asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Slovenský výrobca vstupných čistiacich rohoží

05.10.2009
Pred dvadsiatimi rokmi u nás takmer neboli známe pojmy ,,zachytávač nečistôt“ alebo ,,čistiaca zóna“. Pojem ,,rohožka“ zahŕňal všetko, čo vtedy na trhu bolo, a to tzv. povrazové rohože a železné hrdzavé rošty (škrabáky). Bolo to v časoch, keď všetko patrilo všetkým a vlastne nikomu. Nezáležalo teda na tom, že často drahé podlahy vo verejných budovách sa ničili vnášaním nečistôt a výrazne sa skracovala ich životnosť a pôvodný vzhľad. Nebolo výnimkou, keď bol namiesto rohože vo vchodovom priestore položený kus starého, opotrebovaného koberca, na tento účel absolútne nevhodného a nefunkčného.
Rozdiel medzi kobercom a textilnou rohožou je v zložení vlákna. Kobercové vlákno nečistotu a prach odpudzuje, takže zostávajú na povrchu. Vlákno rohože nečistotu a prach pohlcuje do svojej štruktúry, nezostávajú na povrchu, a tým sa zabraňuje ich roznášaniu do interiéru. Vo vchodoch s väčšou frekvenciou prechádzajúcich osôb je vhodné použiť 3 čistiace zóny.

1. čistiaca zóna – zachytáva hrubé nečistoty.
Firma MBM mat vyrába gumovú rohož RINGO s plastovými čistiacimi kartáčmi, ktoré zvyšujú čistiacu schopnosť rohože. Z farebných čistiacich kartáčov sa dá vytvoriť nápis alebo logo firmy.

Používajú sa aj gumovo-hliníkové rohože MARTALL s vlnovkami z dostatočne hrubej a pružnej gumy s pridaním hliníkovej pásoviny, spojené nerezovými lankami. Gumové vlnovky by sa nemali spájať s hliníkovými profilmi nitovaním, pretože v týchto spojoch sa rohož za krátky čas rozpadne, stáva sa nefunkčnou, ba dokonca nebezpečenou z hľadiska úrazu.

Najpoužívanejšie sú hliníkové rohože RIVAL (v. 22 mm) a LUX (v. 17 mm) s pružnými gumovými násadami v tvare pílky, doplnené škrabkou v tvare Y alebo s kefovými násadami z tvrdého vlákna. Dokážu pohltiť obrovské množstvo hrubých nečistôt.

Dôležité je, že nečistota nezostáva na povrchu rohože, ale prepadáva medzi hliníkové profily. Rohož je rolovateľná ako koberec a priestor pod ňou stačí pozametať alebo povysávať. Je vhodná do vonkajšieho prostredia, odolná proti vplyvom počasia (chlad, slnko, soli...).

S použitím násad z tvrdého polypropylénového vlákna môžu byť rohože RIVAL a LUX použité aj ako 2. čistiaca zóna. Zachytia veľké množstvo vlhkosti a drobnejších nečistôt. Znesú extrémne veľkú prevádzkovú záťaž. Okrem požiadavky na dokonalú funkčnosť je výhodou tohto systému aj možnosť zhotovenia rôznych materiálových, tvarových i farebných riešení podľa želania klienta alebo návrhu architekta.

Na našom trhu dostať podobné typy rohoží, no vždy treba prihliadať na celkovú kvalitu, od hrúbky a pevnosti hliníkového profilu cez jeho výšku (optimálna je 17 alebo 22 mm) či kvalitné gumové a textilné násady až po spodnú časť hliníkového profilu, ktorý musí byť zabezpečený protišmykovou a tlmiacou izoláciou vyhotovenou takisto z kvalitného materiálu.

Nie je vylúčené, že násady v hliníkových rohožiach sa môžu prepáliť cigaretovým popolom alebo zalepiť žuvačkou. Vtedy je možné násady jednoducho vymeniť a nosná hliníková konštrukcia zostáva. Tým sa zvyšuje efektivita a hospodárnosť rohoží RIVAL. a LUX.

Okrem týchto skutočne špičkových čistiacich rohoží môžeme použiť ako 2. čistiacu zónu aj iné textilné rohože. Musia byť z tvrdého a ostrého polypropylénu, s kanálikmi na zachytenie nečistoty s optimálnou výškou 15 – 18 mm, aby zachytili čo najviac jemnejších nečistôt a vlhkosti.

3. čistiaca zóna (dočisťovacia). Tvoria ju rohože z nylonového vlákna s podkladom z nitrilovej gumy. Tento materiál sa prisaje k podlahe, nekĺže po nej a okraje rohože sa neohýbajú. Vlákno je vysoko odolné voči oteru a je stálofarebné. Do týchto rohoží sa dá vložiť napr. logo firmy, ktoré do určitej miery nahrádza reklamu. Môžu sa vysávať a prať v práčke. Sú určené do interiéru a pri správnom návrhu a výbere dokonale ladia s podlahovými krytinami.

Pri voľbe tejto čistiacej zóny si musíme uvedomiť, že slúži na dočistenie a dosušenie obuvi a samotná, bez predchádzajúcich dvoch čistiacich zón stráca svoju funkčnosť, rýchlo sa zahltí nečistotou a stáva sa jej zdrojom.

Pri navrhovaní čistiacich zón je veľmi dôležité brať do úvahy typ budovy a s ním súvisiacu záťaž vstupných priestorov. Nemenej dôležitá je dĺžka čistiacej zóny, pretože topánky sa na nej čistia samovoľne, pomocou mikropohybu vyvolaného hmotnosťou prechádzajúceho. Preto im často hovoríme aj samočistiace zóny. V každom prípade platí, že kvalitné čistiace zóny spĺňajú požiadavky na funkčnosť a estetické stvárnenie aj moderne a atypicky riešených vstupných priestorov.

Takmer všetky rohože sa na Slovensko dovážali zo zahraničia. Až v roku 1994, keď vznikla firma MBM mat, sa na na trh postupne dostávali výrobky s touto značkou. Bývajú usporiadané ako logicky nasledujúce celky vo vchodoch rekonštruovaných budov a v nadstavbách. Firma odvtedy prešla dynamickým vývojom. Výrobu zabezpečujú vlastní pracovníci na špičkových technologických zariadeniach.

Rohože vyrobené vo firme MBM mat vidíte vo väčšine nákupných a spoločenských centier, ale i menších obchodoch a obchodíkoch. Slúžia v luxusných hoteloch i menších reštauráciách, v administratívnych budovách, športových halách, akvaparkoch – skrátka všade tam, kde požadujú elegantné, estetické a zároveň kvalitne a profesionálne riešené vstupné čistiace zóny.

Firma MBM mat je držiteľom certifikátu kvality TUV a svoje výrobky vyváža i do zahraničia.Ďalšie podrobné informácie, poradenskú službu, vypracovanie cenovej ponuky Vám rád poskytne Váš výrobca čistiacich zón firma:
MBM mat
Dedovec 1747/266,
Považská Bystrica
Tel.: 00421424261020, 4261016
Fax: 00421424320932
E-mail: mbmmat@mbmmat.sk
www.mbmmat.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Rožková Jana
Dobrý deň máme záujem od Vás odoberať čistiace zóny , máme malú predajňu na podlahy, dvere a chceme ešte nejaký doplnkový tovar. Ak je to možné pošlite nám nejakú cenovú ponuku prípadne katalóg.
Odpovedať | 18.04.2017, 09:43
Miroslav Šimboch
Dobry den, mal by som zaujem o 2 ks rohozi / zapustne, menime dlazbu/ pred nas bytovy dom /48 bytov+NP/. Dlazba je 33,3 cm a rohoze by mali licovat so sparami na dlazbe rozmer. asi 99,6 x 66,4 ?. Prosim o radu aky by bol pre nas dom vhodny typ aj rozmer a cenovu ponuku. Pripadne mate dake standartne na sklade. Momentalne mame dve kovove rohoze, ktore sme museli prizvarat , nakolko nam to bezdomovci neustale kradli do zberu. Dakujem s pozdravom Miroslav Šimboch predseda SVB a NP Bajzova 12 Bratislava 0905257404
Odpovedať | 13.07.2016, 17:38

Ďalšie z JAGA GROUP