image 98177 25 v1

Máte záujem o výhodnú hypotéku? S nami to zvládnete vybaviť aj online

Rozmýšľate o kúpe nehnuteľnosti a hľadáte najlepší spôsob, ako ju financovať? Pripravili sme pre vás stručného sprievodcu hypotekárnym svetom. V článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi hypotékou a hypotekárnym úverom, čo by ste mali o tejto službe vedieť predtým, ako sa vyberiete do banky, aj to, ako si vybrať tú najvýhodnejšiu hypotéku.

Aký je rozdiel medzi hypotékou a hypotekárnym úverom
Ak nemáte s touto finančnou službou skúsenosti, môže byť pre vás zmätočné, že banky raz hovoria o hypotéke, inokedy použijú slová hypotekárny úver. Oba výrazy však pomenúvajú tú istú službu – úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti.

To znamená, že banka vám požičia peniaze iba vtedy, ak za finančnú pôžičku (minimálna výška hypotéky je 5000 eur) ručíte nehnuteľnosťou. Ak klient hypotekárny úver nespláca, nehnuteľnosť pripadne banke. Vďaka tejto záruke vám však banka dokáže poskytnúť nižšie úroky – banky pri tejto službe nejdú do veľkého rizika.

Čo je dobré vedieť pred výberom hypotéky
Ak chcete získať hypotéku, mali by ste vedieť, že finančné prostriedky z nej nemôžete použiť na akýkoľvek účel. Povolená je investícia do nehnuteľnosti – kúpa stavebného pozemku, rekonštrukcia bytu, stavba domu, ale aj splatenie predchádzajúcich úverov použitých ako investícia do nehnuteľnosti. Ďalšou dôležitou informáciou je, že hypotekárny úver je potrebné splatiť ešte predtým, ako dosiahnete dôchodkový vek.

Nezabúdajte však ani na analýzu výdavkov, s ktorou budete mať lepšiu predstavu, akú výšku splátok si môžete nastaviť. Ďalej by ste mali vedieť, že nemôžete mať zápis v úverovom registri – v opačnom prípade hypotéku nezískate. Dobrou správou je, že banky robia všetko pre váš komfort, väčšinou môžete získať aj hypotéku online so 100 % zľavou z poplatku za spracovanie.

Ako si vybrať najvýhodnejšiu hypotéku
Pri hľadaní banky, ktorá vám poskytne najvýhodnejšiu hypotéku, by ste sa nemali riadiť iba výškou úrokovej sadzby. Je to jeden z najdôležitejších faktorov, ale okrem neho by ste mali sledovať aj ďalšie oblasti. Zaujímajte sa aj o poplatok za poistenie nehnuteľnosti, úveru či za mimoriadne vklady. Je dobré vedieť, ako banka postupuje pri vypracovaní znaleckého posudku. Zaujímajte sa aj o poplatky za vedenie bežného účtu či poskytnutie úveru. Chcete vedieť, ako by vyzerala hypotéka a splátky na kúpu vysnívanej nehnuteľnosti? Prezradí vám to prehľadná hypokalkulačka.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Československá obchodná banka a.s.