viac nez objem zakaziek v stavebnictve klesa jeho kvalita
Galéria(1)

Viac než objem zákaziek v stavebníctve klesá jeho kvalita

Partneri sekcie:

Slovenské stavebníctvo pokračuje už štvrtý rok zostupným trendom, no posledný rok ešte prudšie klesá kvalita realizovaných prác. Za tretí štvrťrok 2012 priznáva zníženie kvality realizovaných prác už 42 % slovenských stavebných firiem. Toto číslo je alarmujúce.

viac nez objem zakaziek v stavebnictve klesa jeho kvalita 6330 big image
Okrem nedostatku zákaziek v podnikaní pôsobí problémy stavbárom najmä súčasná legislatíva. A z tohto hľadiska považujú stavebné spoločnosti za najproblematickejšiu predovšetkým oblasť verejného obstarávania preto, že podľa ich skúseností je vo verejných výberových konaniach väčšinou rozhodujúcim kritériom iba cena. Najnižšia ponúknutá cena je popritom vo výsledku väčšinou nižšia ako predpokladané náklady.

Cena tlačí kvalitu dole

Takmer až polovica spoločností potvrdzuje v dôsledku príliš veľkého tlaku na cenu zo strany investora zhoršenie kvality svojej práce. Ide najmä o stredné a malé spoločnosti. „Kvalita práce je väčšinou podmienená tlakom na cenu, dodávatelia používajú čo najlacnejšie materiály a prácu vykonávajú často neodborníci. Dobrá stavebná firma radšej zákazku odmietne, nepôjde pod svoje náklady, slabšie spoločnosti zoberú zákazku aj za cenu svojich nákladov a nakoniec je kvalita mizerná alebo nezaplatia subdodávateľom. Príkladom môže byť prepadnutie podlaží na objekte Trinity,“ popisuje Andrej Krasňanský, manažér spoločnosti Scaserv Slovensko.

Podľa posledných údajov Slovenského štatistického úradu došlo k medziročnému prepadu sektora stavebníctva za prvých sedem mesiacov tohto roku o ďalších 11,1 percenta. Hlavným prispievateľom k tomuto vývoju bolo inžinierske staviteľstvo, ktoré sa prepadlo o 25,1 percenta – na porovnanie pozemné staviteľstvo pokleslo iba o 8,2 percent.„Dosah finančnej krízy na slovenské stavebníctvo sa tak v roku 2012 výrazne prehĺbil. Hodnoty stavebnej produkcie v stálych cenách za prvých sedem mesiacov klesli pod úroveň prestavaných objemov roku 2006,“ hodnotí aktuálnu situáciu na trhu Dagmar Blahová, riaditeľka odboru štatistiky stavebníctva, obchodu a služieb Štatistického úradu SROV.

Optimizmus z príchodu novej vlády SR a očakávania riaditeľov stavebných spoločností ohľadne rýchleho vypísania nových verejných investícií sa zatiaľ nenaplnilo,“ komentuje výsledky Jiří Vacek, riaditeľ spoločnosti CEEC Research.

Zahraničné zákazky slovenských stavbárov nespasia

Stavbári sa zhodujú na tom, že ich rozhodne nespasia zákazky zo zahraničia. „Export stavebných činností bude pre slovenské stavebné firmy len doplnkovou možnosťou, pretože nie sú dostatočne kapitálovo vybavené ako ich silnejšia svetová konkurencia. Nevýhodou sú aj malé exportné skúsenosti v porovnaní s konkurenciou z iných štátov,“ myslí si Pavol Kováčik, predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby Košice. „Sektoru môžu aktuálne pomôcť len dve veci – rast zákaziek, alebo redukcia ponuky na trhu, t. j. ukončenie činnosti časti spoločností, tak aby rozsah kapacít lepšie zodpovedal súčasnému dopytu a nedochádzalo tak napríklad na podávanie ponúk s dumpingovými cenami a iným negatívnym aktivitám, ktoré škodia ako ekonomickému, tak aj odbornému rozvoju trhu. Bohužiaľ, druhý variant je pravdepodobnejší,“ uzatvára Jiří Vacek, riaditeľ CEEC Research.

Výsledky najnovšieho výskumu slovenského stavebného trhu bude spoločnosť CEEC Research publikovať na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva H2 / 2012, ktoré sa koná 29. novembra 2012 v Bratislave a ktorého hlavnými témami sú výhľad nových zákaziek v sektore, zmeny v systéme verejného obstarávania a vplyv klesajúcich cien na kvalite stavebných prác.

–>–>