image 83990 25 v1
Galéria(5)

Obnova plochých striech bytových domov

Aké sú možnosti obnovy striech bytových domov? Aké materiály sú na obnovu plochých striech vhodné? Ku každej plochej streche bytového domu je nevyhnutné pristupovať individuálne a odborne posúdiť jej stav a možnosti jeho riešenia.

01Icopal asfaltovy pas Elastobit GG 40 Speed Profile SBS  Icopal
02Icopal strieborny rychloschnuci asfaltovy nater Silver PrimerSpeed SBS
03Icopal vegetacna plocha strecha
04Icopal Peter Malych  spolocnost Icopal

V prvom rade je potrebné určiť stupeň poškodenia strešného plášťa a stav použitých materiálov, následne navrhnúť vhodný spôsob obnovy strechy vrátane hydroizolačného systému. Návrh obnovy závisí od množstva faktorov, ale predovšetkým od obsahu vlhkosti v strešnom plášti, od zloženia jednotlivých vrstiev a ich stavu, od detailov strechy a v neposlednom rade i od toho, či sa strecha plánuje zatepliť alebo sa rieši iba obnova hydroizolačného systému. V každom prípade je však na správnu obnovu strechy potrebné presné zhodnotenie skutočného stavu strešného plášťa. Správna diagnostika je preto nevyhnutným predpokladom ďalšieho postupu.

Asfaltované pásy

V súčasnosti sa na obnovu plochých striech bytových domov využívajú modifikované asfaltované pásy, a to v jedno- alebo dvojvrstvovom systéme. Po vyčistení celej plochy strechy sa (podľa jej stavu) „vyspraví“ pôvodná asfaltovaná hydroizolácia. Strešný plášť však môže obsahovať určitú vlhkosť, ktorej expanziou sa v mnohých prípadoch vrstvy hydroizolácie deformujú. V horšom prípade môže dôjsť dokonca aj k ich poškodeniu. Preto je v takýchto prípadoch dôležité perforovať starú krytinu (minimálne v rozsahu 1 až 2 % plochy krytiny). Na starú krytinu sa aplikujú špeciálne asfaltované pásy, ktorými sa vytvorí takzvaná expanzná vrstva a v prípade dvojvrstvového systému sa na ne natavia modifikované asfaltované pásy, ktoré tvoria vrchnú vrstvu krytiny. Na ploché strechy bytových domov sú vhodné najmä asfaltované pásy s hrebeňovým profilom.

Oproti pásom s hladkým spodným povrchom dovoľujú účinnejšiu a efektívnejšiu aplikáciu a majú lepšiu priľnavosť. Hrebeňová profilácia umožňuje rýchlejšie a rovnomernejšie roztavenie asfaltovej hmoty, vďaka čomu je spojenie asfaltovaného pásu s podkladom po celej šírke pevnejšie a rovnomernejšie. Na záver sa odporúča naniesť vrstvu strieborného rýchloschnúceho reflexného náteru, ktorý predlžuje životnosť asfaltovaných pásov o viac ako 50 %. Náter odráža až 72 % UV žiarenia a zabraňuje nadmernému prehrievaniu strešného plášťa v horúcom letnom období, čím sa znižuje spotreba energií na klimatizáciu.

Na asfaltované pásy sa na záver odporúča naniesť vrstvu strieborného rýchloschnúceho reflexného náteru, ktorý predlžuje životnosť asfaltovaných pásov o viac ako 50 %.

Na asfaltované pásy sa na záver odporúča naniesť vrstvu strieborného rýchloschnúceho reflexného náteru, ktorý predlžuje životnosť asfaltovaných pásov o viac ako 50 %.

Strešné mPVC fólie

Na zastrešenie bytového domu môžu byť vhodným riešením aj mPVC fólie. Vďaka svojim vlastnostiam umožňujú aplikáciu vo všetkých ročných obdobiach, čo je veľmi praktické pre investora aj realizátora. Ich nízka hmotnosť spôsobuje len minimálne zaťaženie nosnej konštrukcie. Majú optimálny pomer kvality aj ceny a dokážu odolávať rôznym poveternostným vplyvom. Vyznačujú sa jednoduchou, bezpečnou, rýchlou aplikáciou a dlhodobou životnosťou. Spomedzi mPVC fólií dostupných na trhu sa pritom niektoré strešné druhy vyrábanjú priamo na Slovensku, čo znižuje náklady na ich logistiku a zvyšuje prístupnosť v želanom čase.

Na „vyspravenú“ pôvodnú hydroizoláciu strechy sa uloží geotextília a mPVC fólia, ktorá sa obvykle mechanicky kotví a horúcim vzduchom sa zvára v presahoch. V prípade, že sa strešný plášť aj dodatočne zatepľuje, zvolí sa riešenie a materiály, ktoré dokážu dlhodobo spoľahlivo plniť svoju funkciu. Odporúča sa používať systémové riešenia renomovaných výrobcov, tak pri asfaltovaných pásoch, ako aj pri skladbách s mPVC fóliou.

Extenzívna zelená strecha

Najmodernejšie a ekologické riešenie zastrešenia bytových domov predstavuje extenzívna vegetačná strecha. Tvoria ju machy, kvitnúce byliny a rôznofarebné rozchodníky. Produkciou kyslíka pomáhajú skvalitniť vzduch a prispievajú k zdravej klíme. Zadržujú zrážkovú vodu a chránia bytový dom pred výkyvmi teploty a UV žiarením. Vegetácia tiež významnou mierou zvyšuje požiarnu ochranu budovy. Najmodernejšie extenzívne systémy spočívajú v tom, že sa naraz dodá a namontuje všetko potrebné vrátane už zelenej rastlinnej vrstvy. Montáž je rýchla a jednoduchá. Výhodou je, že takáto moderná vegetačná strecha neobsahuje ťažký strešný substrát. Váha celej strechy je tak štyrikrát menšia v porovnaní s klasickou skladbou so strešným substrátom. Vegetačná časť strechy je tvorená predpestovanou vegetačnou rohožou, ktorá je v okamihu dodania na 70 až 100 % pokrytá zeleňou.

Najmodernejšie a ekologické riešenie zastrešenia bytových domov predstavuje extenzívna vegetačná strecha.

Najmodernejšie a ekologické riešenie zastrešenia bytových domov predstavuje extenzívna vegetačná strecha.

Termoplastické polyolefínové fólie

Ploché strechy sú často vystavené nevyspytateľnému počasiu, prachu z ovzdušia alebo sadziam a popolčeku z komínových vývodov. Účinnú ochranu proti týmto vplyvom predstavujú termoplastické polyolefínové fólie, ktoré dokážu podstatne predĺžiť životnosť plochej strechy. Ich životnosť je neporovnateľne vyššia v porovnaní so zaužívanými mPVC fóliami. Sú charakteristické elasticitou a vysokou pevnosťou a prieťažnosťou i pružnosťou, ktorá sa na rozdiel od mPVC fólií v čase takmer nemení. Sú ekologické aj recyklovateľné. Povrch fólie môže byť bielej farby a odráža tak podstatnú časť slnečného žiarenia. Vďaka tomu je povrchová teplota strešného plášťa budovy nižšia, čím sa v lete znižujú náklady obyvateľov bytového domu na klimatizáciu.

Na čo dať pozor pred a počas obnovy strechy bytového domu?

Vlastníci bytov v bytovom dome by mali venovať pozornosť viacerým faktorom:

  1. Nevyberajte si najlacnejšiu možnosť :Finančne nenáročné riešenia sú v prípade obnovy plochých striech bytových domov často nedostatočné a nižšia cena hydroizolácie či jej realizácie sa môže negatívne prejaviť už v priebehu niekoľkých rokov. Použitie najlacnejších, nekvalitných materiálov na obnovu plochej strechy bytového domu alebo nekvalitná realizácia – to všetko má často za následok nielen nefunkčnosť strechy, ale aj celej stavby.
  2. Stavebný dozor je nevyhnutný: Správca bytového domu by mal počas obnovy plochej strechy bytového domu zabezpečiť nezávislý stavebný dozor. Dôležité je slovíčko nezávislý, to je taký, ktorý nepracuje pre zhotoviteľa, ale pre vlastníkov bytov. Stavebný dozor bude počas celej realizácie strechy dohliadať a kontrolovať, či sa strecha zhotovuje podľa projektovej dokumentácie, či realizačná firma na strechu aplikuje vhodné stavebné materiály, a to správnym spôsobom. Pri realizácii treba dodržať predpísané technologické postupy a použiť kvalitné stavebné materiály. Nesprávne zvolená hydroizolácia, jej nevhodné kladenie alebo nedostatočné vyspádovanie strechy môžu viesť zatekaniu a k následnému vážnemu znehodnoteniu vnútorného priestoru. Stavebný dozor vykonáva záznamy o kontrole realizačných prác do stavebného denníka. Ak máte pochybnosti o priebehu realizácie, môžete požiadať o nahliadnutie do stavebného denníka.
  3. Ďalšia pomoc pri kontrole realizácie: Okrem stavebného dozoru môžu dohliadať na priebeh realizácie strechy aj produktoví manažéri spoločností, ktorých hydroizolačné materiály sa na strechu aplikujú. Kvalitné realizačné firmy alebo dodávatelia hydroizolačných materiálov na strešné konštrukcie ponúkajú technický servis, v rámci ktorého zisťujú reálny stav strechy a na základe výsledkov navrhnú ďalší postup obnovy. Pokiaľ sú aj neskôr pri realizácii prítomní (okrem stavebného dozoru) aj produktoví manažéri firiem, vlastníci bytov majú väčšiu istotu, že strecha sa obnoví správne. Nie ­všetky firmy na trhu to však praktizujú.
  4. Zateplenie strechy? Poraďte sa!: Eliminovať tepelné straty v zimnom období, zvýšiť vnútornú povrchovú teplotu konštrukcie strechy, odstrániť kondenzáciu vodnej pary, dosiahnuť úsporu energie potrebnej na vykurovanie, a tým znížiť finančné náklady – to možno docieliť zateplením plochej strechy bytového domu. O spôsoboch a vhodných tepelnoizolačných systémoch sa však treba poradiť s odborníkom. Výhodným a v súčasnosti často využívaným spôsobom spádovania plochej strechy je zlúčenie spádovej vrstvy s tepelnoizolačnou vrstvou. Výhodou je aj to, že kombináciou tepelnoizolačných dosiek určených na zatepľovanie so systémom spádových klinov možno vylúčiť technológiu mokrej výstavby. Spádové dosky (obvykle so spádom 2 %) sa kladú na pôvodnú konštrukciu strechy a vytvárajú potrebný spád.
  5. Pýtajte sa na vyspádovanie a odvodnenie: Predísť nákladným opravám a prieniku vody do strešného plášťa možno tiež správnym a dôkladným vyspádovaním plochej strechy. Na odvodnenie strechy sa v mnohých prípadoch zabúda. Minimálny, platnou normou odporúčaný spád plochej strechy je 1 % (1,75 %), ale ak je to z konštrukčného hľadiska možné, je vhodný spád 3,5 % a viac. Ak nie je povrch vyspádovaný, na plochých strechách sa následne tvoria súvislé vodné kaluže. Vplyvom zmien teploty stojatej vody dochádza k degradácii strešnej krytiny, ale aj zanášaniu nečistotami. Tieto faktory ovplyvňujú životnosť samotnej hydroizolácie. V praxi sa realizuje vonkajšie odvodnenie strechy alebo odvodnenie vnútorným spádovaním. Vonkajšie odvodnenie môže byť obojstranné alebo jednostranné (žľabmi). Vnútorné spádovanie strechy sa rieši rovinami s rozličným spádom, pričom najnižšie miesto spádovej vrstvy musí byť v mieste dažďového vpustu. To je najčastejší spôsob odvodnenia plochých striech. Materiály strešných vtokov musia byť odolné proti dažďovej vode a musia mať protikoróznu ochranu. Z dôvodu tepelného mosta v mieste vtoku sa odporúča jeho tepelné izolovanie. Na zamedzenie zamŕzania vody vo vtoku a v jeho tesnom okolí v zimnom období možno použiť vyhrievané vtoky. Vonkajšie spádovanie žľabmi sa v súčasnosti používa v ojedinelých prípadoch.
  6. Pravidelná kontrola a údržba plochej strechy: Obnovou sa starostlivosť o strechu bytového domu ani zďaleka nekončí. O každú plochú strechu sa treba pravidelne a dôkladne starať, aby sa zabránilo jej skorému opotrebovaniu. Revízia strechy bytového domu by mala byť samozrejmosťou. Pri jej zanedbaní dochádza k nefunkčnosti plochej strechy, zatekaniu či iným poruchám, ktoré možno odstrániť len veľmi ťažko. K pravidelným činnostiam údržby patrí čistenie a kontrola minimálne dvakrát do roka. Najmä pred a po zimnom období treba povrch strechy vizuálne skontrolovať.
Ing. Peter Malych, PhD. - produktový manažér spoločnosti Icopal

Ing. Peter Malych, PhD. – produktový manažér spoločnosti Icopal

K akým najčastejším chybám dochádza pri obnove plochých striech?

  • Ak sa plochá strecha zle vyspádovala alebo nesprávne odvodnila, neodvádza za z nej dostatočne rýchlo zrážková voda, resp. voda na streche dlhodobo stojí.
  • Ak sa detaily (atiky, vpusty, vystupujúce prvky zo strešnej konštrukcie atď.) na plochej streche neopracovali profesionálne, následkom je presakovanie vody do strešného plášťa.
  • Ak sa na plochú strechu aplikoval hydroizolačný materiál s nedostatočnými parametrami alebo bola nevhodne navrhnutá a zvolená skladba celého strešného plášťa, hrozí zatekanie zrážkovej vody alebo kondenzácia vlhkosti v strešnom plášti, prípadne iné poruchy strešnej konštrukcie.
  • Ak sa na plochú strechu aplikoval materiál nesprávnym spôsobom, dochádza k rôznym poruchám, napr. k odlepovaniu asfaltovaných pásov, rozlepovaniu spojov mPVC fólií, alebo k vytrhaniu kotviacich prvkov a deštrukcii fóliovej hydroizolácie na streche vplyvom sania vetra a pod.
  • Pri obnove zatečených plochých striech nesprávnym spôsobom (bez dôkladného posúdenia a zhodnotenia stavu strešného plášťa) sa môžu tvoriť v novom strešnom plášti pľuzgiere a praskliny, a to pre tlak vodnej pary obsiahnutej v strešnom plášti, alebo sa môže takto uzavretá a zabudovaná vlhkosť prejaviť iným nežiaducim spôsobom.

Text: Ing. Peter Malych, PhD., produktový manažér spoločnosti Icopal
FOTO: Icopal

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.