kupime si byt od realitneho maklera
Galéria(2)

Kúpime si byt od realitného makléra?

Na rozdiel od minulosti bývanie už nie je problém, ktorý riešime jeden až dvakrát za život. Zmeny v rodinnom usporiadaní, v zamestnaní či v príjmoch vedú ľudí k tomu, že k bývaniu pristupujú flexibilnejšie ako pred 20 rokmi. Ako ukazuje dnešný trh, zmeny bývania sa dejú často aj na 5- až 10-ročnej báze.

na realitnom trhu len s licenciou 7242 big image
Ak sa teda prístupom k bývaniu pomaly približujeme k západoeurópskym alebo zaoceánskym krajinám, je veľmi pravdepodobné, že aj trh sprostredkovania nehnuteľností musí prejsť v najbližších rokoch zmenami, ktoré zásadne ovplyvnia spôsob, ako kupujúci a predávajúci využívajú realitné kancelárie či realitní makléri poskytujú služby na tomto trhu.

Maklér patrí do rodiny
Krátky pohľad na trh v USA môže poslúžiť ako istá nápoveda. Priemerný Američan mení svoje bývanie aj 7-krát za život. Viac než 90 % nehnuteľností je sprostredkovaných realitným maklérom. Realitní makléri sú prísne kontrolovaní a musia byť certifikovaní na rôznu úroveň služieb, ktoré poskytujú. Sú v drvivej väčšine členmi National association of Realtors (NAR), čo je organizácia združujúca realitných profesionálov v krajine. Realitní makléri sú pre predávajúcich a kupujúcich, ktorých zastupujú, nositeľmi pridanej hodnoty, a to tým, že im pomáhajú maximalizovať úžitok a výnos pri realitných transakciách. V mnohých prípadoch sa stávajú dôverným rodinným poradcom tak ako rodinný právnik alebo lekár. Niekedy sa to možno nezdá, ale aj slovenský trh sa v mnohom zmenil. Aj my už máme realitných maklérov, ktorí dnes vykonávajú svoju prácu ako životnú profesiu. Zameriavajú sa na rast svojej odbornosti, budovanie dlhodobých vzťahov so svojimi klientmi a niektorí z nich aj na celkové formovanie trhu, na ktorom fungujú. Samozrejme, stále je tu veľký počet realitných maklérov, ktorí vstupujú na trh bez akýchkoľvek predpokladov a prácu realitného makléra mylne chápu ako posledné útočisko či cestu k rýchlemu zbohatnutiu. Preto je pochopiteľné, že je tu stále veľa predávajúcich a kupujúcich s negatívnou skúsenosťou, ktorí sa aj za cenu väčších či menších problémov pri transakcii radšej vyhýbajú zastúpeniu takýmto realitným maklérom.

Vznik NARKS
Čo sa v dnešnej akcelerovanej dobe ukazuje pre pozitívny vývoj ako kľúčové, je existencia organizácie či združenia, ktoré bude systematicky ovplyvňovať trh a pomáhať rýchlejším, cieleným kvalitatívnym zmenám, ktoré organicky sa vyvíjajúcemu trhu trvajú bežne príliš dlho. Národná asociácia realitných kancelárií (NARKS) vznikla splynutím dvoch subjektov – Asociácie realitných kancelárií Slovenska (ARKS) a Združenia realitných kancelárií Slovenskej republiky a je dnes jedinou legitímnou, nezávislou a neziskovou organizáciou dobrovoľne združujúcou realitných profesionálov na slovenskom trhu. Aj keď sa tu a tam iné subjekty prezentujú ako hlas zastupujúci trh realitných sprostredkovateľov, NARKS jediná má (či už pre svoju 20-ročnú existenciu, spoluprácu s národnými a nadnárodnými organizáciami združujúcimi realitných maklérov, alebo v konečnom dôsledku vďaka najpočetnejšej členskej základni) reálny potenciál meniť trh smerom k jeho ideálnemu stavu.

NARKS na rozdiel od iných organizácií nie je účelovou organizáciou založenou na to, aby slúžila na akvizíciu členov do franchisingovej siete alebo ako PR stupienok na propagáciu jednej osoby či kancelárie. Ako organizácia združuje dobrovoľných členov z radov profesionálnych realitných sprostredkovateľov a prostredníctvom vzdelávania, spolupráce a kontroly sa usiluje o formovanie trhu smerom k zahraničným benchmarkom tak, aby sa aj u nás kupujúci a predávajúci nehnuteľností mohli s dôverou spoľahnúť na realitného sprostredkovateľa. Aktuálnych 165 členov predstavuje len začiatok v budúcnosti najvýznamnejšej stavovskej organizácie realitných kancelárií.

Učiť sa, učiť sa
Vzdelávanie je prvou z troch kľúčových oblastí pôsobenia NARKS. Ide na jednej strane o vzdelávanie širokej verejnosti o trhu, procese realizácie realitných transakcií, ako aj o spôsobe spolupráce s poskytovateľmi realitných služieb. Cieľom je, aby klienti vedeli, čo môžu a majú od realitných maklérov očakávať a ako s nimi pracovať s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Na druhej strane ide o vzdelávanie samotných poskytovateľov služieb – realitných maklérov a pozdvihovanie kvality ich práce. Nezávisle od toho, či ide o člena, alebo nečlena, NARKS poskytuje jedno z najpraktickejších a najprepracovanejších vzdelávaní v oblasti realít s dôrazom na dodržiavanie zákona a približovanie sa k západným normám kvality pri poskytovaní týchto služieb. Ako jediná organizácia disponuje personálnym kapitálom v podobe osobností členov s 15- až 20-ročnou skúsenosťou v oblasti. Povinné základné, ako aj priebežné vzdelávanie členov NARKS je jedným zo základných pravidiel, ktorými NARKS posúva kvalitu poskytovaných realitných služieb všetkých svojich členov.

Od živnosti k licencii?
Spolupráca ako druhá z kľúčových oblastí sa zameriava tak na približovanie nášho trhu smerom k západným ekonomikám, ako aj podporovanie zdravého a transparentného podnikateľkého prostredia medzi poskytovateľmi služieb realitného sprostredkovania. NARKS je členom európskej konfederácie obchodníkov s nehnuteľnosťami C.E.I. so sídlom v Brusseli. Podpísala protokoly o spolupráci s americkou Národnou asociáciou obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR), s maďarskou asociáciou, s Asociáciou realitných kancelárií Českej republiky (ARK ČR). Práve alternatívne modely riadenia a kontroly subjektov poskytujúcich realitné služby na týchto trhoch a skúsenosti s nimi slúžia NARKS ako ideálny základ pri tvorbe pravidiel pre ten náš, slovenský. NARKS podporuje transparentné fungovanie podnikateľského prostredia napríklad aj prostredníctvom anganžovanosti v Živnostenskom zväze, úzkej spolupráce s Národnou bankou Slovenska a realitným portálom ­reality.sk pri tvorbe cenových máp nehnuteľností a sledovaní vývoja cien. V konečnom dôsledku slúži NARKS ako kontrolný orgán. Prostredníctvom stanovených pravidiel dohliada na správanie svojich členov pri práci pre klientov a v ich vzájomnej súťaži. Slúži ako arbiter pri sťažnostiach klientov a kancelárií. Cieľom však nie je iba kontrola dobrovoľných členov. Treťou kľúčovou úlohou NARKS je ovplyvňovanie legislatívy smerom k vytvoreniu zákonných rámcov, ktoré upravia, kto a za akých podmienok môže realitné služby na trhu poskytovať. Realitné sprostredkovanie ako viazaná živnosť je výsledkom takejto činnosti NARKS a prvým krokom v procese zákonnej kodifikácie profesie realitného makléra na našom trhu.

Momentálne je základnou podmienkou na poskytovanie realitných služieb na našom trhu vysokoškolské vzdelanie ekonomického alebo technického smeru, resp. 5-ročná prax, ale už v blízkej budúcnosti to môže byť povinný certifikát získaný v nezávislom teste a po náležitom vzdelávaní. NARKS sa usiluje o to, aby každý sprostredkovateľ realitných služieb na trhu musel poskytovať takú úroveň kvality služieb, ktorá zabezpečí bezpečnú transakciu a na konci spokojného spotrebiteľa.

Predaj a kúpa nehnuteľnosti sú dnes bežnou súčasťou života a stále častejšie využívanie služieb realitného makléra je len prirodzené. Aby úroveň kvality služieb poskytovaných realitnými maklérmi nebola ponechaná živelnému vývoju, je potrebná jedna nezávislá, všetkými stranami akceptovaná profesijná organizácia. NARKS je takou organizáciou a jej význam ako iniciátora a realizátora zmien na dnešnom trhu bude iba narastať.  

Ing. Martin Čapo (1977)
Vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave a Institute of Communications studies – University of Leeds v Spojenom kráľovstve. Od roku 2000 pôsobil na viacerých pozíciách v marketingu a obchode (C/Y&R, Istropolitana Ogilvy, Treksport). V roku 2004 založil a vedie realitnú kanceláriu Riešime bývanie s pôsobnosťou na rezidenčnom trhu v bratislavskom regióne. Je autorom realitného manuálu Kupujeme nehnuteľnosť/Predávame nehnuteľnosť. Pôsobí ako arbiter relácie TV Joj Nové bývanie. Pravidelne prispieva do rôznych médií na tému reality. Prednáša externe na fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave.

TEXT: Martin Čapo
Ilustračné foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.