image 71230 25 v1

Palivo je rozhodujúcim faktorom pri rekonštrukcii zdroja tepla

Partneri sekcie:

Pri obnove zdroja tepla v bytovom dome si treba uvedomiť niekoľko zásadných faktorov. Patrí medzi ne dostupnosť druhu paliva zvoleného pre vybraný druh zdroja tepla, jeho ekonomika a hospodárnosť, dispozičné možnosti budovy či účel jej využitia. V súčasnosti a aj posledných niekoľko rokov sme postavení pred problematiku úspory energie, a to najmä v oblasti obnovy budov, predovšetkým bytových domov.

Súčasťou celkovej obnovy budov je aj výmena zdroja tepla. Hlavným dôvodom rekonštrukcie zdroja tepla môže byť:

  • technický a morálny stav zariadenia na hranici životnosti,
  • zmena účelu využívania objektu,
  • ekonomika a hospodárnosť pôvodného zdroja tepla.

To, či ostať alebo neostať pri pôvodnom druhu paliva, je otázkou zohľadnenia viacerých faktorov.

1. Charakteristika objektu

Charakteristika, účel a členenie objektu sú dôležitými prvkami pri celkovej obnove. Z hľadiska výmeny zdroja tepla sú podstatné:

  • umiestnenie, respektíve lokalita, v ktorej sa objekt nachádza;
  • účel, prípadne plánovaná zmena účelu využívania objektu;
  • dostupnosť paliva;
  • ekonomika a hospodárnosť prevádzky vykurovacieho systému po rekonštrukcii zdroja tepla;
  • vlastnosti stavebných konštrukcií – zateplenie, výmena okenných konštrukcií;
  • druh vykurovacej sústavy vrátane potrubnej siete a vykurovacích telies;
  • forma prípravy teplej vody;
  • legislatívne konanie v rámci zmeny vykurovacieho média.

2. Výber paliva

Pri výbere paliva máme niekoľko možností. Z fosílnych palív je to zemný plyn, s ktorým súvisí rozsiahla plynárenská štruktúra, respektíve propán-bután. Taktiež sú dostupné obnoviteľné zdroje tepla, medzi ktoré môžeme zaradiť:

  • drevnú biomasu – drevná štiepka, drevné pelety, palivové drevo;
  • slnečnú energiu;
  • tepelné čerpadlá.

Umiestnenie objektu

Výber paliva súvisí so znížením tvorby emisií a dostupnosťou paliva a je ovplyvnený zhodnotením charakteristiky objektu a umiestnením rekonštruovaného objektu. Niekedy druh paliva vyberie priamo objednávateľ. Treba brať do úvahy doteraz používaný druh paliva. Ak je z hľadiska hospodárnosti vyhovujúci, postačí vymeniť technológiu kotolne za modernú a plne automatizovanú. Ak nie, ak ide napríklad o uhlie či koks, alebo drahú elektrickú energiu, zvažujeme výmenu na niekoľkých úrovniach. Keď lokalita nie je plynofikovaná, treba zvážiť dispozičné podmienky na uskladnenie paliva – štiepky, peliet. Skúsenosti ukázali, že doterajšie zdroje tepla, ktoré sa prevádzkovali na tuhé palivo, zväčša priestorovo spĺňajú dispozičné a skladovacie podmienky drevnej biomasy.

Zároveň je potrebné zvážiť dostupnosť paliva a zohľadniť najmä vzdialenosť a frekvenciu dovážania drevnej biomasy. Toto všetko sa, samozrejme, premietne do prevádzky zdroja tepla predovšetkým z dlhodobého hľadiska. Ak je lokalita plynofikovaná, odporúčame vykonať porovnanie nákladov na prevádzku kotla na zemný plyn a drevnú biomasu. Pri možnosti pripojenia sa na zemný plyn treba zvážiť trasu a dĺžku plynovodnej prípojky. Prvotná investícia do technológie kotolne bude určite vyššia pri kotolni na biomasu, ale dôležitá je návratnosť nákladov, úspora energie a prevádzka.

Účel využívania objektu

Obnova budov vrátane zdrojov tepla sa realizuje väčšinou pre zmenu využitia objektu. Pri bytových domoch k tomu v zásade nedochádza. Tu je dôležité, aby spoločenstvá vlastníkov bytov alebo správcovia domov absolvovali prípravnú fázu, v ktorej sa prehodnotia doterajšie druhy paliva a dostupné možnosti. Ak sa objekt nachádza v zastavanej plynofikovanej oblasti, predpokladá sa, že doterajší zdroj tepla bol plynofikovaný alebo napojený na CZT, je najvhodnejšie zvoliť ako palivo zemný plyn. Dnes máme slušný výber technológií, ktoré vedia zabezpečiť hospodárnu prevádzku plynovej kotolne pre všetkých obyvateľov. Sú však prípady, keď sa bytové domy nachádzajú v lokalitách bez plynofikácie a na vykurovanie a ohrev vody využívajú elektrickú energiu alebo tuhé palivo – myslíme tým uhlie alebo koks. Tu prichádza do úvahy možnosť výmeny pôvodného paliva za spomínanú biomasu. Čo sa týka bytových domov, často sa stáva, že fosílne palivo, napr. zemný plyn, sa kombinuje s alternatívnym zdrojom energie. Pri bytových domoch je reálne rekonštruovať pôvodnú plynovú kotolňu a zároveň vybudovať solárny systém, ktorý sa bude využívať na ohrev teplej vody. Prípadne podľa možností plynovú kotolňu kombinovať s tepelným čerpadlom.

Čo sa týka iných objektov, napríklad penziónov, ubytovacích zariadení, kde môže byť umiestnené bazénové hospodárstvo alebo sa môže vyskytnúť veľmi vysoká požiadavka na teplú vodu, základným kritériom výberu paliva je umiestnenie budovy. Pri výbere primárneho paliva z biomasy (akejkoľvek) treba zohľadniť možnosť prísunu, cenu, množstvo a frekvenciu dovážania a taktiež dispozičné a priestorové možnosti. Tu sa ponúka aj možnosť kombinácie niekoľkých primárnych, ale aj alternatívnych spôsobov zásobovania zdroja tepla palivom. Do úvahy prichádza kombinácia biomasy ako primárneho zdroja a slnečnej energie alebo tepelného čerpadla na ohrev bazénovej a teplej vody v letnom období, prípadne využitie energie získanej zo solárnych panelov či tepelného čerpadla aj na vykurovanie v prechodnom období. V plynofikovanej oblasti možno zemný plyn ako primárne médium kombinovať so solárnou energiou, energiou z tepelného čerpadla a v neposlednom rade aj s biomasou.

Dostupnosť paliva

Z hľadiska prevádzky, hospodárnosti a ekonomiky je asi najdôležitejším faktorom pri rekonštrukcii zdroja tepla dostupnosť paliva. Každý objekt alebo zdroj tepla je umiestnený v určitej oblasti. A preto tento výber treba vnímať ako osobitý a „šitý na mieru“. Nič nie je univerzálne a myslím, že všade máme minimálne jednu alebo viac možností. Tu sa treba spoľahnúť na výrobcov, dodávateľov a projektantov, ktorí by mali mať vždy individuálny prístup a vedieť ponúknuť to najlepšie z primeraných riešení, a to predovšetkým s ohľadom na spokojnosť užívateľa a účel využitia objektu.

Ekonomika a hospodárnosť prevádzky

Ekonomika a hospodárnosť prevádzky vykurovacieho systému po rekonštrukcii zdroja tepla vyplývajú, okrem iného, najmä zo správne zvoleného paliva. Potom možno očakávať aj správne navrhnutú technológiu kotolne, jej automatickú prevádzku, zníženie emisií, úsporu vo vykurovacom systéme a pri ohreve teplej vody i tepelnú pohodu užívateľov objektu. A nemenej dôležitá je prvotná investícia, ktorá má pri správne zvolenom systéme a médiu prijateľnú návratnosť. Myslím, že v našich podmienkach sa dá veľmi úspešne dosiahnuť návratnosť 3 až 6 rokov, maximálne do 10 rokov.

Druh vykurovacej sústavy

Druh vykurovacej sústavy vrátane potrubnej siete a vykurovacích telies, ako aj forma prípravy teplej vody úzko súvisia s návrhom zdroja tepla v závislosti od druhu paliva. Ak neuvažujeme o výmene vykurovacieho systému, určite je potrebné prehodnotiť systém prípravy teplej vody. Vykurovací systém môže podľa možností existujúceho stavu ostať pôvodný, ale z hľadiska prevádzky sa vždy odporúča ho minimálne hydraulicky vyregulovať, prípadne zvážiť výmenu potrubí alebo vykurovacích telies. V praxi je častým problémom, že zdroj tepla s určitým druhom paliva (biomasa) a vykurovacie médium sú navrhnuté správne, ale práve vykurovací systém zapríčiňuje „skryté“ problémy, ktoré sa javia ako chyba zdroja tepla. Týmto problémom sa dá predísť podrobnou analýzou pôvodného stavu a vyhotovením projektovej dokumentácie nového riešenia pred samotnou realizáciou.

Legislatívne konanie pri zmene druhu paliva

Ak sa bude meniť v rámci rekonštrukcie zdroja tepla aj druh paliva, je potrebné podstúpiť legislatívne stavebné konanie v zmysle stavebného zákona, ktoré prislúcha stavebnému úradu v mieste konania rekonštrukcie. nNa tento legislatívny rámec netreba zabúdať, pretože je potrebné vyhotoviť projektovú dokumentáciu, ktorá je predmetom stavebného konania. Jeho účastníkmi sú dotknuté orgány štátnej správy, okrem príslušného stavebného úradu aj štátny zdravotný ústav, pamiatkový ústav, Hasičský a záchranný zbor a správcovia príslušných sietí. Podľa umiestnenia stavby je prípadne potrebné získať aj vyjadrenia od správcov prírodných rezervácií a geologického ústavu. Z predchádzajúceho vyplýva, že projektová dokumentácia zdroja tepla a vykurovacieho systému musí byť vypracovaná v súčinnosti s platnými technickými normami, v súčinnosti s inými projekčnými disciplínami a podľa umiestnenia a účelu objektu aj s požiadavkami príslušných orgánov štátnej správy. Len vtedy vytvára kompletný technický a odborný podklad na realizáciu diela.

Na záver

Aby sa zabezpečila v prvom rade spokojnosť odberateľa (investora, respektíve užívateľa objektu), musí vybraný druh paliva zohľadniť uvedené body. Je nevyhnutné, aby sa na realizačnej fáze aktívne podieľal aj projektant, a to formou obojsmernej komunikácie s dodávateľom stavby. Len takto realizované dielo prinesie očakávané výsledky v podobe úspor i tepelnej pohody a čo najrýchlejšiu návratnosť vstupnej investície.

Príspevok je súčasťou riešenia grantového projektu VEGA –  č. 1/0511/11

Literatúra:
1.    Lulkovičová, O. a kol.: Zdroje tepla a domové kotolne. Bratislava: Jaga Group, 2004.
2.    Projekčná prax autorky.
3.    Malinová, K.: Vykurovanie. 18. konferencia, Stará Ľubovňa, SSTP, Bratislava, 2010.
4.    Malinová, K.: Komplexná obnova bytových domov. III. medzinárodná konferencia, Podbanské, Združenie pre podporu obnovy bytových domov, STU, Bratislava, 2010.

Text | Ing. Kamila Malinová
Foto | Buderus

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.