asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Bernolákovo: Satelity po slovensky

14.05.2016

Výstavba bytov sa rozbehla na plné obrátky a ani rodinné domy nezaostávajú. Už dávno neplatí, že satelity majú iba prívlastok bratislavské, vyrástli ako huby po daždi na okrajoch všetkých väčších slovenských miest.

Suburbanizácia na slovenský spôsob prebrala zo zahraničia len to, čo vyhovuje nízkym nákladom na developovanie územia za čo najvyššie ceny za „štvorec“ prekvalifikovanej úrodnej pôdy. Minimálna dopravná infraštruktúra sa obmedzuje na šlendriánsky spevnené plochy, najlepšie v réžii vlastníkov pozemkov, ktoré sú pre istotu označené ako pešia zóna. Obojsmerné vozovky s veľkorysými chodníkmi a nebodaj predzáhradkami bez plotov sú ako nápad z inej galaxie.

Kanalizácia sa považuje v satelitoch za panské huncútstvo a ucelený architektonický výraz aspoň v rámci jednej ulice či dodržanie stavebnej čiary, alebo minimálne jednotne otočené hrebene striech, to už sú regulatívy, ktoré presahujú chápanie záujemcov o pohodlné bývanie na fliačiku za mestom s miniatúrnym trávnikom. Dvojmetrové ploty, kosačka z hobymarketu a denné sedenie vo vlastnom aute pre zápchy na ceste sú zhmotnením sna, ktorému sa poddá mnoho mladých rodín v duchu hesla: Môj dom, môj hrad.

Máte aj vy zaujimavý postreh?
Zdokumentujte ho, napíšte nám a zverejníme ho v Blogu (asbportal@jaga.sk).

Text: Mária Nováková
Foto: Miro Pochyba

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Martin
Chcem sa spytat na jednu vec, kedze podobnu riesime. Ako pisete o cestach "ktoré sú pre istotu označené ako pešia zóna", je toto problem alebo moze byt v buducnosti? Viem, ake dopravne pravidla tam platia pre chodcov a automobily, ale je to ine z pohladu starostlivosti? Je tato komunikacia teda inak kategorizovana a treba si na nieco dat pozor? Dakujem.
Odpovedať | 27.05.2016, 10:49

Ďalšie z JAGA GROUP