hotel mosaic house v nizkoenergetickom standarde
Galéria(9)

Hotel Mosaic House v nízkoenergetickom štandarde

Partneri sekcie:

Hotel Mosaic House nepatrí medzi tradičné hotely nachádzajúce sa v pamiatkovej zóne mesta Prahy. Pri jeho rekonštrukcii sa kládol dôraz na environmentálne hľadisko a trvalú udržateľnosť. Tento štvorhviezdičkový hotel v nízkoenergetickom štandarde ponúka aj služby hostelu s vysokým štandardom ubytovania. Svojím konceptom otvoreného prízemia s barom umožňuje stretávanie ľudí rozličných kultúr z celého sveta. Vďaka tomu sa stal živou mozaikou v samom srdci historického jadra Prahy.

01mosaic big image
10mosaic big image
09mosaic big image
08mosaic big image
07mosaic big image
06mosaic big image
05mosaic big image
03mosaic big image
Hotel Mosaic House je výsledkom kompletnej rekonštrukcie a zmeny užívania historickej budovy z tridsiatych rokov dvadsiateho storočia. Samotná budova je jednou veľkou mozaikou – ako fasáda, tak interiér. V pôvodnej budove sa nachádzali mozaikové umelecké diela, ktoré sa zachovali aj po rekonštrukcii. Hostia im môžu prejaviť patričný záujem a obdiv na konci schodiska, nad hlavným vchodom a po obidvoch stranách baru. Názov hotela zodpovedá základnej filozofii, v súlade s ktorou vzniklo miesto, kde môžu vo vzájomnej symbióze bývať rozliční ľudia, z rozličných miest, krajín a kultúr.

Dôležitou súčasťou mozaiky, ktorá robí tento hotel zeleným, je kombinácia použitých stavebných materiálov a riešení, ako aj najmodernejších ekotechnológií. Rekonštrukcia historicky hodnotnej budovy v  pamiatkovej zóne predstavuje v spojitosti s ekologickými cieľmi skutočnú výzvu. Na rozdiel od novostavieb je stavebník obmedzovaný celým radom faktorov – stavebná disciplína, historická hodnota uličnej fasády a podobne.

Pasívna úspora energie sa dosiahla zateplením obvodového plášťa budovy a tam, kde to pamiatkari dovolili, aj výmenou pôvodných okien za repliky s trojitým izolačným sklom. Na oknách je nainštalovaný systém automatického zatienenia v závislosti od ­intenzity slnečného žiarenia a ročného obdobia. Tým sa zabezpečilo obmedzenie teplotných ziskov počas letných mesiacov, a naopak, ich maximalizácia počas zimného obdobia.
S prihliadnutím na ekologickú dimenziu možno energetickú koncepciu budovy charakterizovať známou vetou: Najlacnejšia je tá energia, ktorá sa nespotrebuje. Na najvšeobecnejšej úrovni sa táto téza v prípade hotela Mosaic House uplatňuje cez systém merania a regulácie.

Zvláštna pozornosť sa venovala hospodárnemu nakladaniu s vodou. Napríklad sprchové hlavice udržujú množstvo pretekajúcej vody na konštantnej nízkej hodnote bez ohľadu na tlak a zároveň bez negatívneho vplyvu na kvalitu sprchovania. Pitná voda sa v našich zemepisných šírkach príliš často využíva aj tam, kde nie je potrebná. Z tohto dôvodu je v hoteli nainštalované recyklačné a rekuperačné zariadenie AquaCycle, ktorým sa sivá odpadová voda (teda voda zo spŕch a umývadiel) filtruje v trojfázovom cykle. Takto upravená voda spĺňa nároky predpisov Európskej únie na vodu určenú na kúpanie. Prefiltrovaná voda sa v hoteli používa aj na splachovanie WC alebo na umývanie podláh.

Mimoriadnym prvok, a to aj vo svetovom meradle, predstavuje implementácia systému spätného získavania tepla z procesu recyklácie sivej odpadovej vody. Hotel je iba druhou budovou na svete, v ktorej sa nainštaloval tento systém. Nielen že sa voda využíva viackrát, ale pri prevádzke recyklačného a rekuperačného zariadenia sa vytvára teplo, ktoré sa akumuluje a používa na ohrev vody. Príprava TÚV sa realizuje trojčlennou kaskádou:

  • predohrevom studenej vody z 10 °C na 25 °C teplom získaným z procesu recyklácie sivej odpadovej vody,
  • ohrevom vody z 25 °C na 35 °C teplom získaným z chladenia,
  • dohrevom vody pomocou solárnych panelov na potrebných 60 °C.

V prípade, ak solárne panely, ktoré sú umiestnené na streche hotela, vyprodukujú v čase najvyšších solárnych ziskov teplo, ktoré sa nespotrebuje, ukladá sa voda s teplotou 90 °C v akumulačnej nádobe. Na základe údajov získaných z prevádzky počas letnej sezóny možno konštatovať, že v priebehu dňa a počas večernej špičky postačuje ohrev vody odpadným teplom zo zariadenia na recykláciu sivej vody a solárnymi panelmi. Ďalší ohrev vody kotlom na zemný plyn nie je nutný.

Všetky procesy v hoteli riadi centrálny systém merania a regulácie. Systém umožňuje merať a vyhodnocovať veličiny, na základe ktorých sa regulujú jednotlivé subsystémy – vzduchotechnika, vykurovanie alebo chladenie, žalúzie, ovládanie svetiel bez nutnosti vkladať vstupné karty, nastavenie obsadenosti izieb a podobne. Tento dispečerský systém umožňuje personálu okrem monitorovania prevádzky, otvárania okien a dverí aj prepínanie režimu (vykurovanie, nefajčiarsky priestor, chladenie…) v jednotlivých izbách alebo nastavenie lokálnej korekcie na základe požiadaviek hosťov. V ostatných prípadoch systém automaticky udržuje prevádzku hotela na energeticky optimálnej úrovni.

Mozaika poskladaná z jednotlivých technológií tak napomáha vytvárať inteligentnú, energeticky uvedomelú budovu. Už prvé štyri mesiace prevádzky ukázali, že len vďaka zariadeniu na recykláciu sivej vody a získavania odpadového tepla z tohto zariadenia sa podarilo ušetriť 280 m3 pitnej vody a viac ako 8 000 KWh energie na prípravu TÚV.

Popri optimalizácií rekonštrukčných a technologických postupov sa navyše pri realizácii tohto projektu kládol dôraz aj na zodpovednosť vo vzťahu k okolitému prostrediu, predovšetkým na zachovanie pôvodnej zelene a rozširovanie zelených plôch. Počas realizácie sa podarilo zachovať dva pôvodné stromy vo dvore, aj napriek tomu, že bolo vydané povolenie na ich výrub. Pôvodne neprístupný priestor pred budovou sa revitalizoval a premenil na verejný priestor, v rámci ktorého sa vysadili ďalšie stromy a zeleň. Všetky ploché strechy budovy, ktoré zaberajú 40 % pôdorysnej plochy, sa zatrávnili. Tým sa zlepšili tepelnoizolačné vlastnosti strechy a zároveň došlo v pozitívnom zmysle slova k zmene mikroklímy v budove a v jej blízkom okolí.

Zelenou pečaťou tohto projektu sa stal certifikát BREEAM In Use s hodnotením Excellent, ktorý hotel získal po dvoch rokoch prevádzky v máji 2012. V rámci hodnotiacej škály získal päť zo šiestich možných hviezdičiek.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.