image 86807 25 v2
Galéria(4)

Ako ušetriť energiu v bytových domoch?

Túto otázku si určite kladie veľké množstvo vlastníkov bytov v bytových domoch. Ako teda na to?

01Uspory IMG 1526
02Uspory nahrada Ing. Jaroslav Rehus  Vaillant
03Uspora 1 Realizacia kaskady kotlov ecoTEC plus 80 120 kW v   Lucenci  Mierova ulica

Ak je bytový dom nezávislý od centrálneho vykurovania, vlastníci bytov môžu ušetriť približne 35 % nákladov na teplo. Dôvodom je nižšia jednotková cena za teplo oproti teplu z centrálneho zdroja tepla. Domácnosti v bytovom dome si v takom prípade dokážu vykurovanie sami regulovať a nastaviť ho podľa svojich aktuálnych potrieb a požiadaviek.

Ak je bytový dom vykurovaný s pomocou kondenzačných kotlov zapojených do kaskády (tá môže byť tvorená napríklad až šiestimi kotlami), kotly sa zapínajú a vypínajú v závislosti od aktuálnej potreby tepla. Ide o flexibilné riešenie vykurovania a systém vhodný na šetrenie, pretože vyrába iba toľko tepla, koľko je skutočne potrebné.

Ako sa inštaluje kaskáda kotlov

Kotly zapojené do kaskády inštalované do kotolní bytových domov, majú konštrukciu, ktorá umožňuje ich inštaláciu v priestoroch s ťažkým prístupom či v bytových domoch s veľkou výškou. A to bez ohľadu na to, či ide o obnovené budovy alebo novostavby. Kaskáda sa môže namontovať do jedného radu alebo dvoch radov s kotlami otočenými chrbtom k sebe.

Montáž kotlov je pritom nezávislá od nosnosti stien. Kotly sa dajú zapojiť do kaskády s pomocou rámu a hydraulickej konzoly, takže nie je potrebné žiadne vŕtanie alebo pripevňovanie na stenu. Výhodou je, že počas kontroly kotlov alebo pri poruche jedného z nich netreba vypínať celý systém, pretože servis možno uskutočniť na kotloch aj jednotlivo. V porovnaní s jedným veľkým kotlom ponúka kaskádové riešenie vyššiu spoľahlivosť a flexibilitu. S pridaním externého zásobníka možno týmito kotlami pohodlne vyriešiť aj požiadavku na dodávku teplej vody.

Kaskáda plynových kondenzačných kotlov

Efektívna regulácia prinesie výsledky

Pri vykurovaní budov pomocou plynu sa dá ušetriť aj vďaka vhodnej regulácii vykurovania. V praxi sa pri regulovaní bežne využíva delenie budovy na severnú a južnú vetvu. Tým sa predchádza neželanému stavu, keď je severná strana nedostatočne vykurovaná a južná priveľmi prekúrená.
Okrem toho v súčasnosti prebieha povinné inštalovanie meradiel/pomerových rozdeľovačov tepla na radiátory. Čas na inštaláciu prístrojov je do konca roka 2016.

Kombinácia so solárnou zostavou

Kombinované systémy možno využívať nielen v rodinných domoch, ale aj v bytových domoch s vlastnými kotolňami. Návrh kombinovaných systémov je veľmi individuálny a závisí od potrieb obyvateľov bytového domu, dostupnosti zdrojov a finančných možností investora. Keďže ide o zložitejšie systémy, investičné náklady sú vyššie. Po zapojení systému do prevádzky sa však v porovnaní s klasickými systémami stávajú ekonomickejšími a možno nimi značné finančné prostriedky ušetriť. Napríklad pri využití solárnej energie v zostave s plynovým kotlom možno ušetriť 30 % z celkových prevádzkových nákladov na ohrev vody.

Po obnove preregulujte aj kúrenie

Pokiaľ sa na bytovom dome urobí väčšia obnova v podobe výmeny okien, zateplenia fasády alebo výmeny/zateplenia strechy, správcovia by nemali zabudnúť na to, že je potrebný nový prepočet tepelných strát budovy. Tie sa totiž zmenili a treba nanovo preregulovať celú vykurovaciu sústavu, aby bolo šetrenie efektívnejšie. V praxi sa na to často zabúda.

Jaroslav Rehuš technický špecialista spoločnosti Vaillant Group Slovakia

Ak nezanedbáte revíziu, ušetríte

V bytových domoch s vlastnou kotolňou je potrebná každoročná revízia kotla/kotlov. Predíde sa tak nielen malým problémom, ale aj haváriám. Aj malé zanedbanie sa môže prejaviť vo vyšších finančných nákladoch. Vykurovacie zariadenie a rozvody obsahujú nežiaduce látky, ktoré môžu ohrozovať chod kotla/kotlov. Pri tých novších to môže byť olej používaný pri lisovaní plechových radiátorov, zvyšky tesniacich hmôt alebo spájky.

V starších systémoch bývajú usadeniny, produkty korózie a vodný kameň, ktoré sa pri prevádzke usádzajú v kotle a môžu aj v krátkom čase spôsobiť jeho zlyhanie. Častou príčinou problémov býva aj vykurovacia voda s príliš vysokou tvrdosťou. Usadeniny vo výmenníku tepla spôsobujú zvýšenú spotrebu paliva a aj zhoršenie parametrov spalín. Zanesenie sa môže prejaviť častým zhasínaním horáka alebo prehrievaním kotla. V mnohých prípadoch to vedie až k prepáleniu vnútorných častí spotrebiča. Okrem prehliadky kotla/kotlov treba dbať aj na kontrolu rozvodov, radiátorov a vyčistenie komína.

Rekuperácia so spätným získavaním tepla

V najmodernejších novostavbách bytových domov sa už v projekte môže počítať s rekuperáciou vzduchu so spätným získavaním tepla, čo ušetrí finančné prostriedky vynakladané na vykurovanie. Rekuperáciu so spätným získavaním tepla nie je vhodné inštalovať v rámci obnovy (problematicky sa inštalujú prívody a odvody vzduchu do a z miestností).

TEXT: Jaroslav Rehuš, technický špecialista spoločnosti Vaillant Group Slovakia
FOTO: Vaillant Group Slovakia, Miro Pochyba

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov 04/2016.