image 63758 25 v1
Galéria(2)

Po zateplení musíme vyregulovať vykurovaciu sústavu

Partneri sekcie:

Iba nedávno bola do národnej legislatívy uvedená povinnosť vlastníkov bytov realizovať takzvané vyregulovanie vykurovacej sústavy po zateplení bytového domu. Pokiaľ ste zateplili svoj bytový dom alebo sa chystáte zatepľovať a neviete, čo vám prípadné prestavenie vykurovacej sústavy prinesie, potom je tento článok určený práve vám.

01Gerboc
02Gerboc

Čo znamená vyregulovanie

Vyregulovanie vykurovacej sústavy znamená prispôsobiť vykurovaciu sústavu v bytovom dome novým podmienkam prevádzky, ktoré súvisia s realizovaným zateplením objektu. Jeho cieľom je pripraviť vykurovaciu sústavu na zmenené podmienky prevádzky s dôrazom na podporu dosahovania úspor tepla a odstránenie nežiaducej hlučnosti vykurovacej sústavy.

Odstránenie nežiaducej hlučnosti

Práve odstránenie, respektíve potlačenie, nežiaducej hlučnosti vykurovacej sústavy je mnohokrát rozhodujúcim motívom na realizáciu vyregulovania vykurovacej sústavy. Vzhľadom na v minulosti realizované technické riešenia hydraulického vyregulovania mnoho sústav nie je pripravených na taký významný pokles prietokov spojených so zateplením bytového domu, čo zapríčiňuje vznik nežiaducich zvukových prejavov. Najčastejšie ide o monotónne šumenie alebo až hučanie šíriace sa z radiátorov, ktoré predovšetkým v nočných hodinách obťažuje užívateľov bytov a narúša komfort bývania. Tento typ hluku je neklamným znakom nehospodárnej prevádzky vykurovacej sústavy, ktorou sa pri vysokom rozdiele tlakov snaží pretiecť neprimerane veľký prietok vykurovacej vody. Na odstránenie hučania je nevyhnutné správnym spôsobom stabilizovať tlakové pomery vo vykurovacej sústave objektu a zabrániť tak nežiaducim nadprietokom.

Pozor však na prehnané očakávania!

Vyregulovanie vykurovacej sústavy dokáže odstrániť hlučnosť súvisiacu s prebytkom diferenčného tlaku v sústave. To znamená šumenie, hučanie, poprípade pískanie. Nedokáže však eliminovať hluk, ktorý súvisí s inými poruchami týkajúcimi sa vykurovacej sústavy. Od vyregulovania kúrenia nemôžete očakávať odstránenie charakteristického pukania stúpačiek pri náhlej zmene teploty potrubí. To znamená, že pokiaľ vás obťažuje pukanie stúpačiek vyskytujúce sa najčastejšie ráno pri zakurovaní, večer pri prechode do útlmu a občas aj medzitým, prestavenie kúrenia vám nepomôže. Niekedy môže vyregulovanie po zateplení objektu dokonca mierne zvýšiť tento typ hlučnosti. V takomto prípade bude potrebné hľadať riešenie v odstránení nesprávne realizovaných priestupov potrubí stavebnými konštrukciami objektu.  Rovnako vám preregulovanie kúrenia nepomôže, ak vás obťažuje takzvané žblnkanie. To súvisí so vzduchom v radiátoroch a vyskytuje sa často po vypustení vykurovacej sústavy a jej opätovnom napustení počas vykurovacieho obdobia. Tu môže pomôcť iba vhodným spôsobom realizované odvzdušnenie.

Starý typ regulátora tlakovej diferencie

Podpora dosahovania úspor tepla

Aj napriek uvedenej skutočnosti je hlavným motívom prijatia rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov o vyregulovaní kúrenia snaha znížiť hlučnosť vykurovacej sústavy. V technickej praxi je prvoradým cieľom podpora dosahovania úspor tepla. Po zateplení objektu dochádza k významnej zmene tepelnotechnických vlastností stavebných konštrukcií objektu, čím sa významne menia aj tepelné straty jednotlivých miestností. Z uvedeného je zrejmé, že ak sa hydraulické vyregulovanie realizovalo ešte pred významnou obnovou objektu, tak po nej sa vykurovacia sústava vo svojej podstate opätovne stáva hydraulicky nevyregulovanou – keďže aktuálne prietoky vykurovacími telesami nezodpovedajú novým podmienkam v jednotlivých miestnostiach objektu. Zjednodušene možno povedať, že každé vykurovacie teleso bude po významnej obnove pracovať s nadprietokom vykurovacej vody. To na jednej strane umožňuje dosahovať v jednotlivých miestnostiach vysoké teploty vzduchu, no na druhej strane negatívne ovplyvňuje úspory tepla. Realizáciou komplexného vyregulovania sa znovu navodzuje rovnováha medzi prietokmi vykurovacej vody jednotlivými vykurovacími telesami, a zároveň sa vytvárajú vhodné podmienky na zabezpečenie hydraulickej stability vykurovacej sústavy ako celku. To má priaznivý vplyv na dosahovanie úspor tepla, a to nielen pokiaľ ide o jeho spotrebu v objekte, ale aj z hľadiska jeho rozvodu a výroby, respektíve premeny. Ak vám v súvislosti s vyregulovaním kúrenia napadlo, že je to vlastne jednoduché a stačí na vstupe „priškrtiť“ ventil, potom si musíte uvedomiť, že takýto krok bez nadväzujúcich úprav môže viesť k strate prevádzkovej stability vykurovacej sústavy.

Vyregulovanie šetrí peniazmi

Hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy po významnej obnove objektu predstavuje pre vlastníkov bytov vždy istú finančnú záťaž spojenú s realizáciou prestavenia sústavy a optimalizácie jej prevádzky. Je však potrebné si uvedomiť, že aj po realizácii významnej obnovy sa do objektu prostredníctvom vykurovacej sústavy dodáva teplo v cene, ktorá sa nezriedka pohybuje v desiatkach tisícok eur (státisíce korún). A preto má zmysel s týmto teplom pracovať efektívne.

Návratnosť vyregulovania je dva až tri roky

Pokiaľ už vlastníci bytov investovali do výmeny okien, zateplenia obvodového plášťa, strechy, respektíve iných konštrukcií, teda do obnovy, pri ktorej sa návratnosť investovaných prostriedkov pohybuje bezpečne nad hranicou desať rokov, je v ich najlepšom záujme nezanedbať investíciu do optimalizácie prevádzky vykurovacej sústavy, ktorá má v prevažnej väčšine prípadov reálnu návratnosť kratšiu ako dva až tri roky a do budúcna veľký potenciál prinášať reálne úspory nákladov na vykurovanie.

Text: Ing. Matej Gerboc, Vyregulovanie.sk
FOTO: Vyregulovanie.sk

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.