Výstavba domov

ŠFRB upraví sadzby pre súkromný sektor, budú však stále nižšie ako v banke

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) pripravuje novelu vyhlášky, ktorá upraví úrokové sadzby pre súkromný sektor. ASB o tom informoval fond.

Správa je rozšírená o vyjadrenie Ministerstva dopravy (MD) SR.  

Úpravu úrokov po rokovaniach s rezortom dopravy avizoval generálny riaditeľ fondu Tomáš Lamprecht v rozhovore, ktorý bol uverejnený na sociálnej sieti začiatkom januára tohto roka. Dôvodom bola reakcia na situáciu, ktorá vznikla zvyšovaním sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky v roku 2022. Ovplyvnila v tomto prípade pomoc de minimis pre súkromný sektor, ktorá má však svoje limity.

Napriek pripravovanému zvýšeniu úrokových sadzieb, predpokladá fond zvýšený záujem zo strany súkromného sektora, pretože sadzby budú stále nižšie ako ponúkajú komerčné banky.

Nová sadzby by mali byť známe na jar

Úrokové sadzby pre samosprávy zostávajú nezmenené. „Predpokladaný termín schválenia novely vyhlášky by mal byť apríl – máj,“ uviedla pre ASB hovorkyňa fondu Kristína Starosta s tým, že rozpočet fondu na rok 2023 je v objeme 220 miliónov eur. Z toho je určených na nájomne byty 115 miliónov eur, ktoré sú spolu so zariadeniami sociálnych služieb a ubytovacími domami prioritami ŠFRB.

V uplynulom roku 2022 evidoval fond požiadavky celkovo na 322 miliónov eur a priznaná podpora bola vo výške 215 miliónov eur. Na nájomné bývanie bolo určených viac ako 107 miliónov eur, pričom priznaná podpora dosiahla viac ako 50 miliónov eur.

V rozhovore na sociálnej sieti Lamprecht uviedol, že súčasná legislatíva umožňuje zvýšiť úver, ktorý je v procese čerpania, ak je to možné, najmä v súvislosti s cenami stavebných materiálov v roku 2022. Samosprávy si to budú musieť obhájiť pred Úradom pre verejné obstarávanie, konštatoval. V súvislosti s výstavbou nájomných bytov povedal, že v prípade hlavného mesta je limit 1710 eur/m2 podlahovej plochy bytu. „Pomaly aj Bratislava začína stavať nájomné byty,“ uviedol.

Úrokové zvýhodnenie je v štátnej pomoci limitované

Rezort dopravy potvrdil, že spolu so ŠFRB pripravujú zmenu vyhlášky. Následne bude návrh predložený do medzirezortného pripomienkového konania. Pri nastavení výšky úrokovej sadzby úverov zo ŠFRB sa zohľadňuje základná úroková sadzba, ktorú určuje ECB, a úroková sadzba úverov poskytovaných komerčnými bankami.

Chce nastaviť výšku sadzby tak, aby fond mohol po zohľadnení limitov štátnej pomoci poskytnúť žiadateľovi úver vo výške potrebnej na financovanie jeho projektu. V praxi to znamená, že ak sa zvyšujú úrokové sadzby Európskej banky, zvyšuje to sadzby komerčných bánk.

MD SR o štátnej pomoci:

„Z hľadiska štátnej pomoci môžeme poskytnúť úrokové zvýhodnenie (nižšiu úrokovú sadzbu našich úverov) oproti komerčným úrokom len do limitovanej výšky tak, aby nešlo o poskytnutie nedovolenej štátnej pomoci. Úrokovú sadzbu preto nemôžeme zachovať vo výške 1%, lebo by sme mohli poskytnúť úver len na zopár bytov pre každého žiadateľa. Ak ale zvýšime úrok (ktorý bude stále výhodnejší ako komerčný, ale vyšší ako 1%) bude možnosť financovať aj projekty s desiatkami bytov.“

Na základe zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní poskytuje ministerstvo  dotácie na obstaranie nájomných bytov, technickej vybavenosti k týmto bytom a na odstránenie systémových porúch bytových domov. V tomto roku je v štátnom rozpočte na tento účel vyčlenených 20 miliónov eur.