a tréningovými kurzami. Každoročne organizujeme súťaž Trimo Architectural award, kde sa oceňujú najkreatívnejšie riešenia strechy a fasády pri použití našich ohňovzdorných panelov. Aj tu sa buduje dobrá spolupráca s architektmi a dizajnérmi.

Š. Lášek

Fasády týchto typov zostáv z komponentov sú viac alebo menej modifikovateľné a na tieto možnosti sa zvyčajne prihliada v samotnom projekte. Jednotlivé časti sú zväčša pevne dané tvary s možnosťou úpravy rozmerov pre každú situáciu alebo konkrétny zámer architekta. Dodávateľ materiálov alebo konečný dodávateľ väčšinou disponuje súborom detailov, ktoré rieši a navrhuje prípady vyskytujúce sa na rôznych stavbách. Určité úpravy – skracovanie plechov a podporného roštu, ostré strihy atď. – treba vykonať aj na mieste stavby.

Ing. R. Hlavinka

Súčasným trendom dnešného moderného staviteľstva budov je zavádzanie a aplikácia nových moderných technológií. Na výber je veľa možností, takže nevidím problém, aby sa dodávatelia prispôsobili predstavám architekta. Dôležité je, aby sa im prispôsobila aj peňaženka investora. Keď to ten schváli, nič nie je problém. A je pravda, že architekti často prichádzajú s takými požiadavkami. Ale všetko sa dá vyriešiť. Keby neboli požiadavky a otázky, neboli by ani odpovede a progres a stagnovali by sme.

Ing. I. Dúbravec

Každý projekt, realizovaná stavba si vyžaduje špecifické technické riešenie, či ide o malú fasádu rodinného domu, alebo o fasádu výškovej budovy s rôznym využitím. Prístup dodávateľov hliníkovej fasád k riešeniu projektu sa už od prvopočiatku konzultuje s tímom architektov, ktorí sa podieľajú na tvorbe diela. Pred realizáciou stavby treba detailne spracovať rezy jednotlivých napojení fasádnej konštrukcie, odvodnenie, kotvenie, parapety, oplechovanie, dilatácie atď. a zakomponovať ich do realizačného projektu. To umožňuje spracovateľom a dodávateľom stavby presne riešiť použitie stavebných materiálov a zabezpečiť technické parametre budovy.

Takisto sa často stretávame s atypickými riešeniami. Mnohé však niekedy hraničia s obmedzením technických parametrov použitých materiálov. Často sa požiadavky kladú na nadrozmery sklených výplní, resp. minimalizovanie pohľadovej šírky použitých profilov.

Ak si investor môže dovoliť štrukturálnu alebo pološtrukturálnu fasádu bez použitia zasklievacích líšt, sme veľmi radi, ale po cenových kalkuláciách sa zistí, že je to finančne náročné riešenie. Potom sa hľadajú alternatívy zníženia rozpočtu a konštrukčné riešenie sa úplne zmení na štandardný systém zasklievania, resp. na rámovú konštrukciu. Preto spoločne hľadáme optimálne riešenie, vďaka ktorému sa budova stane nielen esteticky funkčnou, ale aj atraktívnou.

Vsadené okenné a dverové výplne do fasády sú bežným stavebným prvkom. V prípade, že sú rozmery nadštandardné, použité rámové a krídlové profily musia mať väčšiu pohľadovú šírku a hĺbku. Hĺbka zasklenia ovplyvňuje aj celkovú konštrukciu. Najžiadanejšie sú francúzske okná, vchodové dvere bez nadsvetlíka, posuvné systémy cez celú šírku miestnosti.

Ing. J. Škorvánek

V súčasnosti možno využívať veľké množstvo rozličných druhov materiálov rôznej kvality. Ich výber treba prispôsobiť architektonickým návrhom, výpočtom stavebnej fyziky, ako aj požiadavkám na budúce užívateľské vlastnosti (ochrana priestoru proti hluku a slnku, tepelnotechnické vlastnosti, možnosť prirodzeného alebo núteného vetrania atď.). Samotný koncepčný návrh by mal vychádzať z diskusie medzi investorom (užívateľom), architektom a dodávateľom. Každý z nich má svoje predstavy a možnosti a bez vzájomnej komunikácie na začiatku výstavby môže na jej konci nastať veľké sklamanie. Na základe týchto skutočností je priam nutnosťou pri atypických objektových riešeniach pred samotným rozhodnutím o výbere zrealizovať vzorku fasády a skúškami overiť jej fyzikálne a mechanické vlastnosti. Takýto postup sa zvolil pri viacerých stavbách, napríklad pri obchodnom dome Yosaria Plaza v Ružinove, pri budovách CBC I na Karadičovej ulici, Tri veže na Bajkalskej ulici alebo pri rekonštrukcii budovy MPSVaR SR.

Ing. M. Korsák

V súčasnosti by už nemal byť problém zvládnuť požiadavky architektov. Dokazujú to zrealizované projekty v zahraničí, konkrétne v kapitálovo silných krajinách. Samozrejme, aj u nás je snaha architektov o atypické riešenia, ale na Slovensku sú investori konzervatívnejší, väčšinou sa rozhodujú pre cenovo dostupnejšie materiály. Dôraz zo strany investorov sa kladie najmä na funkčnosť obvodových plášťov, takže snahy architektov o niečo výnimočné sú podľa môjho názoru veľmi obmedzené.

2. Ako sa pozeráte na životnosť/dočasnosť ľahkej fasády? Sú v ponuke ľahké fasády, ktoré sa odlišujú svojou životnosťou pri určitom type stavby? Uvažuje sa o tom, ako bude fasáda vyzerať o dvadsať až tridsať rokov?

Ing. R. Hilkovič

Nepoznám členenie materiálov na ľahké fasády z hľadiska životnosti. Dnes sa podľa mojich vedomostí plánuje využiteľnosť novobudovaných objektov maximálne dvadsať až tridsať rokov a podmienku životnosti na takéto obdobie by mal spĺňať každý materiál s týmto určením. V prípade objektov s plánovanou dlhšou životnosťou podľa môjho názoru ide len o životnosť skeletu a pri fasáde sa uvažuje o rekonštrukcii v horizonte maximálne tridsať rokov.

Ing. P. Mišura

Naše panely sa používajú na širokú škálu vonkajších fasádnych opláštení, vnútorných stien, stropov a striech na voľné, komerčné, priemyselné, skladovacie, hygienické a iné budovy. Naše strechy a fasády sú veľmi vhodné pri konštrukciách s vysokými požiadavkami na ohňovzdornosť, zvukovú tesnosť a tepelnú odolnosť. Životnosť týchto panelov je tridsať rokov a my ani neponúkame panely, ktoré by sa odlišovali svojou životnosťou pri daných typoch budov.

Š. Lášek

Vo vzťahu k životnosti fasády sa navrhuje aj materiál plášťa definujúci životnosť fasády a jej správanie počas jej životnosti. Na fasáde sa prejavujú vplyvy počasia, mestskej alebo priemyselnej prevádzky atď. Povlaky môžu byť na báze plastov, epoxidov, polyesterov, uretánov a ďalších látok. Príslušný povlak sa vyberá podľa nárokov na prevádzku fasády (či ide o južnú, exponovanú stranu, či bude potrebné čistenie tlakovou vodou, či hrozí mechanické poškodenie atď.). Hrúbka a druh povlakovej látky určujú životnosť a farebnú stálosť komponentu. Bežne sa používajú povrchy na báze polyesterov, na fasády sa často používa aj PVDF, ktorý veľmi dobre odoláva UV žiareniu.


Ing. R. Hlavinka

Väčšina nových fasád má tú výhodu, že sa dajú rýchlo rozobrať a nahradiť niečím novým. Tie, ktoré sa nedajú rozobrať, budú sa dať opraviť. V životnosti problém nevidím. Dnes používané materiály sú väčšinou kvalitné a proti vonkajším vplyvom dostatočne odolné. Je však predčasné sa teraz zaoberať tým, čo bude o dvadsať až tridsať rokov. Ktovie, aké technológie a systémy sa budú používať a ako budeme všetci žiť. Súčasný vývoj vo všetkých oblastiach ľudského života napreduje tak rýchlo, že sa nedá predpokladať, kam až ľudstvo v tom období dospeje.

Ing. I. Dúbravec

Ľahké fasády sa dnes bežne používajú na presvietenie južných strán budov spolu s tieniacim systémom, či už rodinného domu, administratívnych, alebo priemyselných stavieb, ktoré týmto prvkom zviditeľňujú sídlo spoločnosti a reprezentatívne pôsobia na návštevníkov budovy.

Bežná záruka hliníkových konštrukcií je desať rokov na profily a príslušenstvo, resp. päť rokov na opotrebúvajúce sa časti pri väčšej frekvencii otvárania. Aby sme dosiahli dlhšiu životnosť, odporúčame kontrolovať, premazať, resp. nastaviť kovanie okien a dverí minimálne raz za rok, čo musí vykonať kvalifikovaná firma. To zabezpečí aj to, že životnosť fasády a jej častí predĺži životnosť celej stavby.

Ľahké fasády môžu byť rôzne technicky zhotovené – od bežnej stĺpikovo-priečnikovej fasády až po elementovú fasádu. Použité materiály a tesnenia výrazne prevyšujú technické parametre kladené na konštrukčné hľadiská, aby vzhľad a úžitkovosť prežili budovu.

Hliníkové profily bez problémov dosahujú životnosť tridsať až päťdesiat rokov, výmenou sa dosahujú energetické úspory, t. j. zlepšia sa hodnotové parametre budovy (hlučnosť, prestup tepla, vzhľad a pod.).

Na dlhé zachovanie pôvodného vzhľadu je vhodné používať prípravky na ošetrovanie fasádových profilov. Hliníkové konštrukcie vo vidieckom prostredí stačí čistiť dvakrát ročne. V mestskom prostredí, v blízkosti priemyselných zón, kúpalísk alebo na morskom pobreží by sa mali profily čistiť štyrikrát do roka. Časti nevystavené pôsobeniu dažďa by sa takisto mali čistiť spravidla štyrikrát za rok.

Ing. J. Škorvánek

Každá stavba má už pri svojom vzniku plánovanú životnosť, ako aj svoje využitie počas tohto obdobia. Jednotlivé časti stavby, teda aj fasáda, by sa mali navrhovať tak, aby prevádzkové požiadavky a požiadavky na údržbu nenarušovali prevádzku budovy (napríklad pri čistení sklenenej fasády na výškovej budove). Súčasný stav vo vývoji objektových fasádnych systémov administratívnych budov zaručuje funkčnosť na tridsať a viac rokov s minimálnymi požiadavkami na údržbu a opravy opotrebovaných častí. Predpokladá sa však, že väčšina z nich sa s ohľadom na vývoj a nové požiadavky na parametre bude v budúcnosti zdokonaľovať ešte pred skončením svojej životnosti.

Čo sa týka fasád logistických centier, skladov a hál, aj tu sa v ostatnom čase zaznamenal pokrok vo vývoji, ako aj dostupnosť veľkého množstva kvalitných materiálov. Pomalý ústup skladaných plášťov a využívanie sendvičového panela nielenže znižuje prácnosť pri montáži, ale zaručuje kompaktnosť celej fasády a tým predlžuje jej životnosť. Výhodou je aj jednoduchá demontáž po uplynutí životnosti, ako aj možnosť recyklácie materiálu.

Ing. M. Korsák

Treba si uvedomiť, že dnes je rozhodujúcim kritériom rýchlosť realizácie stavby, čo by pri veľkoobjemových objektoch a pri použití klasických stavebných procesov neúmerne predlžovalo výstavbu. Z tohto dôvodu nachádzajú svoj priestor na stavebnom trhu ľahké obvodové plášte, ktoré sú kvalitatívne podobné poplastovaným oceľovým, prípadne hliníkovým profilom. Tieto materiály sa pritom používajú už relatívne dlhšie a, samozrejme, aj vývoj povrchových úprav veľmi rýchlo napreduje, takže ak sa dodrží technológia ich montáže, ich životnosť je minimálne desať až dvadsať rokov. Po tomto časovom horizonte možno zvážiť, či kvalita a estetika fasády sú ešte vyhovujúce, a podľa toho sa rozhodnúť pre výmenu s prihliadnutím na nie veľmi nákladnú recykláciu materiálov.

(lh)
Foto: Fasády pre 21. storočie, Hindrichs a Heusler, Schüco International KG, Birkhäuser, Bazilej, 2006