image 87081 25 v1
Galéria(17)

Ekologická vila z kontajnerov: Verili by ste, že dom z kontajnerov môže vyzerať takto?

Partneri sekcie:

Ekologická vilka nachádzajúca sa v nielen turistami obľúbenom portugalskom regióne Viana do Alentejo púta na prvý pohľad svojou jednoduchosťou. Mnohí si povedia, že to je len jedna z ďalších domov-škatuliek, avšak netreba zabúdať na to, že v jednoduchosti sa neraz skrýva nielen krása, ale aj účelovosť a v tomto prípade aj ekologickosť stavby. Navyše, vilka skrýva jedno veľké špecifikum: je vytvorená z dvoch kontajnerov.

01
02
03
04
05
06
07
08

Dvakrát 12,5 x 2

Základnou predstavou klienta bolo vytvorenie kvalitnej a príjemnej ekologickej vily. Tvorcovia vypracovali na mieru zákazníka interiérové i exteriérové priestory, ale tiež vytvorili špeciálne dizajnové prvky a nábytok na mieru. Keďže relaxačný dom je vytvorený z dvoch kontajnerov s rozmermi 12,5 x 2,5 m, s interiérovým priestorom nebolo možné manipulovať podľa ľubovôle. To však nič nemení na fakte, že výsledkom je príjemný, útulný a praktický dom, ktorý zvonku pôsobí ako drevostavba.

V jednom je spoločenská časť, v druhom súkromná

Napriek tomu, že plocha 60 metrov štvorcových sa môže zdať malá, pri praktickom dispozičnom riešení poskytne všetko potrebné. Priestorová koncepcia architektov sa držala zásady: zlúčiť exteriér s interiérom a vytvoriť veľkú spoločenskú časť členenú na základe rôznych funkcií, ktoré mala spĺňať.  Z jedného z kontajnerov vznikla teda spoločenská časť, druhý rieši súkromné spálne a hygienu. Samozrejme, oba sú spojené tak, že nemáte ani tušenia, z čoho dom vznikol a kde sú hranice jednotlivých kontajnerov. Spoločenský priestor je orientovaný na juh a pokračuje rozľahlou terasou vo vonkajšom krytom priestore. Dostatok zasklených otvorov zabezpečuje prienik denného svetla.

Ako je riešený interiér?

V spoločenskej časti sa nachádza kuchynská časť, jedálenský kút a priestor na relax či stretávanie s veľkým gaučom. Izby zase zabezpečujú dostatok súkromia – majú taktiež menšie okná, kým v spoločenskom priestore je zasklená celá jedna stena. Všetky vnútorné priestory majú biele steny, podlaha je sivá. Zo spoločenského priestoru sa dá vojsť do troch samostatných spální a tiež sa tu nachádzajú dve kúpeľne s toaletami – jedna prináleží k jednej zo spální, druhú spájajú dvere so spoločenskou miestnosťou.

Zaujímavosťou je, že všetok nábytok je navrhnutý taktiež architektonickým a umeleckým štúdiom CAVE a je vymyslený veľmi prakticky.
Vonkajší priestor vily je vytvorený z neošetreného dreva, ktoré postupom času zmení farbu na sivú a vytvorí originálnu podobu domu, pozitívne zrkadliac jeho vek.

Každý projekt je experiment

Portugalské architektonické a umelecké štúdio CAVE v každom projekte prezentuje experimentálny prístup, samozrejme, s ohľadom na špecifické potreby klienta. Každý jeden projekt nesie v sebe skúsenosti každého zo spolupracovníkov, ktoré získal počas svojej profesionálnej činnosti, neraz v zahraničí. Projekt rekreačného ekologického domu „Eco Village Zmonte“ štúdio CAVE realizovalo v spolupráci so spoločnosťou JGDS, ktorá je dodávateľom prispôsobených kontajnerových domov a ekologických víl.

Ekologický rekreačný dom v kocke

Architekti: architektonické a umelecké štúdio CAVE, Lisabon – Joana Torre do Valle, Joao Pedro Pinto
Lokalizácia: Viana do Alentejo, Portugalsko
Plocha:  60 m²
Rok realizácie: 2016
Fotografie: Joana Torre do Valle


Text: Sabína Zavarská
Foto: Joana Torre do Valle