asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

23. ročník Dní slovenských cestárov

27.09.2018

Predstavitelia štátnej správy a samosprávy, správcovia ciest a odborníci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Ukrajiny sa v dňoch 11. – 12. októbra 2018 stretnú v Košiciach na 23. ročníku Dní slovenských cestárov. Podujatie, ktoré organizuje Slovenská cestná spoločnosť v spolupráci so Správou ciest Košického samosprávneho kraja, sa koná sa pod záštitou ministra dopravy a výstavby SR Arpáda Érseka a predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. 

Odborná časť programu bude venovaná cestnému hospodárstvu a rozvoju cestnej siete, správe a údržbe ciest a dopravnej nehodovosti v Košickom samosprávnom kraji. V rámci technickej exkurzie účastníci konferencie navštívia aj stavbu úseku D1 Budimír-Bidovce, ktorú a východnom Slovensku realizuje spoločnosť Skanska SK. Počas podujatia budú odovzdané aj ocenenia Slovenskej cestnej spoločnosti za rok 2018.

Tradičnou súčasťou podujatia je futbalový turnaj a cestárske rodeo, v ktorom si v jazde zručnosti zmerajú svoje sily vodiči „sypačov“ z celého Slovenska.


Cieľom cestárskeho rodea je zábavnou formou propagovať náročnú prácu vodičov sypačov pri vykonávaní zimnej údržby cestných komunikácií. Súťažným vozidlom je nákladný automobil MERCEDES-Actros, dvojnápravový (4x4) s manuálnou prevodovkou, so sypacou nadstavbou a namontovanou radlicou. Súťaž prebieha dvojkolovo, každý súťažiaci absolvuje na trati dve jazdy zručnosti. Na súťažiacich čakajú rôzne prekážky a úlohy, ako napríklad prejazd a cúvanie ohraničeným zúženým priestorom, cúvanie medzi kužele, slalom medzi kužeľmi, obchádzanie prekážok – sudov, presné zastavenia na vymedzenom priestore. Výsledný čas v každom kole sa vypočíta z času jazdy a pridelených trestných sekúnd. Výsledný celkový čas sa potom určí súčtom časov z oboch kôl.

Športové zručnosti a kondičku predvedú cestári aj v rámci futbalového turnaja. Proti sebe sa postaví osem tímov zložených so zástupcov Ministerstva dopravy a výstavby SR, Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej správy ciest, krajov zoskupených v tímoch stred, východ a západ, dodávateľov a výskumníkov.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov futbalového turnaja sa uskutoční počas spoločenského večera a prví traja súťažiaci s najlepším výsledným celkovým časom sa postavia na stupne víťazov priamo na súťažnej trati pred očami divákov. Víťazi cestárskeho rodea postupujú na budúcoročné cestárske rodeo krajín V4 - RODEO V4.

Prihlásenie na konferenciu je možné online na www.ankov.sk

Slovenská cestná spoločnosť je odborné, stavovské občianske združenie fyzických a právnických osôb, ktoré pôsobia v oblasti cestného hospodárstva a staviteľstva na Slovensku. Poslaním spoločnosti je vytvárať podmienky pre rozširovanie a prehlbovanie odborných, teoretických a praktických poznatkov, spolupracovať na príprave koncepčných dokumentov a podieľať sa na riešení odborných problémov.

Viac informácií na www.cestnaspol.sk

Autor: SCS

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP