Pri obnove bytových budov sa z investovaného eura vráti štátu 57 centov

Investícia do obnovy bytových budov, výstavby nájomných bytov a zatepľovania je pre štát v čase krízy najvýhodnejšia. Takáto forma investícií nezaťaží štátny rozpočet, pretože ide o úvery, ktoré sa štátu vrátia. Z jedného investovaného eura sa touto formou totiž štátu vráti 57 centov (17,17 Sk).


Na pondelkovom rokovaní to konštatovalo Valné zhromaždenie (VZ) Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. Zaoberalo sa opatreniami na zmierňovanie dopadov globálnej hospodárskej krízy, ktoré sa prejavili v stavebníctve. VZ zároveň vyzvalo vládu SR a Radu pre hospodársku krízu, aby „tepelnú ochranu budov zateplením, výmenou okien a úpravou vykurovacích systémov prijala ako systémové riešenie v rámci programu významnej obnovy budov s okamžitým vyčlenením finančných prostriedkov a stanovením podmienok ich využitia“.
     
Medzi ďalšie efekty investície štátu do obnovy budov VZ zaradilo fakt, že jeden stavbár viaže na seba ďalších troch zamestnancov iných odvetví. Každá investovaná suma 33,19 milióna eur (1 miliarda Sk) vytvorí približne 3700 pracovných miest. Zníženie energetickej náročnosti bytových domov ušetrí peniaze občanom a celospoločensky sa zníži spotreba energie až do 60 %, vypočítal ZSPS.
     
Členovia ZSPS sa tak pridali k iniciatívam vedenia Štátneho fondu rozvoja bývania, rezortu výstavby a k ďalším občianskym združeniam. V zhode s nimi ZSPS konštatuje, že zavedenie systémového riešenia – štátnej podpory tepelnej ochrany, resp. obnovy budov, by prinieslo viacnásobný účinok. Okrem dlhodobého pôsobenia na úspory energie by opatrenia zmiernili aj dopad hospodárskej krízy na zamestnanosť v stavebníctve a nadväzujúcich odvetviach.
     
V stavebníctve, kde pracuje veľa živnostníkov a malých stavebných podnikateľov, dochádza ku kapacitným zmenám. Na Slovensko sa vrátili odborníci so zručnosťami a know-how, ktorí doteraz pracovali v zahraničí.
     
Systémové opatrenie zo strany štátu – program obnovy budov – by zvýšením dopytu po stavebných prácach prinieslo nové pracovné miesta v stavebníctve, znižovanie energetickej náročnosti budov a finančnú úsporu v rozpočte domácností, potvrdili účastníci VZ. 
     
Vzhľadom na situáciu „ZSPS vyzýva exekutívu štátu, aby tepelnú ochranu budov zateplením, výmenu okien a vykurovacích systémov prijala ako systémové riešenie v rámci programu významnej obnovy budov a vyčlenila zdroje a podmienky ich čerpania“, informoval riaditeľ úradu ZSPS Ján Nemec.

Zdroj: TASR