image 85532 25 v1
Galéria(3)

Energetický manažment v bytovom dome

Ako zdroj tepla bytového domu Dubnička V. v Bánovciach nad Bebravou je navrhnutá kombinácia plynových kotlov a tepelných čerpadiel vzduch – voda, ktoré sú umiestnené na streche. Z platných právnych predpisov o energetickej efektívnosti a energetickej hospodárnosti budov a predpisov o tepelnej energetike vyplývajú správcom bytových domov a spoločenstvám vlastníkov bytov a nebytových priestorov rozličné povinnosti. O aké ide?

02Energetickymanazment MG 7933
01Energetickymanazment MG 7958

Vlastníci bytov a nebytových priestorov majú podľa platnej legislatívy povinnosť robiť opatrenia, ktoré vedú k energetickým úsporám bytového domu. Môžu ich dosiahnuť stavebnými úpravami, výmenou rozvodov alebo zmenou koncepcie energetických zdrojov, napr. využitím obnoviteľných zdrojov energie na vykurovanie a ohrev vody. Týmito opatreniami sa majú predovšetkým eliminovať tepelné straty a má sa znížiť potreba energie bytového domu.

Keď sa povie „energetický manažment“, mnohí si pod týmto pomenovaním predstavia zložitý mechanizmus, ktorý pozostáva z presne daných alebo predpísaných úkonov. Pritom si mnohí predsedovia spoločenstiev pri svojej každodennej činnosti na zabezpečenie prevádzky bytového domu neuvedomujú, že zabezpečujú aj „energetický manažment“. Pozrime sa bližšie, z čoho všetkého môže v takom obyčajnom panelovom bytovom dome energetický manažment pozostávať.

Správa bytového domu spoločenstvom

V bytovom dome sa pri zabezpečení správy spoločenstvom vlastníkov bytov a nebytových priestorov opierame v prvom rade o ustanovenia zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Tento zákon vymedzuje práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov na jednej strane a práva a povinnosti správcov a spoločenstiev vlastníkov bytov na strane druhej. Za veľmi dôležité považujem na tomto mieste spomenúť, že každý vlastník bytu a nebytového priestoru má zákonné právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať o všetkých veciach týkajúcich sa správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, pretože spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu sú spoločným podielovým spoluvlastníctvom všetkých vlastníkov a práve ich sa správa domu týka.

Vlastníci bytov a nebytových priestorov sú povinní udržiavať byty a nebytové priestory na svoje náklady pri údržbe a opravách v takom stave, aby tieto boli spôsobilé na riadne užívanie. Pritom nesmú obmedzovať ani zasahovať do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov. Spoločné vlastníctvo k spoločným častiam a spoločným zariadeniam bytového domu ich však zaväzuje zo zákona tvoriť fond prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ktorého účel použitia zákon opäť vymedzuje. Ide o ich prevádzku, údržbu a opravy, ako aj o obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu.

Zložky energetického manažmentu v bytovom dome

Spoločnými časťami domu, pri ktorých je možné stavebnými úpravami dosiahnuť úsporu tepla na vykurovaní, sú sú stavebné konštrukcie , vrátane výplňových konštrukcií, vytvárajúce obal budovy. Úspory je možné dosiahnuť aj obnovou spoločných zariadení domu, ktorými sú, okrem iného, výťahy, spoločné rozvody vody, tepla, elektriny, zdroj tepla a pod. Týmto sa dostávame k tomu, z čoho pozostáva energetický manažment v bytovom dome.

Teplo na vykurovanie a ohrev vody

Náklady na teplo sú vo väčšine bytových domov najväčšou položkou mesačných nákladov za služby spojené s užívaním bytu, preto sa na úspory v tejto oblasti kládol najväčší dôraz. Z toho vyplýva, že zabezpečenie úspor nákladov na teplo je základnou súčasťou energetického manažmentu v bytovom dome.

Skladá sa z týchto opatrení na spoločných zariadeniach:

  • zabezpečenie vyregulovania vykurovacej sústavy a jeho udržiavanie,
  • tepelná izolácia a vyregulovanie rozvodov teplej vody a jeho udržiavanie.

Ďalej sa skladá zo stavebných úprav na elimináciu tepelných strát obvodového plášťa, ide najmä o:

  • priečelia a štítových stien,
  • zateplenie strešného plášťa (plochej strechy alebo podkrovia),
  • zateplenie stropných konštrukcií a stien medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi (napr. nad nevykurovaným suterénom),
  • výmenu starých výplňových konštrukcií za kvalitnejšie (okná, dvere).

Niekedy sa k týmto opatreniam pridruží aj možnosť zmeny zdroja tepla alebo jeho skvalitnenie. Pri centrálnych zdrojoch tepla (CZT) sú účinnými opatreniami najmä výmenníkové stanice osadzované na pätu domu (KOST), ktorými sa doterajšie straty centrálnych rozvodov tepla pri vykurovaní eliminujú a pri ohreve vody sa znížia na minimum. Aj pri CZT je okrem toho možné na dohrievanie vody použiť obnoviteľné zdroje. Pri vlastnom zdroji tepla sa môže vymeniť zastaraná technológia kotolne za novú, prípadne sa zdroj tepla môže rozšíriť o dohrievanie vody solárnymi článkami, alebo aj výrobou elektrickej energie fotovoltickými panelmi. Do energetického manažmentu bytového domu spadá aj objednávka tepla od výrobcu alebo dodávateľa z centrálneho zdroja tepla, ale aj objednávka plynu či iného paliva pri vlastnom zdroji na päte bytového domu.

Elektrická energia v bytovom dome

V mnohých bytových domoch sa po realizácii úsporných opatrení na obalovej konštrukcii pristupuje k modernizácii vnútorných rozvodov. Medzi tie patria aj rozvody elektriny.
Investície v tejto oblasti rovnako spadajú do energetického manažmentu bytového domu, ktorými sa dajú dosiahnuť úspory. A to výmenou samotných rozvodov, ale predovšetkým zavedením moderných úsporných systémov osvetlenia spoločných priestorov bytového domu. Úspory na elektrickej energii sa dosahujú aj investíciou do obnovy výťahov.

Na záver

Možno ste vo svojom bytovom dome zabezpečili všetky vymenované opatrenia. Realizovali ste zabezpečenie úverov vrátane posúdenia a výberu najlepších úrokových a platobných podmienok bánk, zabezpečenie výberu dodávateľov a zhotoviteľov realizovaných investícií, organizovali ste množstvo zhromaždení vlastníkov, stretnutí odborných skupín na posúdenie projektov a predložených cenových ponúk a vôbec ste si neuvedomili, že ste pre vlastníkov vlastne zabezpečovali kvalitný a efektívny energetický manažment, ktorého výsledok sa prejavil v znížení nákladov na energiu a vo zvýšení komfortu bývania.

TEXT: Ing. Otília Leskovská
FOTO: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.