rozhodujuci investor v energetike je spotrebitel
Galéria(2)

Rozhodujúci investor v energetike je spotrebiteľ

Partneri sekcie:

Odvetvie energetiky možno považovať za vysoko sofistikované odvetvie hospodárstva, a to pre jeho nezastupiteľný význam pri napredovaní spoločnosti, ale aj prežití ľudí. Preto interpretácia významu slovných spojení energetická efektívnosť či znižovanie energetickej náročnosti budov by mala byť zrozumiteľná každému jednotlivému konečnému spotrebiteľovi. Len na základe pravdivých a dostatočných informácii je totiž schopný sa správne rozhodnúť.

01satvar big image
rozhodujuci investor v energetike je spotrebitel 6442 big image
Žiaľ, realita je celkom iná. Konečnému spotrebiteľovi podsúvajú silné skupiny podnikajúce v energetike a aj politici (nevynímajúc organizácie riadené štátom), ktorí sa vedia účelovo priživovať na energetickej politike, toľko rozporuplných informácií, že akékoľvek rozhodnutie urobí, nikdy nebude v jeho prospech.

Domové kotolne – áno alebo nie?
V oblasti tepelnej energetiky ide o dlhodobo diskutovanú problematiku investovania do vlastných zdrojov tepla. Spotrebiteľ si kladie základnú otázku: čo sa viac oplatí – domová kotolňa alebo centralizované zásobovanie teplom (CZT)? Spotrebiteľ však zaplatí tak či tak – či sa rozhodne pre jedno, alebo pre druhé riešenie. Rozdiel je len vo výške konečnej sumy. Ten, kto platí, sa nazýva investor. Investor, čiže konečný spotrebiteľ, teda musí vedieť so svojimi finančnými zdrojmi múdro narábať. Aby tak mohol urobiť, musí dostať odpovede na celý rad otázok.

Ide predovšetkým o tieto otázky:

  • Ktorý zdroj tepla je výhodnejší?
  • Bude zaistený komfort prevádzky domovej kotolne?
  • Aké sú postihy za odpojenie od CZT?
  • Ako je to s technickou a ekonomickou životnosťou daného zdroja tepla?

Prvým krokom pri rozhodovaní o tom, či CZT, alebo vlastný zdroj tepla (domová kotolňa), je vypracovanie energetického auditu. Tu treba vysloviť jednu závažnú požiadavku. Okrem odbornosti musí mať energetický audit jeden veľmi významný atribút – a tým je nestrannosť, teda objektivita. Z toho vyplýva, že ak bude jeho spracovateľom peňažný ústav, určite nebude objektívny a nestranný, pretože predáva peniaze. Objektívny a nestranný nemôže byť ani výrobca alebo dodávateľ tepla. Tomu akosi vždy v kalkulácii vyjde, že najlepšie je na tom CZT. Spracovateľom energetického auditu by nemal byť ani predajca rôznych technológií na výrobu tepla (napríklad kondenzačná kotlová technika, elektrické tepelné čerpadlá, plynové tepelné čerpadlá, kogenerácia, solárne kolektory, fotovoltika), lebo aj jemu zvyčajne v kalkulácii vyjde, že práve jeho technológia je tá najlepšia a najvhodnejšia. Spracovateľom auditu určite nesmie byť ani tvorca legislatívy, keďže práve pre jej nedostatočnosť prišiel investor o nemalé čiastky v tejto oblasti. Všetky doterajšie zákony, vyhlášky či nariadenia silne zdeformovali trh s energiou, čoho výsledkom sú aj zdeformované ceny a podmienky podnikania v tomto segmente. Z uvedeného vyplýva, že spracovateľa energetického auditu treba hľadať v radoch nezávislých odborníkov a projektantov.

Zaistenie komfortu prevádzky domovej kotolne
Služby spojené so záručným aj pozáručným servisom pri vlastných zdrojoch tepla sú v rámci konkurenčného prostredia také prepracované, že je tým zaistený dostatočný komfort a niet dôvodu, prečo by mal byť investor znepokojený. Veľkí hráči na trhu s energiou pôsobia dojmom nadštandardnej starostlivosti a deklarujú, že dokonale a profesionálne dokážu spravovať tepelné zdroje len a len v CZT. Zaistiť komfort s dodržaním všetkej legislatívy je však v krajine s trhovou ekonomikou to najjednoduchšie.

Postihy za odpojenie od CZT
V súvislosti s odpájaním od CZT možno v podstate hovoriť doslova o trestoch. Toho času je v platnosti vyhláška ÚRSO č. 283/2010 Z. z., ktorou sa ustanovuje rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa a spôsob ich výpočtu. Táto vyhláška nahradila vyhlášku č. 505/2006 Z. z. Zároveň sa daná problematika upravuje zákonom č. 309/2009 Z. z. o podmienkach odpájania od CZT v prípade, že v príslušnom regulovanom obvode výrobca tepla využíva obnoviteľné zdroje energie (OZE). Časť tejto legislatívy sa síce začína upravovať v prospech konečného spotrebiteľa (mimochodom, prečo doteraz meškal tretí liberalizačný energetický balíček?), ale opatrení v prospech spotrebiteľa by mohlo byť viac. Na lepšiu ilustráciu a pochopenie vysloveného si želám, aby raz vyšiel zákon, že všetci občania na Slovensku si budú musieť u mňa kupovať napríklad zubné kefky.

Technická a ekonomická životnosť zdroja tepla
Argument obhajcov CZT je, že po technickej a ekonomickej životnosti technológie užívatelia bytového domu nebudú schopní opakovane a profesionálne investovať do zdroja tepla – jeho modernizácie. Ide však o silne zavádzajúce argumenty. Progres pri technológiách na výrobu tepla je nezvratný. Je predpoklad, že práve nedostatok primárnych zdrojov energie bude burcovať konkurenciu, aby uvádzala na trh čo najefektívnejšiu technológiu, ktorá ušetrí dostatok finančných prostriedkov konečnému spotrebiteľovi (investorovi). Technickú a ekonomickú životnosť zdroja tepla uvádza výrobca alebo dodávateľ zariadenia a pohybuje sa v rozpätí od 12 do 15 rokov s tým, že v súčasnosti možno hovoriť aj o morálnom opotrebovaní. Samozrejme, platí to tak pre veľkých, ako aj malých hráčov na trhu.

Možno to demonštrovať na príklade bytového domu, ktorého vlastníci bytov o tri roky splatia úver z komerčnej banky a usporia 47 500 € ročne, s ktorými môžu voľne manipulovať. Znamená to, že za päť rokov budú schopní zaplatiť 237 500 € za to, čo sa aktuál­ne na trhu objaví ako najvýhodnejšie.

Do začiatku vykurovacej sezóny (2012/2013) sa v meste Prešov aplikujú technológie s elektrickým a plynovým tepelným čerpadlom.

Záver
Jednoznačná odpoveď na otázku, či domové kotolňa áno, alebo nie, v podstate ne­existuje. Znova je to o energetickom audite. Porovnáva sa totiž vždy s cenou mernej jednotky za teplo vrátane fixných nákladov od existujúceho dodávateľa. Výsledky bytového domu na ul. Mirka Nešpora 61 – 67 v Prešove, ktoré sú uvedené v tabuľke, však hovoria veľmi jasnou rečou.

Konečnému spotrebiteľovi želám jednu jedinú vec – aby trh s energiou prestal byť deformovaný a bol viac liberalizovaný. Všetkým výrobcom tepla zas želám, aby sa voči konečnému spotrebiteľovi presadili kvalitou, dobrou cenou a skvelým energetickým manažmentom.

TEXT: Ivan Satvár
FOTO: archív autora, Tepláreň Košice

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.