asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Na zateplení bytových domov môžete výrazne ušetriť

11.06.2014

Každý rok pribúda na Slovensku mnoho zrekonštruovaných bytových domov. Vyzerajú ako nové a býva sa v nich bezpečnejšie a príjemnejšie. Po zateplení bytového domu obyčajne výrazne klesnú náklady na kúrenie a zníži sa počet porúch, ktoré sú v starých bytových domoch pomerne časté. Starať sa o zrekonštruované bytové domy je menej náročné a dá sa na tom veľa ušetriť. Úspora energie spravidla kompenzuje mierne zvýšené mesačné príspevky do fondu opráv.

Najvýhodnejším spôsobom financovania rekonštrukcie a modernizácie bytových domov je úver z banky.
V Slovenskej sporiteľni si možno požičať na opravu bytového domu až 11 000 eur na každý byt. To väčšinou stačí na zateplenie, opravu fasády, odstránenie statických porúch domu, na opravu strechy či iných nedostatkov. Splácať úver na rekonštrukciu sa dá aj bez zvyšovania fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu. Tento úver má aj ďalšie výhody. Je administratívne nenáročný a rozhodnutie o úvere je možné od banky dostať už do troch pracovných dní. Nezakladajú sa byty v bytovom dome, ale vinkuluje sa len poistné plnenie z poistenia bytového domu. Úver sa poskytuje bez záložného práva na pohľadávky fondu opráv a bez vinkulácie prostriedkov na účte bytového domu. Možno si vybrať z rôznych úrokových sadzieb. A až 10 % úveru je možné vynaložiť bez toho, aby bolo potrebné predložiť doklady, na čo boli peniaze použité.
 
Aj Slováci chcú bývať krajšie a lacnejšie  
Záujem o úver na rekonštrukciu bytových domov od Slovenskej sporiteľne, najväčšej banky na Slovensku, z roka na rok rastie. Najviac bytových domov, ktorých rekonštrukciu prefinancovala, bolo v banskobystrickom a v trenčianskom regióne. Ku koncu minulého roka medziročne stúpol počet spoločenstiev vlastníkov bytov s účtom v Slovenskej sporiteľni viac ako o desatinu. A tých, ktorým banka poskytla úver na rekonštrukciu, je dokonca o tretinu viac. Ku koncu minulého roka dosiahol objem peňazí, ktoré Slovenská sporiteľňa požičala vlastníkom bytových domov, takmer 200 miliónov eur.

Euromilióny na bytové domy
Znížiť celkovú spotrebu energie do roku 2020 požadujú aj Európsky parlament a Rada Európy. Až o celú pätinu oproti priemeru rokov 2001 až 2005. K tomu musí prispieť aj Slovensko. Dosiahnuť to chce aj zvýšením energetickej efektívnosti v budovách, najmä v bytových domoch. V Slovenskej sporiteľni teraz možno získať úvery na rekonštrukciu bytových domov aj z úverových liniek Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) a z Rozvojovej banky Rady Európy (CEB). Vďaka úverovej linke EBRD možno pri dosiahnutí minimálnej úspory energie 30 % získať nenávratný príspevok z grantov EÚ vo výške 10 % alebo 15 % z poskytnutého úveru. V prípade úverovej linky CEB je pri dosiahnutí minimálnej úspory energie 15 % zvýhodnením o 0,20 % nižšia úroková sadzba. Možno ju uplatniť na polovicu plánovanej investície a platí na úverové zmluvy podpísané do konca apríla tohto roka.ZDROJ: PR článok Slovenská sporiteľňa, a.s.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
ing. Stanek Milan
Dobrý deň,stále nemôžeme zistiť, či sa nemusia zateplovať panelové domy z porobetónových panelov. Niektorí z nášho domu stále tvrdia, že tieto typy domov sa nezateplujú (je nám známe, že sa tým šetrí energia,fasáda atď.). Museli by sme si zobrať pôžičku a tú splácať min. 15 rokov. Nemôžeme stále dospieť ku konečnému hlasovaniu. Potrebujeme to písomne, aby sa to vyriešilo. Ďakujem.
Odpovedať | 25.06.2014, 09:27
ing.Stanek Milan
Dobrý deň,chystáme sa vykonať obnovu panelového domu(8 posch.), ktorý je vyhotovený z póroterm. panelov. Nevieme sa medzi sebou dohodnúť,či dom zatepliť polystyrénom,alebo vykonať len vyšpáro- vanie a opravu prasklín a potom fasádny náter.Napíšte nám,či je potrebné urobiť zateplenie polystyrénom, keď sa vraj typy takýchto domov takto nezateplujú takýmto spôsobom,alebo stačí len steny panelov vyspraviť(kleber,sieťka,zabrúsenie a náter).Alebo, pri málo poškodených panelov, stačí len opraviť trhliny(menšie) a fasádny náter.Píšem to preto,lebo mnohí vlastmíci tvrdia,že pórot. panely je zbytočné zateplovať polystyrénom(a aj tie zimy sú už slabé) a stačí len fasádny náter. Vopred ďakujem za odpoveď. Pekný deň.
Odpovedať | 24.06.2014, 10:08
Dobry den, mame pre vas vyjadrenie od Ing. Petra Briatku: Porobetonove obvodove plaste maju celkom dobry tepelny odpor a je pravda, ze zateplenie sa takym vyraznym poklesom nakladov na vykurovanie nemusi prejavit. Obnova zateplenim nie je len o usporach na vykurovani. Je to aj o vytvoreni "prsiplasta" resp. ochrannej membrany pre celu budovu. Odstrani sa zatekanie cez trhliny v plasti a predlzi sa zostatkova zivotnost (spomalenim korozie pripevnovacich prvkov / konzol a spinacich prvkov panelov). AK chcete viac diskutovat o tejto problematike, poslite prosim vas email na asbportal@jaga.sk.
Odpovedať | 30.06.2014, 08:40

Ďalšie z JAGA GROUP