asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Aj spoločné priestory si zaslúžia obnovu - prehľad maliarskych farieb a náterov

01.06.2017

Obnova spoločných priestorov stojí väčšinou na poslednom mieste. Aj tu by ste však mali dať pozor na výber kvalitných materiálov. Farby a nátery by mali mať vysokú kryciu schopnosť, vysokú odolnosť či schopnosť zabrániť tvorbe plesní a rias.

weber.ton PROFI plus

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,17 kg/m2 (jeden náter)
Balenie: plastové vedro, 25 kg
Orientačná cena: 24,30 €/balenie; 0,972 €/kg

Charakteristika

Vodou riediteľná maliarska farba vyrobená zo zmesi anorganických pigmentov a plnív dispergovaných vo vodnej disperzii kopolymérneho spojiva s prísadou funkčných aditív. Biela, matná s možnosťou tónovania do rôznych farebných odtieňov. Je určená na vnútorné nátery minerálnych podkladov ako sadrokartón, betón, stierka, vápenno-cementová omietka a pod., kde sa požaduje vysoká krycia schopnosť, belosť a paropriepustnosť náteru.

www.weber-terranova.sk

Primalex projekt

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,10 až 0,14 kg/m2 (jeden náter)
Balenie: plastové vedro, 25 kg a 40 kg
Orientačná cena: 27,65 €/25 kg balenie; 41,06 €/40 kg balenie; 1,106 €/kg

Charakteristika

Náter s vysokou belosťou (89 % podľa BaSO₄), vysokou krycou schopnosťou a paropriepustnosťou (vhodný na nátery sanačných omietok). Ľahko aplikovateľný. Určený na nátery stien obývacích izieb, kancelárií, predajných priestorov, chodieb a všade tam, kde sa kladú vyššie nároky na kvalitu. Vhodný na štruktúrované omietky, staršie nerovné omietky, staré maľby, hladké štukové a sadrové omietky, hladké doskové materiály vrátane sadrokartónu a betón.

www.primalex.sk, www.domyfarieb.sk

Remal Profi

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,16 l/m2 (dva nátery)
Balenie: plastové vedro, 15 kg
Cena: 27,32 €/balenie; 1,82 €/kg

Charakteristika

Vodouriediteľná maliarska tekutá farba s vysokou krycou schopnosťou a oteruvzdornosťou, paropriepustná, s vysokou belosťou (91 %). Vhodná na maľovanie omietok, betónu, sadrokartónu, cementotrieskových dosiek, drevotriesky a sanačných omietok v inteiéri. Farba vykazuje odolnosť proti oteru za mokra – merané podľa ČSN EN ISO 11998 – trieda 5 (klasifikácia podľa EN 13300).

www.bal.sk

JUPOL Professional

Nanášanie: maliarskou štetkou alebo valčekom
Orientačná spotreba: približne 0,17 až 0,2 l/m2 (dva nátery)
Balenie: plastové vedro, 15 l
Orientačná cena: 31,20 €/balenie; 2,08 €/l

Charakteristika

Vnútorná maliarska farba na profesionálne použitie vyrobená na základe vodnej disperzie polymérnych spojív, s vysokou krycou schopnosťou, paropriepustná, odolná proti suchému oteru. Určená na dekoračnú ochranu stien a stropov v  bytových a nebytových budovách, školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, domovoch dôchodcov a iných budovách, ak sa nepoždauje použitie umývateľných farieb, resp. farieb odolných proti mokrému oteru.

Vhodná na jemné omietky, povrchy vyrovnané vyrovnávacími hmotami, reliéfne papierové tapety, ako aj na sadrokartónové a vláknocementové dosky, drevotriesky, neomietnutý betón a pod. Možné nanášať aj na dobre prídržné staré disperzné nátery a dobre prídržné dekoračné omietky. Možnosť farebne tónovať.

www.jub.sk

Den Braven Interiérová farba Exclusive

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,09 až 0,14 kg/m2 (jeden náter)
Balenie: plastové vedro, 15 kg
Orientačná cena: 32,40 €/balenie; 2,16 €/kg

Charakteristika

Jednozložková maliarska farba na báze akrylátovej disperzie, dispergovaných plnív a aditív. Na interiérové nátery hladkých a štukových omietok s požiadavkou na vysokú belosť (92 % podľa BaSO4). Vhodná na maľovanie drevotrieskových a sadrokartónových dosiek, tehlového muriva, betónových panelov, štrukturálnych tapiet a tapiet zo sklených vlákien. Farba s vysokou krycou schopnosťou, a oteruvzdornosťou, vhodná na nátery interiérov. Možnosť farebne tónovať.

www.denbraven.sk

Murexin Profi Weiss PW 400

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,15 až 0,25 kg/m2 (dva nátery)
Balenie: plastové vedro, 25 kg
Orientačná cena: 54,90 €/balenie; 2,196 €/kg

Charakteristika

Vodouriediteľná, umývateľná, matná interiérová farba bez obsahu rozpúšťadiel a emisií. S vysokou krycou schopnosťou (trieda 2). Oteruvzdorná za mokra (trieda 3). Vhodná na nátery stien a stropov v nových stavbách a pri obnove. Je vhodná na všetky bežné stavebné minerálne podklady, cementom viazané podklady, sadru a sadrové podklady, sadrokartón, ale aj na dobre držiace disperzné nátery a tapety. Možnosť farebne tónovať.

www.murexin.sk

Dursilite Plus

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,3 až 0,4 l/m2 (dva nátery)
Balenie: plastové vedro, 20 kg
Orientačná cena: 88 €/balenie, 4,4 €/kg

Charakteristika

Náterová farba na hygienickú úpravu stien, umývateľná, paropriepustná, odolná proti plesniam. Vhodná na všetky druhy vnútorných stien, na vyzreté alebo staršie cementové, vápenné a sadrové omietky, vyrovnávacie a vyhladzovacie stierky za predpokladu, že majú dostatočnú prídržnosť k podkladu a nie sú prašné.

Určená na nátery stien v miestnostiach, ako sú napr. kúpeľne, kuchyne, obývacie izby, spálne, chodby a suterény, alebo vo verejných a priemyselných budovách (napr. schodiská, servisné miestnosti, garáže atď.). Vhodná aj na cementové povrchy (vrátane ošetrených náterom), ako sú napr. zadné steny balkónov, schodiskové šachty, stĺpy, stropy pod krytými priestormi a vnútorné parapety na terasách. Možnosť farebne tónovať.

www.mapei.sk

Ceresit CT 44

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,3 l/m2 (dva nátery)
Balenie: plastové vedro, 15 kg
Orientačná cena: od 70 €/balenie; 4,66 €/kg

Charakteristika

Akrylátový náter vhodný na ochranu konštrukcií v exteriéri a interiéri, s možnosťou aplikácie na betón, cementové, vápenno-cementové a vápenné omietky, tenkovrstvové minerálne a minerálno-polymérové omietky, akrylátové omietky, sadrové omiekty, sadrokartón, drevovláknité dosky a súdržné vrstvy maliarskych náterov. Náter s nízkou nasiakavosťou a vysokou pružnosťou, odolný proti plesniam, riasiam a hubám, spomaľuje proces karbonizácie betónu, premosťuje trhliny. Možnosť farebne tónovať.

www.ceresit.sk

PCI Multitop® Premium

Nanášanie: maliarskou štetkou, valčekom alebo striekacím zariadením
Orientačná spotreba: približne 0,14 l/m2 (jeden náter)
Balenie: plastové vedro, 10 l
Orientačná cena: 46,80 €/balenie; 4,68 €/l

Charakteristika

Vysokokrycí tónovateľný umývateľný disperzný náter, bezrozpúšťadlový, bez zmäkčovadiel, emisií a bez zápachu na nové aj staré omietky, sadrokartónové dosky, sadrové omietky a betón. Vysoká krycia schopnosť s nízkou spotrebou. Zvyčajne kryje už pri jednom nátere. Difúzny, vysokopriľnavý, s nízkym pnutím, oteruvzdorný a umývateľný podľa STN EN 13300.

www.pci-sk.sk

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: Miro Pochyba, archív firiem

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov 1/2017.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP